דף הבית » ניתוחים » ניתוח מתיחת בטן

ניתוח מתיחת בטן

בטן שטוחה היא חלומם של אנשים רבים, בייחוד של מי שמתמודדים כבר שנים ארוכות עם משקל עודף שהם מתקשים להסיר. גם נשים רבות בתקופת ההיריון כבר חולמות על היום שאחרי הלידה, היום שבו יוכלו סוף סוף לחבוק בזרועותיהן את תינוקן הטרי וגם לראות את הגוף חוזר לאיטו למצב הקודם שלו.

עם זאת, דווקא אחרי שינויים משמעותיים בחיים כמו לידה או ירידה דרמטית במשקל, רבים מגלים כי באזור הבטן נותרו לא מעט עודפי עור או עור מדובלל. הדבר עלול לייצר לא מעט תסכול, בייחוד כאשר אנחנו כבר מצפים להשוויץ בגוף החדש לסביבה לאחר השינוי שחיכינו לו כל כך הרבה זמן.

אז למה בדיוק נוצרות הבעיות האלו בעור שבאזור הבטן? האם ניתן לפתור את הבעיה בניתוח ואיך בדיוק הוא מתבצע בפועל? במדריך הזה נסקור את כל המידע שחשוב להכיר על התופעה הנפוצה ועל הטיפולים היעילים ביותר שיעזרו לכם להיפטר ממנה אחת ולתמיד.

למי מתאים ניתוח מתיחת בטן?

ניתוח מתיחת בטן (Abdominoplasty או Tummy Tuck  בלעז) הוא ניתוח שבו מוסרים עודפי עור ושומן משיפולי הבטן. מטרת הניתוח היא לצמצם את היקף הבטן, לעצב את פלג הגוף המרכזי ולהחזיר לו את מראה "שעון החול" הצעיר יותר ולחזק את שריר דופן הבטן.

האיבר הגדול ביותר בגופנו הוא העור שמקיף את כולו מכפות הרגליים ועד לקצה הקרקפת. העור הוא איבר מדהים – גמיש ועמיד, שיכול לעבור שינויים רבים, אך גם לגמישות ולדינמיות שלו יש גבול מסוים. כשאנחנו חווים שינויים קיצוניים במשקל – כמו לדוגמה אחרי דיאטה אינטנסיבית, ניתוח קיצור קיבה או היריון ולידה – העור לעיתים לא מתהדק לחלוטין ועשוי להישאר מעט, מדולדל, רפוי ובעל קמטוטים לא אסתטיים.

ניתוח מתיחת בטן נועד לתקן את הבעיה הזאת לאחר שינויים משמעותיים במשקל, להדק את העור, למתוח אותו ולהשיג לאזור הבטן מראה רענן יותר. הניתוח מיועד גם לאימהות שסיימו את שלב הלידות בחייהן ומעוניינות להשיב לבטן את המראה שהיה לה לפני שהתחילו את התהליך הכל-כך מרגש ומשמעותי הזה.

הניתוח מיועד בעיקר לאנשים שאינם מרוצים מגזרתם ולא מצליחים להוריד את עודפי השומן או עודפי העור בבטן באמצעות תזונה ופעילות גופנית. הניתוח יכול לעזור גם לנשים שעברו הריונות מרובים, או לעיתים כבר לאחר ההיריון הראשון. נשים אלו עלולות לסבול מעור רפוי בבטן בעקבות מתיחות חוזרות בזמן הריון ומחולשה של שרירי דופן הבטן. כמו כן, מטופלים שעברו דיאטה קיצונית או ניתוח בריאטרי שהביא לירידה משמעותית במשקלם, עלולים לסבול מעור בטני רפוי ויכולים לשפר את גזרתם ע"י עיצוב דופן הבטן בניתוח. ניתן לומר כי קריטריון הגיל הוא לא הגיל הביולוגי של האדם אלא גילו הפיזי. כך שבעצם החשוב הוא שהאדם ימצא במצב רפואי תקין על מנת לעבור את התהליך.

ניתוח מתיחת בטן, חשוב לזכור, טומן בחובו לא רק צורך אסתטי – אלא גם שיפור של בריאות העור. עודפי עור באזור הבטן גורמים לא פעם לדלקות בעור, פריחה ולעיתים אף פטריות. זאת משום שבעודפי העור נוטה להצטבר זיעה שמושכת אליה חיידקים ולכן מקשה לשמור על ההיגיינה של אזור הבטן. עור מהודק יותר, שלא סובל מעודפים, מפחית את הסיכוי לבעיות העור המטרידות הללו וכאמור מסייע לשמור על ההיגיינה קצת יותר בקלות.

בנוסף, ניתוחים מהסוג הזה משפרים כמובן את הביטחון של אנשים שלעיתים חושבים פעמיים אם להוריד חולצה בחברת אנשים, או לחילופין, מאושרים מאוד מהשינוי שהשיגו במשקל הגוף, אך עדיין מתביישים בגופם בגלל מראה העור לאחר השינוי המבורך הזה. מטופלים רבים מדווחים בתום ההליך על דימוי גוף חיובי יותר והערכה עצמית רבה יותר לאחר הניתוח ותקופת השיקום.

למי הניתוח לא מתאים?

