דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » לפני ואחרי ניתוח הגדלת חזה – עשי ואל תעשי

לפני ואחרי ניתוח הגדלת חזה – עשי ואל תעשי

ניתוחים להגדלת החזה הם בין הטיפולים הפלסטיים הפופולריים ביותר בעולם ונחשבים בטוחים יחסית ועם פחות תופעות לוואי וסיכונים מניתוחים אחרים. עם זאת, כדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר, חשוב שלא להתפשר ולבחור במנתח פלסטי מיומן אשר יעשה הכול על מנת לייצר את התוצאה והמתאימה ביותר לגופה של המטופלת, תוך צמצום הסיכונים למינימום.

מהן ההכנות שעלייך לעשות לפני ניתוח הגדלת חזה?

ישנה חשיבות רבה לבצע את ההכנות הדרושות טרם ניתוח הגדלת חזה, על מנת להגיע אל יום הניתוח כאשר הגוף במיטבו, ועל מנת למקסם את תוצאות הניתוח. מאחר וניתוח להגדלת חזה מתבצע תחת הרדמה מלאה, יש צורך לוודא שבריאות המטופלת תקינה. מלבד בדיקות מעבדה תדרשי לעבור בדיקת א.ק.ג, ולעיתים ובהתאם לגילך תדרשי לבצע גם צילום חזה.

בראש ובראשונה יש צורך לבצע את בדיקות המעבדה במלואן כפי שנתבקשת על ידי הרופא המנתח. כמו כן, במידה והנך נוטלת תרופות קבועות, או תוספי תזונה, יש לידע את הרופא המנתח, ולפעול על פי המלצותיו בהתייחס להמשך או הפסקת נטילת התרופות לפני הניתוח במידה ויש הנחיות כאלו.

במידה והינך מעשנת, מומלץ להפסיק לעשן כחודש לפני הניתוח, ועד שצלקות הניתוח יגלידו. מכיוון שעישון פוגע באספקת דם לרקמות, הוא עלול להשפיע לרעה על האיחוי שלהן, ולפגוע בתהליך ההחלמה מהניתוח, ובאיחוי הצלקות.

כחלק מההכנות לניתוח מומלץ לרכוש חזייה מיוחדת, בעלת סגירה קדמית, בהתאם לגודל החזה שעתיד להיות לך לאחר הניתוח. על החזייה להיות רכה וגמישה, בעלת כתפיות חזקות ורחבות, העשויה מבד אוורירי, עדיף שיהיה עשוי מ 100% כותנה ומנדף זיעה. חזייה זו תשמש אותך מסיום הניתוח ועד כחודש וחצי לאחריו, כאשר מטרתה לתמוך ברקמות השד ובשתלים, לצמצם את תזוזת השדיים והשתלים למינימום, בכדי למנוע לחץ מיותר על השדיים ולסייע בתהליך ההחלמה.

ערב הניתוח

היגיינה מקסימלית חשובה מאוד לפני שעתידים לעבור ניתוח. על כן, ערב לפני הניתוח הקפידי על מקלחת טובה, והקפדה מיוחדת על שטיפת אזור החזה.

במידה והניתוח מתוכנן לבוקר המחרת, עלייך להיות בצום מהשעה 22:00 בלילה.

ביום הניתוח, מומלץ להגיע למרפאה עם מלווה אשר יתמוך בך בשעות הראשונות לאחר הניתוח, וילווה אותך לביתך לאחר השחרור. מומלץ להגיע בבגדים נוחים, כדי להקל על עצמך ולחוש בנוחות מקסימלית. זכרי להביא איתך את חזיית ההחלמה אותה תלבשי כבר לאחר הניתוח.

