ניתוח מתיחת בטן – כל הפרטים על מתיחות בטן

ניתוח מתיחת בטן (Abdominoplasty או Tummy Tuck  בלעז) הוא ניתוח שבו מוסרים עודפי עור ושומן משיפולי הבטן. מטרת הניתוח היא לצמצם את היקף הבטן, לעצב את פלג הגוף המרכזי ולהחזיר לו את מראה "שעון החול" הצעיר יותר ולחזק את שריר דופן הבטן.

למי ניתוח מתיחת בטן מתאים?

הניתוח מיועד בעיקר לאנשים שאינם מרוצים מגזרתם ולא מצליחים להוריד את עודפי השומן או עודפי העור בבטן באמצעות דיאטה או פעילות גופנית. הניתוח יכול לעזור גם לנשים שעברו הריונות מרובים או לעיתים כבר לאחר ההריון הראשון. נשים אלו עלולות לסבול מעור בטן רפוי בעקבות מתיחות חוזרות בזמן הריון ומחולשה של שרירי דופן  הבטן. כמו כן, מטופלים שעברו דיאטה קיצונית או ניתוח שגרם לירידה משמעותית במשקלם עלולים לסבול מעור בטן רפוי ויכולים לשפר את גזרתם ע"י עיצוב דופן הבטן בניתוח.

ניתוח מתיחת בטן אחרי לידה וניתוח קיסרי

לנשים המתכננות הריונות נוספים בפרק הזמן הקרוב שלאחר הניתוח, מומלץ לדחות את ביצוע הניתוח עד לאחר הלידה הקרובה או עד סיום תקופת הלידות בתכנון המשפחה אם כי ניתן לבצע שיפור מסויים גם במהלך תקופה זו כאשר נוצרת בעייה משמעותית במבנה או במראה הבטן.

מתיחת בטן לאחר ירידה במשקל

מטופליים שעתידים לרדת באופן קיצוני במשקל, למשל בעקבות ניתוח, מומלץ לדחות את ביצוע הניתוח עד ל הגעה למשקל יציב. הניתוח מיועד להצרת היקף הבטן ושינוי צורתה ולכן אינו מיועד לאנשים הסובלים מעודף משקל גדול, אלא דווקא לאנשים עם עודף שומן ועור מועט יחסית. באנשים הסובלים מבעיית השמנה משמעותית, ניתן לשקול ניתוח לכריתת "הסינר" הבטני בלבד- Apronectomy.

 אילו סוגי ניתוחים קיימים?

ניתוח למתיחת בטן יכול להתבצע במספר שיטות, בהתאם למצבו הגופני והרפואי של המטופל, לצרכיו ולציפיותיו מתוצאות הניתוח.

ניתוח מתיחת בטן מלאה

ניתוח מתיחת בטן מלאה מבוצע באמצעות חתך בשפולי הבטן מעל אזור המפשעה. עיצוב מראה דופן הבטן נעשה באמצעות הידוק שרירי דופן הבטן הרפויים והטבור ממוקם מחדש על פני עור הבטן המתוח.

ניתוח למתיחת בטן חלקית (מכונה גם מתיחת בטן מיני)

בניתוח זה נעשיית מתיחה של הבטן התחתונה בלבד, ללא עירוב של אזור הטבור וללא תפירה של שרירים בבטן העליונה. בניתוח זה הצלקת קטנה יותר וגם זמן ההחלמה מן הניתוח קצר יותר בהשוואה לניתוח הרגיל. ניתוח זה מתאים למטופלים שמעוננים לטפל בקפל בטני קטן בשיפולי הבטן.

ניתוח אפרונקטומי

במקרים של עודפי עור גדולים, ובמטופלים עם בעיית שומן, נשקול לבצע ניתוח אפרונקטומי. בניתוח אפרונקטומי נסיר רק את שפולי העור העודף, לפעמים ממש בסמוך לטבור. עבור מטופלים שאצלם העור הוא בעל מראה תקין ואסטטי והם סובלים רק מעודפי רקמת שומן תת עורי בדופן הבטן, הניתוח המתאים ביותר הוא לרוב שאיבת שומן בטן בלבד.

איך להתכונן לניתוח?