בדרך כלל נמליץ שלא לבצע את הטיפול הזה לאנשים עם מדד מסת גוף (BMI) מעל 30 וכן לאנשים שמעשנים ולא יכולים להימנע מעישון לתקופה של שלושה שבועות לפני ההליך הכירורגי ואחריו. מומלץ להימנע מהניתוח גם במקרה שקיים קושי משמעותי לשמור על משקל קבוע למשך תקופה ארוכה ואם מתרחשות עליות וירידות חדות במסת הגוף בפרקי זמן קצרים. כמו כן, לנשים ששוקלות הריונות נוספים אנו ממליצים לחכות עד תום תקופת ההריונות והלידות כדי לבצע את הניתוח, אם כי כאשר האישה מעוניינת בכך, בהחלט אפשר לבצע את ההליך גם לפני היריון נוסף.

ניתוח מתיחת בטן אחרי לידה וניתוח קיסרי

נשים רבות שעברו את תקופת ההיריון והלידה וההחלמה מהם, נאלצות להסתגל לגופן עם השינויים החדשים. במהלך ההיריון, הבטן מתרחבת וכמובן שביחד איתה גם העור. כמספר חודשים לאחר הלידה, סביר שהאישה תהיה כבר לאחר השלת קילוגרמים רבים אך תיוותר עם עור רופף בבטן, גם אם מועט. נשים מעידות כי הדבר גרם להן לאי נוחות עם גופן עד כדי תחושה שהן נמצאות בתוך גוף זר. עוד הן מדווחות כי בחירת הבגדים הפכה לעול והן פשוט לא נהנות מכול חוויית רכישת הבגדים. ההתבוננות במראה והצפייה בגופן במצב השונה לא מסבות להן תחושת סיפוק. ניתוח למתיחת הבטן מביא לכך שדימוין העצמי של רבות גובר והן אוהבות יותר את גופן גם לאחר הלידות.

לנשים המתכננות הריונות נוספים בפרק הזמן הקרוב שלאחר הניתוח, מומלץ לדחות את ביצוע הניתוח עד לאחר הלידה הקרובה או עד סיום תקופת הלידות בתכנון התרחבות המשפחה, אם כי ניתן לבצע שיפור מסוים גם במהלך תקופה זו כאשר נוצרת בעיה משמעותית במבנה או במראה הבטן. אגב, נשים רבות לאחר לידות בוחרות לבצע ניתוח מתיחת בטן ביחד עם הרמת חזה ועל כך נרחיב בהמשך.

יחד עם ההמלצה לבצע את הניתוח רק בתום הלידות, אין כל מניעה מלבצע את הניתוח ביניהן. הניתוח לא מביא לסיבוכים בלידות, העניין היחידי הוא שסביר שלאחר תקופת הריון נוספת, ייווצרו עודפי עור בשנית.

מתיחת בטן לאחר ירידה במשקל

מטופליים שעתידים לרדת באופן קיצוני במשקל, למשל בעקבות ניתוח, מומלץ לדחות את ביצוע הניתוח עד ל הגעה למשקל יציב. הניתוח מיועד להצרת היקף הבטן ושינוי צורתה ולכן אינו מיועד לאנשים הסובלים מעודף משקל גדול, אלא דווקא לאנשים עם עודף שומן ועור מועט יחסית. באנשים הסובלים מבעיית השמנה משמעותית, ניתן לשקול ניתוח לכריתת "הסינר" הבטני בלבד- Apronectomy.

 אילו סוגי ניתוחים קיימים?

ניתוח למתיחת בטן יכול להתבצע במספר שיטות, בהתאם למצבו הגופני והרפואי של המטופל, לצרכיו ולציפיותיו מתוצאות הניתוח.

מתיחת בטן היקפית

אנשים רבים פונים לניתוח מתיחת בטן לאחר שינויים דרמטיים במשקל הגוף במטרה להתאים את מראה העור למבנה החדש של פלג הגוף העליון. עם זאת, לעיתים הידוק העור אינו מספיק ובאזורים שונים סביב הבטן והירכיים עדיין נותרים ריכוזים של שומן. גם לאחר הירידה במשקל, הגוף לא תמיד נראה כמו שאנחנו מצפים – ולכן לעיתים נדרשת עזרה כירורגית נוספת על מנת להשלים את השדרוג ולהשיג את הגוף שחלמתם עליו.

ניתוח מתיחת בטן היקפית נועד לענות בדיוק על הצורך הזה – זהו טיפול כולל המשלב בין מגוון טכניקות כדי לשפר את מראה הבטן, הירכיים והישבן. במהלך הניתוח מסירים עודפי עור, מבצעים הידוק של השרירים ובנוסף מסירים גם עודפי עור ושומן בכל האזורים בפלג הגוף התחתון שבהם נדרש לעשות זאת.

לעיתים נשלב את הטיפול גם עם הרמה של הישבן וכן עם טיפולים נוספים לשיפור האסתטיקה של אזור הבטן, הישבן והירכיים. ההחלטה על הטכניקות הספציפיות שנעשה בהם שימוש תתקבל לאחר פגישת האבחון ובתיאום מלא בין המנתח לבין המטופלת או המטופל. במידת הצורך, ניתן יהיה גם להשתמש בשומן מגופם של המטופלים עצמם על מנת לעצב מחדש את הישבן ולהעניק לו מראה צעיר וחיוני.

זהו כמובן טיפול ארוך ומורכב יותר ממתיחת בטן רגילה ולכן במקרים מסוימים יהיה צורך להפריד אותו לשני מפגשים על מנת למנוע טראומה ונזק לגוף. ההחלטה בנושא הזה תתקבל בהתאם לצורך הכירורגי ולמצב הרפואי הייחודי של המטופלים.