התאוששות מניתוח הגדלת חזה

ניתוח הגדלת חזה אינו דורש אשפוז לילה בדרך כלל, ולאחר כשעתיים במחלקת התאוששות ועוד מספר שעות בהשגחה במחלקה, את צפויה להשתחרר לביתך. מחדר ניתוח תצאי כאשר על אזור החזה ישנה אגידה אלסטית ומעליה חזיית ההחלמה שרכשת מבעוד מועד, כאשר את האגידה תסירי לאחר יומיים, ותישארי עם חזיית ההחלמה בלבד, במשך 24 שעות, וכחודש וחצי לאחר הניתוח.

השבוע הראשון לאחר הניתוח מאופיין בנפיחות העלולה להופיע באזור הניתוח, השדיים יהיו רגישים והפטמות עשויות להיות מעט זקורות יותר ממה שאת רגילה. בימים הראשונים ייתכן כי תחושי כאבים אותם ניתן להפיג באמצעות משככי כאבים, כאבים העשויים לרדת באופן משמעותי לאחר שלושה ימים, כאשר בהמשך ילכו ויפחתו בהדרגה. תופעות אלו טבעיות וצפויות לאחר ניתוח הגדלת חזה, אך משך זמן ההתאוששות הינו סובייקטיבי ושונה מאשה לאשה, בהתאם למבנה גופה ולאופי הניתוח שבוצע.

במידה וישנה רגישות גבוהה בפטמות ניתן למרוח קרם לחות ללא אלכוהול, לריכוך והפחתת הרגישות. גם תחושה הפוכה של אובדן תחושה בפטמות הינה תופעה נפוצה, וגם היא עשויה לחלוף באופן טבעי במהלך תקופת ההתאוששות.

מומלץ לא להרטיב את מקום הניתוח ביומיים הראשונים, ולבצע רחצה של פלג הגוף התחתון בלבד.

בשבועות הראשונים לאחר הניתוח ישנו סיכון לזיהום, על כן ההנחיה היא לא לשחות בים/בריכה, לרבות ז'קוזי וסאונה. כאשר בחצי שנה הראשונה לאחר הניתוח מומלץ גם לא לשזף את קו התפר, אלא ללבוש בגד ים שמסתיר אותו לחלוטין.

בשבוע הראשון לניתוח מומלץ להקפיד על מנוחה ככל שניתן, ולבצע רק פעולות שגרתיות קלות. כמו כן, מומלצת שתיית מים מרובה והקפדה על תזונה מאוזנת, כדי לסייע לגוף בתהליך ההחלמה וההתאוששות, ובתהליך איחוי הצלקות.

המנעי מכל פעילות המפעילה לחץ על אזור החזה והבטן, לרבות הרמה של משאות כבדים, התכופפות, וכמובן המנעי משכיבה על הבטן או על הצד, אלא שכבי רק על הגב.

תהליך ההחלמה מניתוח הגדלת חזה

 כחודש וחצי לאחר הניתוח הכאבים יחלפו כמעט לחלוטין ובהדרגה תוכלי לחזור לפעילות מלאה, בביתך ובעבודתך. יחד עם זאת, עלייך להימנע מהרמת משאות כבדים, ומביצוע פעילות גופנית המערבת הפעלת כוח כגון פעילות בחדר כושר, פילאטיס, או לחילופין ריצה הגורמת לתנודה חזקה של השדיים ומטלטלת את אזור החזה כולו. היי קשובה לגופך ותני לו את הזמן הדרוש להחלמה מלאה. סבלנות במקרה הזה משמעותית לתהליך החלמה אופטימלי ומקסום תוצאות הניתוח. חודשיים שלושה לאחר הניתוח כבר תוכלי לחזור לפעילות ספורטיבית מלאה.

במהלך חודשיים עד שישה חודשים מיום הניתוח הנפיחות תיעלם לחלוטין, השדיים יתרככו והנוקשות תיעלם, וגם המיקום של השדיים שבתחילה הרגיש מאוד גבוה, יקבל צורה ומיקום טבעיים. בתקופת ההחלמה תחושי שהשתלים הפכו לחלק בלתי נפרד מגופך ומתפיסת הגוף שלך.

ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ

לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885