ניתוח עלים

ענף רפואי חדש בתחום הכירורגיה הפלסטית נותן מענה לעור עודף "ניתוח עלים"- ניתוח עיצוב הגוף לאחר ירידה במשקל הפחתת משקל משמעותית, הריונות ולידות,או אפילו הזמן שחולף, גורמים לעיתים להיראות הרבה פחות טוב מכפי שאפשר. במקרים רבים ניתן לטפל בכך בהצלחה מרובה, באמצעות ניתוח חדשני לעיצוב הגוף שנקרא " ניתוח עלים". השנים שעוברות ונותנות את אותותיהן: השדיים כבר אינם זקורים כמו פעם, הירכיים כבר אינן דקיקות וחטובות, הבטן כבר לא שטוחה כמו לפני הלידה ואפילו הצוואר, שפעם נראה כמו של ברבור- כבר התחיל להתקמט.  התהליך הזה יכול לעיתים להתרחש בצורה דרמטית ומהירה יותר, ובמקום להתגנב בשקט במשך שנים – הוא מופיע בבת אחת אחרי ירידה משמעותית במשקל, לאחר דיאטה מפרכת או ניתוח הרזייה. מצב זה עשוי להיות מאוד מתסכל: למראות שהדיאטה הצליחה, הבריאות השתפרה המראה הכללי טוב יותר ואפילו ההרגשה משופרת- עודפי הרקמה והעור שנותרו על הגוף פשוט "מקלקלים את החגיגה" ומסרבים לאפשר ליהנות מהמצב החדש.

לא רק בעיה אסתטית

עודפי הרקמה והעור אינם רק בעיה אסתטית, שעלולה לגרום לגוף להיראות מעוות- אל גם בעיה רפואית ובריאותית ממעלה הראשונה: חום, לחות וחיכוך בקפלי העור עלולים לגרום לעור להיות רגיש ופצוע, מועד להופעות פטריות כרוניות וכיבים עקשניים, לעיתים אפילו מתלווה לכך ריח גוף לא נעים. במקרים קיצוניים ניתן לפגוש מטופלים שמרוב סבל פשוט מוגבלים בתנועתם ולא מסוגלים לבצע פעילות גופנית, מקטינים למינימום את מעגל הקשרים החברתיים שלהם, ואפילו נמנעים מקשירת קשרים אינטימיים או קיום יחסי מין. עד לפני כמה שנים יכלה הרפואה להציע לאותם אנשים מעט מאוד כדי להקל עליהם את הסבל והמכאוב שמלווים את חיי היום-יום שלהם- בעיקר משחות מקומיות וכמוסות.

תחום חדש בכירורגיה הפלסטית

באחרונה חלה התקדמות רבה בתחום הכירורגיה הפלסטית, והתפתח ענף רפואי חדש, המיועד בין היתר, לשיקום גופם של המטופלים שהשילו קלי גורמים רבים. הענף החדש נקרא " עיצוב הגוף לאחר ירידה במשקל" (Body Contouring)   והוא משלב כלים משתי דיסציפלינות רפואיות שונות: כירורגיה פלסטית משחזרת וכירורגיה פלסטית אסתטית . בעברית מכונה התחום "ניתוחי עלים"- אבל בהחלט אין להם שום קשר לסתיו או לעונת השלכת… מדובר, בפשוט בניתוחים לעיצוב הגוף לאחר ירידה במשקל. תחום רפואי צעיר זה שם לעצמו למטרה לשחרר את המטופלים ממגבלותיהם ולהחזירם לאורך חיים פעיל ומשולב באמצעות תיקון עודפי הרקמה ש"תלויים" על גופם. זה רלוונטי במיוחד לנשים, אבל לא רק להן- רבים מהמטופלים כיום הם גברים בעלי מודעות אסתטית גבוהה, שחשוב להם לשמור על מראה גוף רענן וצעיר. התיקון מתבצע באמצעות ניתוח אחד או סדרת ניתוחים פלסטיים המכוונים לאזורי הגוף השונים, כמו: ניתוחים לתיקון שיפולי הבטן, המותניים והגב התחתון: ניתוחים לתיקון הזרועות והגב העליון: ניתוחי ירכיים, שאיבת שומן וכדומה בניתוחים אלה השרירים והרקמות מהודקים, שומן מיותר נשאב מאזורי מפתח: עודפי רקמת העור ותת העור המיותרים נכרתים ומסולקים. ומבוצע עיצוב ו"פיסול" רפואי של אזורים בעיתים.