הטיפול מתבצע תחת הרדה כללית ובדרך כלל אורך בין שלוש לארבע שעות. פרק הזמן הזה לא כולל את ההכנה לניתוח וההתאוששות לאחר התפוגגות ההרדמה. במהלך הניתוח, תחילה תתבצע שאיבת השומן על מנת להקל על ביצוע המתיחה של רקמות העור. לאחר מכן נטפל בעודפי העור והשומן ורק בסיום ההליך נבצע מתיחה של עור הבטן.

המנתח ישתדל להשאיר צלקת קטנה ואסתטית ככל שניתן. בדרך כלל זו תהיה צלקת דמוית חגורה מסביב למותניים. ברוב המקרים יהיה צורך להחדיר גם נקזים לאזור הניתוח ולהוציא אותם במפגש נוסף במרפאה לאחר כמה ימים.

ניתוח מתיחת בטן מלאה

ניתוח מתיחת בטן מלאה, Abdominoplasty מבוצע באמצעות חתך בשפולי הבטן מעל אזור המפשעה. עיצוב מראה דופן הבטן נעשה באמצעות הידוק שרירי דופן הבטן הרפויים והטבור ממוקם מחדש על פני עור הבטן המתוח.

ניתוח מתיחת בטן מלאה מתאים בייחוד לנשים אחרי היריון שסובלות מעודפי עור משמעותיים באזור הבטן ומעוניינות לשפר את המראה והאסתטיקה של האזור הזה. הניתוח מומלץ בעיקר לנשים שסיימו את שלב ההירונות והלידות מכיוון שהיריון נוסף עלול לפגוע בתוצאות ולהצריך ניתוח נוסף בעתיד לתיקון הבעיה.

בניתוח כזה למעשה מבצעים חתך בצורה של מחומש מעל איבר המין שמזכיר מעין Cup Cake בצורתו. החתך הזה מאפשר למנתח להדק את השרירים בצורה שתשפר את מראה הבטן וכן להסיר עודפי עור מיותרים מחלקה העליון של הבטן. זאת על מנת למצק את אזור הבטן ולהקנות לו מראה מהודק, צעיר ורענן.

במקרים מסוימים יוותרו בתום הניתוח נקזים באזור הבטן שנועדו לטפל בנוזלים ובהפרשות שמותיר הטיפול הכירורגי. הנקזים האלו יוסרו לאחר כמה ימים בהתאם להחלטת הרופא המטפל. הדבר יכול ליצור מעט אי נוחות וקושי אחרי הניתוח, אך חשוב להבין כי לא בכל הליך כירורגי למתיחת הבטן יהיה צורך בהחדרתם אל העור בתום הניתוח. כאשר ניתן לוותר עליהם, כמובן שנעדיף לעשות זאת. ההחלטה נתונה בידי הרופא המנתח ותתקבל בהתאם לבחינת המצב הרפואי של המנותח בתום ההליך הכירורגי.

ניתוח למתיחת בטן חלקית (מכונה גם מתיחת בטן מיני)

בניתוח זה נעשית מתיחה של הבטן התחתונה בלבד, ללא עירוב של אזור הטבור וללא תפירה של שרירים בבטן העליונה. בניתוח זה הצלקת קטנה יותר וגם זמן ההחלמה מן הניתוח קצר יותר בהשוואה לניתוח הרגיל. ניתוח זה מתאים למטופלים שמעוננים לטפל בקפל בטני קטן בשיפולי הבטן.

בקרב נשים שעברו לידות וכתוצאה מכך חוו שינויים דרמטיים במראה הבטן, לעיתים יידרש למתוח את העור באזור הבטן בלבד מבלי לטפל באזורים נוספים כמו הישבן והירכיים. במקרים כאלו, כמו גם במקרים נוספים שבהם יש צורך למתוח את העור באזור הבטן בלבד – ניתוח מתיחת בטן מלאה בהחלט יהווה את הפיתרון היעיל ביותר.

מתיחת בטן מלאה היא הליך שמתמקד באזור הבטן בלבד, כאמור מבלי למתוח את העור ולהסיר שומן מאזורים נוספים בפלג הגוף התחתון. הניתוח מתבצע בעזרת חתך מתחת לקו המותניים באורך של כמה סנטימטרים בלבד.

במהלך ניתוח מתיחת בטן מלאה הרופא המטפל יפריד את מצבורי השומן מהשרירים שמעל התבור ומתחתיו על מנת להדק את העור באזור הזה ולהיפטר מעודפים מיותרים שלו בבטן. במידת הצורך, המנתח יסיר גם עודפי עור מהאזור על מנת לשפר את האסתטיקה הכללית של הבטן. זוהי דרך יעילה להיפטר מסימני מתיחה באזור הזה.

הצלקות בניתוח כזה פחות בולטות מאלו שנותרות בעקבות טיפולים מורכבים יותר שכוללים שאיבות שומן ומתיחת העור באזורים נוספים בפלג הגוף העליון או התחתון. הצלקת תהיה כאמור באזור האגן, מתחת לקו המותניים. אם תרצו להפחית עוד יותר את הסיכון לצלקות, כיום ניתן לבצע את ההליך גם דרך הטבור בשיטה ייחודית וחדשנית שכמעט ולא מותירה סימנים נראים לעין.

