ניתוח עלים

ענף חדש בעולם הכירורגיה הפלסטית מספק פתרון לבעיות עור עודף ומדולדל ולצניחת איברים. שיטה חדשה זו  נועדה לעיצוב הגוף אחרי ירידה דרסטית במשקל, למשל לאחר הריונות ולידות, ניתוחים בריאטריים ודיאטות משמעותיות. ברוב המקרים ניתן לטפל בעודפי עור משמעותיים בהצלחה מרובה – בעזרת ניתוח חדשני בתחום עיצוב הגוף, המכונה "ניתוח עלים". 

השנים עוברות, ונותנות את אותותיהן: החזה אינו זקור כפי שהיה, הירכיים אינן חטובות ומתוחות, הבטן אינה שטוחה כפי שהייתה לפני הלידה, וגם הצוואר, שפעם היה מתוח כצוואר ברבור- כבר החל להתקמט. תהליכים אלו יכולים להתרחש לעתים בצורה דרמטית ובתוך זמן קצר – במקום שיתרחשו לאט במשך שנים, הם עלולים להופיע בבת אחת לאחר ירידה משמעותית במשקל, אחרי דיאטה מפרכת או בעקבות ניתוח הרזייה כמו טיפולים בריאטריים ושאיבות שומן. מצב זה יכול להיות מתסכל במיוחד: אף על פי שהדיאטה הצליחה, המצב הבריאותי השתפר והמראה הכללי השתפר פלאים, עודפי הרקמה והעור שנותרו הורסים את החגיגה וההצלחה ואינם מאפשרים ליהנות בצורה שלמה מהמצב החדש.

עודפי עור – בעיה אסתטית, רפואית ותנועתית

עודפי רקמת שומן ועור אינם מזיקים רק למראה החיצוני בכך שהם גורמים למראה גוף מעוות – לעיתים מדובר גם בבעיה רפואית משמעותית המכילה תופעות לוואי כגון: רגישות ופצעים בעור, פטרת כרונית וכיבים בעור. ובחלק מן המקרים מתלווה לעודפי העור גם ריח גוף לא נעים. 

כמו כן, במקרים קיצוניים יותר יכולה תופעת עודפי העור לגרום למגבלות בתנועה וקושי או מניעה בפעילות ספורטיבית, ואף יש ביכולתה להוביל לקשיים חברתיים ואף להימנעות מאינטימיות וקיום יחסי מין. עד לשנים האחרונות, לא היו פתרונות הולמים לתופעת העור העודף בעולם הרפואה, שנבצר מיכולתו להציע פתרונות שיקלו על הסבל והכאבים הרבים אשר מלווים את חייהם של הסובלים מתופעות אלו, להוציא טיפולים וותיקים המבוססים על משחות מקומיות ונטילת כדורים.

תחום חדש ברפואה האסתטית

לאחרונה אנו עדים להתקדמות משמעותית בתחום הכירורגיה הפלסטית – צמיחתו של ענף רפואי חדש אשר יש בכוחו להעניק פתרון לשיקום גופם של מטופלים ומטופלות שהשילו מעליהם קילוגרמים רבים. שמו של ענף זה מכונה עיצוב הגוף אחרי ירידה במשקל, ומכונה בעגה מקצועית .Body Contouring 

התחום מורכב משתי דיסציפלינות שונות בעולם הרפואה: כירורגיה פלסטית שחזורית וכירורגיה פלסטית אסתטית . בשפה העברית מכונה התחום בשם "ניתוח עלים" – שזהו שם כולל לניתוחים לעיצוב הגוף בעקבות ירידה משמעותית במשקל. 

מדובר בענף רפואי חדשני, אשר נועד לשחרר מטופלים ממגבלותיהם ולאפשר להם לשוב לחיות אורך חיים פעיל באמצעות תיקון של עודפי הרקמה המדולדלים ותלויים על גופם. הטיפולים הללו רלוונטיים מטבע הדברים במיוחד לנשים, אבל לא רק – מטופלים רבים כיום הם גברים להם מודעות אסתטית גבוהה, המכירים בחשיבות שבשמירה על מראה גוף צעיר ורענן.

הטיפול מתבצע בניתוח אחד או בסדרת ניתוחים פלסטיים, המיועדים לאזורי הגוף השונים: טיפולים לתיקון שיפולי הבטן, אזור המותניים והגב התחתון: טיפולים לתיקון מראה הזרועות והגב העליון: התערבות כירורגית באזור הירכיים, וכן הליכי שאיבת שומן – בניתוחים אלה מהודקים השרירים והרקמות, ושומן עודף נשאב מאזורי מפתח בטרם נכרתים ומסולקים עודפי רקמות העור ותת-העור המיותרים. לבסוף מבוצע עיצוב מחדש או "פיסול" רפואי אסתטי של האזורים הבעייתיים.