סוגי הניתוחים והטיפולים לעיצוב הגוף לאחר ירידה במשקל

"ניתוח לעיצוב הגוף לאחר ירידה במשקל" הוא שם כולל לקבוצה של ניתוחים פלסטיים שמטרתם לתקן את עיוותי הגוף שנוצרו למטופלים- ולהשיב את הגוף לקדמותו ככל הניתן. במרבית המקרים מחולקים הניתוחים לכמה שלבים על פה אזורי הגוף המיועדים לתיקון. במקרים מסוימים ניתן לשלב ניתוחים לתיקון מספר אזורים במהלך פרוצדורה ממושכת אחת.

ניתוח דופן הבטן הגב והעכוזים:

סילוק עודפי רקמה ועור מדופן הבטן (הסינר) תוך כדי הידוק שרירי דופן הבטן הרפויים, ובהתאם לצורך שאיבת שומן מאזורים שונים. בחלק מהמטופלים עיצוב דופן הבטן ממשיך וכולל גם את המותניים והגב התחתון באופן היקפי כך שהתוצאה המתקבלת היא של "הרמה" של פלג הגוף התחתון (Lower Body Lift) המשפיעה גם על הירכיים החיצוניים ועל איזור העכוזים.

ניתוחי ירכיים:

הצרת היקף הירכיים והסרת עודפי הרקמה מבוצעת באמצעות שילוב של שאיבת שומן וכריתת עודפי רקמה ועור מהירכיים הפנימיים והחיצוניים לפי הצורך.

ניתוח שדיים וחזה (בנשים)

התרוקנות וצניחת השדיים בנשים מתוקנות באמצעות שילוב של גישות ניתוחיות הכוללות: ניתוחי הגדלת חזה וניתוחי הרמה והגדלה. את הגדלת השדיים ניתן לבצע באמצעות משתלי סיליקון, או באמצעות ניוד ועודפי רקמה מאוזר החזה והגב- כך שהגדלת השד מבוצעת באמצעות רקמה עצמונית (של המטופלת עצמה) ללא שימוש בתותבות מלאכותיות.

ניתוחי שדיים וחזה (בגברים) – גניקומסטיה

שחזור מראה החזה הגברי נעשה על ידי ניתוח להסרת עודפי העור והקטנת השד הגברי (גינקומסטיה)

ניתוח זרועות:

ניתוחים אלו מיועדים להצרת היקף הזרועות והסרת עודפי העור הנתלים כשק מהזרועות ובחלק מהמקרים המשכיים לעודפי רקמה בדופן החזה הצידי והגב.

ניתוחים להצערת הפנים והצוואר:

תיקון ריפיון הפנים והצוואר לאחר הירידה במשקל מבוצע בשילוב של כמה ניתוחים, הכוללים הרמת מצח וגבות, מתיחת עפעפיים עליונים ו/או תחתונים, הרמה ומתיחת פנים ומתיחת צוואר.

ניתוח שאיבת שומן:

בחלק מהמטופלים מבוצעת שאיבת עודפי רקמת השומן ל"פיסול" הגוף באיזורים שונים לפי הצורך.

התמודדות עם צלקות

מטופלים רבים חוששים שלאחר הפרוצדורה הם ישארו עם צלקות גדולות ובלתי אסתטיות באזור הניתוח. השיטות הניתוחיות  המתקדמות, מבטיחות למטופלים תוצאה אסתטית מצוינת- עם רקמת צלקת כמה שיותר קטנה- ובלתי נראית . כדי לבצע זאת,  נבחרים מראש ומבעוד מועד המקומות שבהם יתבצעו החתכים. בדרך כלל נבחרים, לצורך כך מקומות נסתרים בגוף, כמו בפנים המפשעה או אזור בית השחי, כך שגם אם יוותרו צלקות קטנות, הן לא יהיו גלויות לעין כל. בנוסף, נעשה שימוש בשיטות כירורגיות חדשניות ובחומרים טכנולוגיים וביולוגיים מתקדמים, המבטיחים תוצאה אסתטית כמה שיותר טובה. יחד עם זאת, חשוב לזכור שא אפשר להימנע לחלוטין מהשארת "סימנים" על הגוף לאחר ניתוח פלסטי לעיצובו וכי אורכן של הצלקות תלוי בעיקר בכמות ובפיזור עודפי הרקמה והעור. מנתח שמבטיח למטופליו "ניתוח שלא ישאיר על הגוף כל סימן" צריך להדליק נורה אדומה, בדיוק כמו כל " מקסם שווא" רפואי אחר, המבטיח תוצאות בלתי אפשריות. ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”. יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885