ניתוח אפרונקטומי

במקרים של עודפי עור גדולים, ובמטופלים עם בעיית שומן, נשקול לבצע ניתוח אפרונקטומי. בניתוח אפרונקטומי נסיר רק את שפולי העור העודף, לפעמים ממש בסמוך לטבור. עבור מטופלים שאצלם העור הוא בעל מראה תקין ואסטטי והם סובלים רק מעודפי רקמת שומן תת עורי בדופן הבטן, הניתוח המתאים ביותר הוא לרוב שאיבת שומן בטן בלבד.

מתיחת בטן ללא תפירת שרירים

זהו טיפול שנחשב פשוט יותר ממתיחת בטן מסורתית. ניתן לבצע אותו כאשר השרירים בבטן צמודים אחד לשני והמותן של המטופל צרה יחסית. ניתוח מהסוג הזה נחשב מהיר יותר, מותיר צלקת קטנה יותר ומאפשר תקופה קלה יותר של התאוששות והחלמה בהשוואה לטיפול המקיף. זהו ניתוח שגם נחשב פחות כואב ויש בו סיכון נמוך יותר לסיבוכים. עם זאת, חשוב לזכור כי לא תמיד ניתן לבצע אותו וההחלטה תתקבל לאחר בחינת המצב הפיזיולוגי של המטופל.

כל הליך כירורגי שכולל תפירה של השרירים עצמם טומן בחובו לא מעט כאבים ואי נוחות בתקופת השיקום. זאת מכיוון שהשרירים הם רקמות רגישות ביותר שמשפיעות מאוד על התפקוד השוטף שלנו ואפילו על היכולת לבצע פעולות פשוטות. כאשר מדובר באזור הבטן, השרירים האלו מייצבים אותנו, עוזרים לנו לעבור בין מצבים שונים כמו בין שכיבה לישיבה וכן משפיעים כמעט על כל פעולה שנבצע לאורך היום.

לכן, במקרים מסוימים ניתן ועדיף לבצע ניתוח מתיחת בטן ללא תפירה של השרירים על מנת להפחית את הכאבים ולשפר את התחושה של המטופל בזמן ההתאוששות והשיקום. הדבר מתאפשר במקרים שבהם השרירים בבטן עדיין צמודים זה לזה ולא הופרדו כתוצאה מעלייה משמעותית בהיקף השומן הביטני. כדי שזה יתאפשר, חשוב גם שהיקף המותניים של המטופל יהיה צר באופן יחסי.

המשמעות של ניתוח למתיחת בטן ללא תפירת השרירים היא כאמור הפחתה של הכאב אבל לא רק. השימוש בשיטה הזאת גם מפחית משמעותית את הסיכון לתופעות לוואי וסיבוכים שעלולים להתפתח כתוצאה מההתערבות הכירורגית, לרבות פקקת בוורידי הרגליים או פקקת ריאתית. עם זאת, נדגיש כי אלו תופעות נדירות שגם הסיכוי שיתפתחו בניתוחים אחרים נמוך יחסית.

מתיחת בטן אורכית

אם עברתם בעבר ניתוח חירום לפתיחת הבטן או הליך כירורגי לתיקון בקע ונותרתם עם צלקת לא אסתטית לאורכה של הבטן – במקרים מסוימים נוכל לתקן זאת באמצעות ניתוח נוסף, הכולל גם מתיחה אורכית של העור באזור הבטן. בניתוח כזה ניתן להדק את השרירים באזור באמצעות חיתוך של הצלקת הקיימת ושיפור המראה שלה.

שאיבת שומן ביטנית

לאנשים שיש להם עור עבה וללא עודפים, אך סובלים מהצטברות של שומן ביטני – ניתן לבצע שאיבת שומן ממוקדת מאזור הבטן כדי למצק את האזור הזה ולעצב אותו. זהו הליך פשוט יחסית, אך יש לבצע אותו אצל מנתח מוסמך ומנוסה כדי להימנע מיצירת חוסר אחידות במראה הבטן או שקעים לא רצויים.

מתיחת בטן עם תיקון בקע

בקע הוא תופעה מוכרת שבה הרקמות שתומכות בדפנות של אזור הבטן ומחברות בין השרירים בהן נחלשות. במצב כזה, עלול להיווצר חור שדרכו נדחף שומן מהמעיים או מהבטן ויוצר בליטה לא אסתטית.

כיום ניתן כמובן לתקן את הבעיה בעזרת ניתוח ייעודי ונפרד, אך כאשר זה מתאפשר, נעדיף לשלב את הטיפול הזה גם עם ניתוח למתיחת הבטן. כך ניתן לשפר במידה דרמטית את האסתטיקה של אזור הבטן בטיפול אחד בלבד וללא צורך בכמה טיפולים שונים. הדבר טומן בחובו יתרונות רפואיים ואסתטיים רבים. כמו כן נחסך הצורך בהרדמה כפולה ובשיקום כפול.

את הניתוח המשולב הזה ניתן לבצע ברוב המקרים, אך הדבר לא מתאפשר כאשר מדובר בבקע משמעותי שדורש התערבות רפואית משמעותית יותר. במצב כזה יש צורך לפנות לרופא המתמחה בתיקון בעיות כאלו ורק לאחר מכן לבצע מתיחה אסתטית של הבטן בניתוח נוסף ונפרד.

על ההבדלים שבין ניתוח מתיחת בטן לבין ניתוח שאיבת שומן

ניתוח מתיחת הבטן וניתוח שאיבת שומן הם שני מושגים שונים אשר עשויים להתבלבל ביניהם, ואף לחשוב שהכוונה היא לאותו הליך כשלא מכירים את התחומים האלו. שכן, מטרת שני הניתוחים היא לשוות לבטן מראה רזה וצעיר יותר. אך למעשה ההבדלים ביניהם הם מהותיים.