ככלל, כל ניתוח מצריך מהמטופל לערוך בדיקות דם מתאימות, וכן נדרשות לעיתים בדיקות נוספות כדוגמת צילום חזה, אק"ג ועוד – בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל. על מנת לצמצם את הסיכון ולהגביר את הבטיחות, ישנם מצבים בהם נדרש המטופל לבצע בדיקתטרום הרדמה הנערכת על-ידי הרופא המרדים בבית החולים בו יתבצע הניתוח.

במידה וקיימים אצל המטופל מסמכי רפואיים כגון תיק רפואי שהוכן על ידי רופא המשפחה, תיעוד של אשפוזים קודמים או תיעוד של בדיקות רפואייות קודמות שביצע המטופל, רצוי להראות אותם לרופא המנתח ולרופא המרדים.

לפני הניתוח יש להפגש עם הרופא המנתח כדי להתכונן כראוי לניתוח. במהלך הפגישה יצולם אזור הבטן על מנת להשוות את המצב הנוכחי עם התוצאות לאחר הניתוח. על המטופל לראות תמונות של מטופלים שכבר עברו את הניתוח המסוים ולהשוות את תמונותיהם לפני ואחרי הניתוח. הדבר חשוב על מנת להגיע להחלטה שלמה לגבי ביצוע הניתוח ולתאם ציפיות לגבי תוצאותיו הסופיות. מומלץ לדון עם הרופא המנתח על אפשרויות הניתוח השונות כדי להתאים את סוג הניתוח המתאים ביותר למטופל.

כמו כן, יתכן שהמנתח ימליץ על רכישה מראש של חבישות או פרטי לבוש ספציפיים המתאימים לתקופת ההחלמה. במידה והמטופל נוטל תרופות נגדות קרישה (כגון אספירין) יש להפסיק את לקיחתם לפני הניתוח ויש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי טיפול חלופי.

ביום הניתוח יש להיות בצום מאכילה ושתייה כשש שעות לפני תחילת הניתוח. אזור הניתוח יגולח משיער ע"י צוות בית החולים לפני הניתוח.

כיצד ניתוח מתיחת בטן מתבצע בפועל?

ניתוח למתיחת בטן מבוצע תחת הרדמה כללית.

בחלק מהמקרים, בהתאם לצורך, מתחיל הניתוח בשלב של שאיבת שומן מדופן הבטן ומהמותניים. בתחילת הניתוח יבצע הרופא המנתח חתך רוחבי בשיפולי הבטן. לאחר החיתוך המנתח יפריד את שכבת העור והשומן התת עורי משכבת שריר הבטן שמצויה תחתיהן, עד לאזור בית החזה. בנוסף, חתך מעגלי סביב הטבור ישאיר אותו מחובר לדופן הבטן ויאפשר את מתיחת העור שמעליו. שרירי דופן הבטן יקורבו זה לזה ויהודקו ע"י תפרים פנימיים על מנת לייצר מעין "מחוך" ולהקנות לבטן מראה שטוח ולהצר את היקף המותניים. בשלב הבא יוסרו עודפי העור והשומן. העור שנותר נמשך כלפי מטה ונתפר בחזרה בשיפולי הבטן. הטבור ממוקם מחדש על פני עור דופן הבטן המתוח.

בסוף הניתוח אזור החתך יחבש ויושארו נקזים שמאפשרים ניקוז של דימומים קטנים ועודפי נוזל בתוך הבטן. נקזים אלו יוסרו לאחר מספר ימים. משך הניתוח הוא לרוב בין שעתיים לארבע שעות. כאמור, ניתוח מתיחת בטן מיני אינו מערב את הטבור או תפירה של שריר דופן הבטן ואורך לרוב בין שעה לשעתיים.

מה קורה לאחר ניתוח מתיחת בטן?

על מנת לוודא התעוררות איטית ובטוחה מההרדמה,ובדומה לניתוחים אחרים,  שוהה המטופל כשעה עד שעתיים במחלקת ההתאוששות ולאחר מכן מועבר להשגחה במחלקת האשפוז. לרוב, שחרור מבית החולים נעשה ביום למחרת הניתוח. במידה ובאזור הניתוח הושארו נקזים – הם יוסרו לאחר כמה ימים בהתאם לכמות ההפרשה בהם.