סוגים שונים של טיפולים לעיצוב הגוף בעקבות ירידה במשקל

"ניתוחים לעיצוב הגוף בעקבות ירידה במשקל" הוא שמם הכולל של קבוצת ניתוחים פלסטיים אשר מטרתם לתקן עיוותי גוף שנוצרו – ולהשיב ככל האפשר את הגוף למראה רענן ובריא. במקרים רבים מחולקים ניתוחים אלה לשלבים שונים, בהתחשב באזורי הגוף המיועדים לתיקון. לעיתים ניתן גם לשלב מספר ניתוחים לתיקון אזורים שונים במהלכה של פרוצדורה ממושכת אחת.

ניתוח דופן הגב, הבטן והישבן

סילוק של עודפי הרקמה והעור מדופן הבטן (הסינר), במקביל להידוקם של שרירי הבטן הרפויים, ובהתחשב בצורך לשאיבת שומן מאזורים שונים. אצל חלק מן המטופלים, טיפול לעיצוב דופן הבטן מצריך גם התערבות באזור המותניים והגב התחתון בצורה היקפית, כך שהתוצאה שמתקבלת היא למעשה "הרמה" של פלג הגוף התחתון, המכונה גם Lower Body Lift"  ומשפיעה בנוסף על הירכיים החיצוניים כמו גם על אזור העכוזים.

ניתוח עלים בירכיים

הצרתם של הירכיים והסרתם של עודפי הרקמה מבוצעים דרך שילובם של הליך שאיבת שומן וכריתה של עודפי רקמת עור מן הירכיים הפנימיים והחיצוניים במידת הצורך.

הגדלת והרמת חזה בקרב נשים

התרוקנות החזה וצניחת השדיים אצל נשים ניתנת לתיקון באמצעות שילוב גישות ניתוחיות שונות הכוללות טיפולי הרמת חזה וטיפולי הגדלת חזה. הגדלת שדיים ניתן לביצוע בעזרת שתלי סיליקון, או באמצעות השתלת עודפי רקמת שומן מאזור החזה והגב. במקרים אלה הגדלת החזה מבוצעת באמצעות רקמה עצמית וללא שימוש בגופים זרים.

ניתוח הקטנת חזה לגברים

"שחזור" חזה לגברים מתבצע על ידי הסרת עודפי עור ורקמות שומן והקטנת השד הגברי. בעגה מקצועית נקרא ניתוח זה בשם "גניקומסטיה".

טיפול בעודפי עור ושומן בזרועות

ניתוחים מסוג זה נועדו להצרת היקף הזרועות ולהסרתם של עודפי העור אשר "נתלים" כשק מן הזרועות ובמקרים מסוימים ממשיכים גם בצורת עודפי רקמה אל דופן החזה וצידי הגב העליון.

מתיחת עור הפנים והצוואר – להצערת העור

תיקון של רפיון הפנים והצוואר אשר נגרם כתוצאה מירידה במשקל מבוצע לרוב בשילוב של טכניקות ניתוחיות שונות אשר כוללות הרמת מצח וגבות, טיפול הרמת עפעפיים, מתיחת צוואר והרמת פנים.

שאיבת שומן

אצל חלק מן המטופלים מבוצעת שאיבת השומן לשם פיסול ועיצוב אזורים שונים בגוף לפי הצורך.

צלקות מזעריות בהשוואה לצלקות העבר

מטופלים רבים חוששים כי לאחר הפרוצדורה, יוותרו צלקות גדולות שיגרמו למראה בלתי אסתטי באזור הניתוח. חשוב לציין שהשיטות הניתוחיות המתקדמות של ימינו, מבטיחות לכל המטופלים והמטופלות תוצאה אסתטית מצוינת – ורקמת צלקת קטנה במיוחד עד בלתי נראית. על מנת לבצע זאת, על המנתח לבחור מבעוד מועד את המקומות שבהם יבצע את החתכים. ברוב המקרים נבחרים לצורך כך האזורים הנסתרים יותר בגוף, כמו למשל פנים המפשעה או בית השחי, כך שאפילו אם יישארו צלקות, הן יהיו נסתרות. 

כמו כן, נעשה כיום שימוש בשיטות כירורגיות חדשניות, מכשור טכנולוגי מתקדם וחומרים ביולוגיים מתקדמים, אשר מבטיחים תוצאה אסתטית טובה במיוחד. עם זאת, חשוב מאוד לזכור שאי אפשר להימנע לגמרי מסימנים כלשהם על גבי הגוף לאחר ניתוח פלסטי, וכמעט כל ניתוח שהוא. אורכן של הצלקות הנותרות תלוי בעיקר בכמות עודפי הרקמה והעור אשר נכרתים ובפיזור רקמות השומן והעור מלכתחילה. חשוב להדגיש כי מנתח אשר יבטיח למטופליו "ניתוח ללא צלקות" הינו שרלטן, וזאת מכיוון שהוא מבטיח תוצאות שהן למעשה בלתי אפשריות.