שאיבת שומן הוא הליך ניתוחי שבנוסף למניעים החיצוניים שלו, ישנם גם מניעים פנימיים. קהל היעד במקרה הזה יהיה של מי שסובל מעודף משקל, גם אם לא רב, כאשר העור של המנותח צריך להיות אלסטי יחסית. ככל שהעור יותר גמיש, כך סביר יותר שעודפי העור שיופיעו לאחר הניתוח יתכווצו מעצמם. ניתוח כזה מתאים גם לצעירים מתחת לגיל 40. מטופלים צעירים שיגיעו לניתוח למתיחת בטן סביר שיהיו לאחר השלת משקל קיצונית, הרבה פעמים בהמשך ישיר לניתוח שאיבת שומן, או נשים לאחר הריונות.

בזמן שניתוח מתיחת בטן אורך בין שעתיים לארבע שעות, ניתוח שאיבת שומן נמשך כשעה עד שעתיים. בניתוח מתיחת הבטן מפרידים בין שכבות העור לשומן ומהדקים את השרירים ואילו בניתוח שאיבת שומן שואבים את השומן מנקודות שונות.

בניתוח שאיבת שומן נעשים חתכים קטנים וממוקדים לרקמות השומן שאליהן מחדירים את הקנולות (מחטים) ושואבים את השומן. בניתוח למתיחת בטן החתך יהיה רוחבי באזור הערווה ובמידת הצורך גם לאורך הבטן התחתונה. בניתוחי מתיחת בטן כוללים בתוכם לעיתים שאיבת שומן מאזור הבטן בלבד.

שני הניתוחים מבוצעים תחת הרדמה מלאה.

ניתוחים שניתן לשלב עם ניתוח מתיחת בטן

רבים מהמטופלים יהיו מעוניינים לסיים עם מספר ניתוחים בו זמנית, שכן, לרוב סביר שיהיו עודפי עור במספר מקומות. או לחילופין שומנים ועור עודף שהם יהיו מעוניינים בהרחקתם. לכן, ישנם ניתוחים אפשריים לשילוב עם ניתוח למתיחת בטן והם: ניתוח מתיחת בטן עם שאיבת שומן, ניתוח מתיחת בטן ביחד עם ניתוח הרמת חזה ובנוסף קיימת האפשרות לבצע ניתוח לעיצוב פלג הגוף התחתון.

ניתוח מתיחת בטן בשילוב עם שאיבת שומן

ניתוח משולב של שאיבת שומן ולאחר מכן מתיחת הבטן הינו ניתוח שמתאים לגברים או נשים שחשים שהשלת משקל ומתיחת העור מאזור הבטן תטיב עם מראה גופם הכללי. כפי שנאמר לעיל, השומן ישאב בדרך כלל מדופן הבטן, מהמותניים ומהטבור וכמובן שכל גוף יטופל לגופו.

מתיחת פלג הגוף התחתון

מתיחת פלג הגוף התחתון מיועדת לגברים ונשים המעוניינים להיפטר מעור רפוי ושרירים מדולדלים בכל פלג גופם התחתון. זהו טיפול המשלב בדרך כלל מספר שיטות, ובכלל זה הסרת עודפי עור, שאיבת שומן והידוק שרירים רפויים באזורים בגוף כמו הבטן, הישבן והירכיים. זהו ניתוח שיכול להתבצע בפעם אחת במקרים מסוימים אך לא תמיד. כמובן שיש להיוועץ ברופא המנתח וניתן לקרוא על כך יותר כאן.  https://www.drmeilik.co.il/lower-body-lift/

ניתוח מתיחת בטן בשילוב עם הרמת חזה

בחלוף השנים ולאחר לידות והנקה, החזה נוטה לרדת מטה, כך שמגיע שלב שבו רבות ירגישו כי ברצונן לבצע שינוי ולחזור מספר שנים אחורה. כפי שהזכרנו, ישנן דרכים להאט את התהליכים הללו, אך לא ניתן להימנע מהם לחלוטין. לאחר ניתוח להרמת החזה, המטרה היא לשוות לשדיים מראה צעיר, רענן וזקור. במסגרת הניתוח ניתן אף להגדיל או להקטין את החזה. הסיבוכים ממנו הם נדירים וההחלמה די מהירה. לזה מוסיפים את השיטה שנבחרה מראש למתיחת הבטן, כך שניתן לשלבם.

איך להתכונן לניתוח?

ככלל, כל ניתוח מצריך מהמטופל לערוך בדיקות דם מתאימות, וכן נדרשות לעיתים בדיקות נוספות כדוגמת צילום חזה, אק"ג ועוד – בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל. על מנת לצמצם את הסיכון ולהגביר את הבטיחות, ישנם מצבים בהם נדרש המטופל לבצע בדיקתטרום הרדמה הנערכת על-ידי הרופא המרדים בבית החולים בו יתבצע הניתוח.

במידה וקיימים אצל המטופל מסמכי רפואיים כגון תיק רפואי שהוכן על ידי רופא המשפחה, תיעוד של אשפוזים קודמים או תיעוד של בדיקות רפואייות קודמות שביצע המטופל, רצוי להראות אותם לרופא המנתח ולרופא המרדים.