התאוששות מניתוחי מתיחת בטן

לאחר הניתוח תיתכן תחושת כאב או נפיחות באזור. ד"ר מייליק יספק לכל מטופל מרשם למשככי כאבים מתאימים. ניתן להתקלח כיממה לאחר הניתוח במים פושרים ולחזור לפעילות מתונה כבר מספר ימים לאחר הניתוח. ניתן לחזור לעבודה ולפעילות רגילה לאחר שבועיים עד ארבעה שבועות לאחר הניתוח. במהלך זמן ההחלמה ממולץ להמנע מפעילות פיזית מאומצת.

ביקורת ומעקב

חגורת בטן לאחר הניתוח

לאחר הניתוח יש צורך בדרך כלל בלבישה של חגורת בטן למשך כחודש כדי לאפשר למקום הניתוח להרפא כראוי ולהקטין תופעות כגון בצקות ודימומים באזור הניתוח.

ביקורת

במהלך השבוע שלאחר ניתוח מתיחת בטן, תתקיים פגישת ביקורת בקליניקה של ד"ר מייליק. אם התגלו אצל המטופל עוד לפני הביקורת סימנים מדאיגים – כמו הפרשה, דימום, נפיחות, חום מעל 38 מעלות, כאב עז, תחושה כללית רעה או כל סימן פתאומי ודרמטי אחר – יש לדווח עליהם באופן מיידי ובכל עת לד"ר מייליק.

צלקות והחלמה

במהלך החודשים שלאחר הניתוח צלקות הניתוח הולכות ומתבהרות. הצלקות נמצאות לרוב באזורים נסתרים והן לא בולטות גם בזמן לבישת בגד ים. תוצאות הניתוח הסופיות מתקבלות לאחר מספר חודשים עד חצי שנה. תוצאות אלו יכולות להשמר במשך שנים רבות, אך עם הזמן עלולה להיות נסיגה מסוימת. גורמים כמו עליה במשקל או הריונות מגדילים את הסיכון לנסיגה בתוצאות ולכן חשוב לתכנן מראש את עיתוי הניתוח. כמו כן מומלץ למטופל לבצע פעילות גופנית ולשמור על דיאטה מאוזנת לאחר ביצוע הניתוח כדי לשמור לאורך זמן על השיפור במראה.

זמינות 24/7

כל מטופל יקבל את הטלפון הנייד האישי של ד"ר מייליק, והוא מוזמן לפנות אליו  בכל שעה משעות היממה, עם כל סימן רפואי שמדאיג אותו על מנת להגדיל את בטיחות ההליך, סיכויי ההצלחה שלו ושביעות הרצון של המטופלים – עד למקסימום

איך ניתן להגדיל את בטיחות ההליך?

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח, יפרט הרופא המנתח את מהלך הניתוח, ההתאוששות, ההחלמה, התוצאה הצפויה ויפרט את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של ניתוח מתיחת בטן.

סיכונים אלו נדירים בדרך כלל ועלולים לכלול: זיהום, דימום, קושי בריפוי פצעי הניתוח, פגיעה עצבית, תחושת נימול בעור, מראה לא אסטטי של הטבור, צלקות לא אופטימליות, הצטברות נוזלים, נמק של שולי העור, פתיחת תפרי הניתוח וצורך בניתוח חוזר עקב תוצאה לא משביעת רצון.

סיכוני ההרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בערכי לחץ הדם והדופק ונזק לשיניים או למיתרי הקול כתוצאה מהחדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה, אולם סיכון זה אינו קיים אצל מטופל שכבר עבר ניתוח בהרדמה כללית.

על מנת למזער את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לספק לד"ר מיילק את כל  המידע הרפואי אודותיך – כך שהוא יידע להתמקד ולספק תשומת לב נכונה ונאותה לכל סיבוך אפשרי, על סמך אותם נתונים הרפואיים.
עישון וניתוחים פלסטיים

חשוב לציין שעישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, ונהוג לבקש הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות עד חודש לפחות לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.

מעוניינים בפרטים נוספים? התקשרו עכשיו 052-789-8885 לתיאום פגישת ייעוץ