לפני הניתוח יש להפגש עם הרופא המנתח כדי להתכונן כראוי לניתוח. במהלך הפגישה יצולם אזור הבטן על מנת להשוות את המצב הנוכחי עם התוצאות לאחר הניתוח. על המטופל לראות תמונות של מטופלים שכבר עברו את הניתוח המסוים ולהשוות את תמונותיהם לפני ואחרי הניתוח. הדבר חשוב על מנת להגיע להחלטה שלמה לגבי ביצוע הניתוח ולתאם ציפיות לגבי תוצאותיו הסופיות. מומלץ לדון עם הרופא המנתח על אפשרויות הניתוח השונות כדי להתאים את סוג הניתוח המתאים ביותר למטופל.

כמו כן, יתכן שהמנתח ימליץ על רכישה מראש של חבישות או פרטי לבוש ספציפיים המתאימים לתקופת ההחלמה. במידה והמטופל נוטל תרופות נגדות קרישה (כגון אספירין) יש להפסיק את לקיחתם לפני הניתוח ויש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי טיפול חלופי.

ביום הניתוח יש להיות בצום מאכילה ושתייה כשש שעות לפני תחילת הניתוח. אזור הניתוח יגולח משיער ע"י צוות בית החולים לפני הניתוח.

כיצד ניתוח מתיחת בטן מתבצע בפועל?

הרדמה

ניתוח מתיחת בטן מתבצע ברובם הגורף של המקרים תחת הרדמה מלאה במרכז רפואי ותחת השגחה של מרדים מוסמך. לפני ביצוע הניתוח יש לעדכן את הצוות בכל מצב רפואי חריג או שינוי במצבכם הבריאותי מאז השיחה האחרונה שלכם עם הרופא. זאת כדי לוודא שההרדמה וההליך הכירורגי עצמו לא מעמידים אתכם בסיכון מיוחד.

הניתוח

בחלק מהמקרים, בהתאם לצורך, מתחיל הניתוח בשלב של שאיבת שומן מדופן הבטן ומהמותניים. בתחילת הניתוח יבצע הרופא המנתח חתך רוחבי בשיפולי הבטן. לאחר החיתוך המנתח יפריד את שכבת העור והשומן התת עורי משכבת שריר הבטן שמצויה תחתיהן, עד לאזור בית החזה. בנוסף, חתך מעגלי סביב הטבור ישאיר אותו מחובר לדופן הבטן ויאפשר את מתיחת העור שמעליו. שרירי דופן הבטן יקורבו זה לזה ויהודקו ע"י תפרים פנימיים על מנת לייצר מעין "מחוך" ולהקנות לבטן מראה שטוח ולהצר את היקף המותניים. בשלב הבא יוסרו עודפי העור והשומן. העור שנותר נמשך כלפי מטה ונתפר בחזרה בשיפולי הבטן. הטבור ממוקם מחדש על פני עור דופן הבטן המתוח.

בסוף הניתוח אזור החתך יחבש ויושארו נקזים שמאפשרים ניקוז של דימומים קטנים ועודפי נוזל בתוך הבטן. נקזים אלו יוסרו לאחר מספר ימים. משך הניתוח הוא לרוב בין שעתיים לארבע שעות. כאמור, ניתוח מתיחת בטן מיני אינו מערב את הטבור או תפירה של שריר דופן הבטן ואורך לרוב בין שעה לשעתיים.

מהם נקזים?

בסוף הניתוח אזור החתך יחבש ויושארו נקזים שמאפשרים ניקוז של דימומים קטנים ועודפי נוזל בתוך הבטן. נקזים אלו יוסרו לאחר מספר ימים. במרבית המקרים אין בנקזים צורך וכיום פחות ופחות עושים בהם שימוש.

מה קורה לאחר ניתוח מתיחת בטן?

על מנת לוודא התעוררות איטית ובטוחה מההרדמה,ובדומה לניתוחים אחרים,  שוהה המטופל כשעה עד שעתיים במחלקת ההתאוששות ולאחר מכן מועבר להשגחה במחלקת האשפוז. לרוב, שחרור מבית החולים נעשה ביום למחרת הניתוח. במידה ובאזור הניתוח הושארו נקזים – הם יוסרו לאחר כמה ימים בהתאם לכמות ההפרשה בהם.

התאוששות

לאחר הניתוח תיתכן תחושת כאב או נפיחות באזור. ד"ר מייליק יספק לכל מטופל מרשם למשככי כאבים מתאימים. ניתן להתקלח כיממה לאחר הניתוח במים פושרים ולחזור לפעילות מתונה כבר מספר ימים לאחר הניתוח. ניתן לחזור לעבודה ולפעילות רגילה לאחר שבועיים עד ארבעה שבועות לאחר הניתוח. במהלך זמן ההחלמה ממולץ להמנע מפעילות פיזית מאומצת.

הגבלות לאחר הניתוח

אחרי ניתוח מתיחת בטן יש להימנע מפעילות גופנית או מכל פעילות מאומצת אחרת לתקופה של חודש לפחות. כדי לשפר את תוצאות הניתוח יש להקפיד ללבוש חגורת בטן אשר מסייעת לעצב את העור בצורה הטובה ביותר וכן מונעת מהתפרים להיפתח בעת מאמץ.

כמו כן, יש לשמור על היגיינה ברמה הגבוהה ביותר – להתרחץ לפחות פעם אחת ביום, לחטא את הפצעים וליטול אנטיביוטיקה בהתאם להנחיות הרופא.

ביקורת ומעקב

חגורת בטן לאחר הניתוח

לאחר הניתוח יש צורך בדרך כלל בלבישה של חגורת בטן למשך כחודש כדי לאפשר למקום הניתוח להרפא כראוי ולהקטין תופעות כגון בצקות ודימומים באזור הניתוח.

ביקורת

במהלך השבוע שלאחר ניתוח מתיחת בטן, תתקיים פגישת ביקורת בקליניקה של ד"ר מייליק. אם התגלו אצל המטופל עוד לפני הביקורת סימנים מדאיגים – כמו הפרשה, דימום, נפיחות, חום מעל 38 מעלות, כאב עז, תחושה כללית רעה או כל סימן פתאומי ודרמטי אחר – יש לדווח עליהם באופן מיידי ובכל עת לד"ר מייליק.

צלקות והחלמה

במהלך החודשים שלאחר הניתוח צלקות הניתוח הולכות ומתבהרות. הצלקות נמצאות לרוב באזורים נסתרים והן לא בולטות גם בזמן לבישת בגד- ים. הצלקת שנותרת היא רוחבית באזור הערווה ואורכה משתנה בהתאם לניתוח אותו עבר המטופל. במידה והמנותח עבר ניתוח מתיחת בטן מלאה, תהיה צלקת נוספת שתהיה אנכית לצלקת באזור הערווה, תצא ממרכזה ותעלה כלפי מעלה עד למרכז הבטן. במידה ובניתוח הטבור שינה מיקומו, תהיה צלקת קטנה נוספת. בסופו של התהליך הצלקות מיטשטשות ולא בולטות.

תוצאות הניתוח הסופיות מתקבלות לאחר מספר חודשים ועד חצי שנה. תוצאות אלו יכולות להישמר במשך שנים רבות, אך עם הזמן עלולה להיווצר נסיגה מסוימת. גורמים כמו עלייה במשקל או הריונות מגדילים את הסיכון לנסיגה בתוצאות ולכן חשוב לתכנן מראש את עיתוי הניתוח. כמו כן, מומלץ למטופל לבצע פעילות גופנית ולהקפיד על דיאטה מאוזנת לאחר ביצוע הניתוח כדי לשמור לאורך זמן על השיפור במראה.

מתי ניתן לשזף את אזור הניתוח?

זמינות 24/7

כל מטופל יקבל את הטלפון הנייד האישי של ד"ר מייליק, והוא מוזמן לפנות אליו  בכל שעה משעות היממה, עם כל סימן רפואי שמדאיג אותו על מנת להגדיל את בטיחות ההליך, סיכויי ההצלחה שלו ושביעות הרצון של המטופלים – עד למקסימום

סיבוכים אפשריים בניתוח מתיחת בטן

ניתוח מתיחת בטן הוא אמנם הליך אסתטי, אך הוא עדיין ניתוח לכל דבר ולכן טומן בחובו גם תופעות לוואי וסיכון לסיבוכים שחשוב להכיר. לפני הניתוח, מחויב הרופא המטפל לעדכן אתכם ברשימת הסיבוכים המלאה, שתלויה במצב הרפואי הייחודי שלכם ובמורכבות  של הניתוח הספציפי הנבחר. עם זאת, קיימים כמה סיבוכים נפוצים שכדאי להכיר מראש:

זיהום – זהו סיכון שעלול להופיע בכל הליך כירורגי והוא עלול לגרום לדלקת ולסיבוכים רפואיים שונים. מנת להפחית את הסיכון הזה תינתן למטופל אנטיביוטיקה מניעתית.

דימום ושטפי דם – דימום הוא תופעה טבעית אחרי ניתוח באזור הבטן, אך אם הוא לא פוחת כעבור זמן מה ואף מתגבר ומתפשט, יש לפנות בהקדם לקבלת סיוע רפואי. ייתכן כי הרופא ייתן לכם בתום הניתוח תרופות להפחתת הדימום.

בצקות – בצקות על העור הן תופעה צפויה וטבעית שמופיעה אצל הרבה אנשים אחרי הניתוח והיא צפויה לחלוף בתום תקופה של כמה חודשים – בדרך כלל עד ארבעה. כדי להפחית את הבצקות ולשפר את משך ההחלמה, ניתן למרוח תכשירים שונים על העור, לטבול באמבטיות חמות ולעסות את העור כמה פעמים ביום.

פקקת ורידים – עלולה להופיע בוורידי הרגליים או אפילו בריאות. כדי להימנע מכך יש לעקוב אחר הוראות הרופא ולבחור במטפל מיומן ומנוסה.

נמק – יכול להיגרם כתוצאה מחסימה בכלי הדם. עישון והיעדר פעילות גופנית מחמירים את הסיכון להופעתו בתום ההליך הכירורגי.

צלקות לא אסתטיות – צלקות יכולות להופיע אחרי כל הליך כירורגי. בחלק מהמקרים ניתן לטפל בה בהליך נוסף או באמצעות תכשירים קוסמטיים שונים, אך בחלק מהמקרים לא ניתן יהיה לעשות דבר בנושא הזה.

חוסר סימטריה באזור הבטן – לעיתים הניתוח לא ישיג את התוצאה הסימטרית והאסתטית שציפינו לה. הדבר תלוי כמובן בכישורים ובמיומנות של הרופא המטפל אך גם בדברים שנמצאים מעבר לשליטתו. במקרה כזה ניתן יהיה לשקול ניתוח נוסף לתיקון הבעיה.

חוסר תחושה – ייתכן כי בשבועות שאחרי הניתוח יחווה המטופל חוסר תחושה זמני באזור הבטן או בירכיים. זוהי תופעה שדברך כלל צפויה לחלוף מעצמה כעבור כמה חודשים.

איך ניתן להגדיל את בטיחות ההליך?

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח, יפרט הרופא המנתח את מהלך הניתוח, ההתאוששות, ההחלמה, התוצאה הצפויה ויפרט את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של ניתוח מתיחת בטן.

סיכונים אלו נדירים בדרך כלל ועלולים לכלול: זיהום, דימום, קושי בריפוי פצעי הניתוח, פגיעה עצבית, תחושת נימול בעור, מראה לא אסטטי של הטבור, צלקות לא אופטימליות, הצטברות נוזלים, נמק של שולי העור, פתיחת תפרי הניתוח וצורך בניתוח חוזר עקב תוצאה לא משביעת רצון.

סיכוני ההרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בערכי לחץ הדם והדופק ונזק לשיניים או למיתרי הקול כתוצאה מהחדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה, אולם סיכון זה אינו קיים אצל מטופל שכבר עבר ניתוח בהרדמה כללית.

על מנת למזער את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לספק לד"ר מיילק את כל  המידע הרפואי אודותיך – כך שהוא יידע להתמקד ולספק תשומת לב נכונה ונאותה לכל סיבוך אפשרי, על סמך אותם נתונים הרפואיים.
עישון וניתוחים פלסטיים

חשוב לציין שעישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, ונהוג לבקש הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות עד חודש לפחות לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.

סיבוכים אפשריים בניתוח מתיחת בטן

לפני שנכנסים לניתוח מתיחת בטן, חשוב להבין היטב את כלל הסיכונים שעומדים בפניכם. במהלך הניתוח ייתכנו בין היתר דימום מוגבר, נמק בעור או בטבור, זיהום בעור, צלקת בולטת מהצפוי, כאבים מקומיים וכן קרישי דם. כדי להפחית את הסיכונים האלו חשוב לבחור במנתח מוסמך ואמין, ליטול אנטיביוטיקה לאחר הטיפול ולמלא אחר הוראות הרופא במלואן. עם זאת חשוב להדגיש כי מדובר בהליך יחסית בטוח והסיכון לסיבוכים נחשב נדיר יחסית.

שאלות ותשובות

מה קורה אם משמינים אחרי ניתוח מתיחת בטן?

טבעי לחלוטין שאנשים עולים במשקל אחרי ניתוח מתיחת בטן. בדרך כלל, שינויים של בין 5 ל-6 קילוגרמים לא משפיעים על תוצאות הניתוח או על מראה העור. עם זאת, שינויים משמעותיים במשקל עלולים לפגוע במרקם העור וכן לייצר עודפים ודלדול שלו בעתיד. לכן, לאחר ניתוח מהסוג הזה מומלץ לאמץ אורח חיים בריא הכולל ליווי של תזונאית והקפדה על כושר גופני וטיפול נפשי באכילה רגשית.

מה קורה כשנכנסים להיריון אחרי ניתוח מתיחת בטן?

בדרך כלל מומלץ לבצע ניתוח מתיחת בטן רק אחרי שלב הלידות. עם זאת, ביצוע הניתוח עצמו לא משפיע על הריונות עתידיים או מעמיד אותם בסיכון. ייתכן כי אחרי הריון נוסף יופיעו שוב עודפי עור באזור הבטן ויידרש ניתוח נוסף על מנת לשפר את המצב.

מתי אפשר לחזור לשגרה ולבצע פעילות גופנית?

חשוב לקחת בחשבון כי אחרי ניתוח מתיחת בטן תידרש תקופה של לפחות חודש להתאוששות ולהחלמה. במהלך התקופה הזאת יש להימנע מפעילות גופנית או מכל פעילות מאומצת אחרת שאינה חיונית. לאחר מכן, יש לחזור לפעילות בהדרגה כדי לוודא שאתם לא פוגעים בעצמכם ובתוצאות הטיפול.

האם ניתוח מתיחת הבטן מעלים לחלוטין את הבטן הבולטת?

קיים מגוון רחב של ניתוחים למתיחת הבטן, אשר במקרים מסומים משולבים עם טיפולים נוספים למיצוק העור ולטיפול בעודפי שומן. חשוב להיוועץ עם מנתח מיומן ומנוסה על מנת לבחור את מעטפת הטיפולים שתתאים למצב הייחודי שלכם, אם כי כדאי לזכור כי לא בכל המקרים ניתן יהיה להשיג בטן שטוחה לגמרי בתום ההליך.

האם אחרי מתיחת בטן נותרת צלקת גדולה?

גודל הצלקת והמראה שלה תלוי בגורמים רבים – בצורך הכירורגי, במרקם העור של המטופל וכמובן במיומנות של הרופא המטפל. טיפולים מסוימים מאפשרים להשאיר צלקת קטנה יותר ולכן חשוב לדון בכך לפני הניתוח עם הרופא. בנוסף, מומלץ להיעזר במנתח מנוסה שיעשה את מרב המאמצים להקטנת הצלקת ככל שניתן.

האם ניתן לשלב מתיחת בטן והגדלת חזה?

כיום בהחלט ניתן לשלב את שני הטיפולים האלו בצורה שאינה מסכנת את המטופלת ואף חוסכת ממנה לעבור שני ניתוחים שכוללים כמובן גם תקופת ההתאוששות וההחלמה.

מעוניינים בפרטים נוספים? התקשרו עכשיו 052-789-8885 לתיאום פגישת ייעוץ