דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » שדיים לגבר :איך מטפלים בחזה נשי אצל גברים

שדיים לגבר :איך מטפלים בחזה נשי אצל גברים

גניקומסטיה היא שם כולל לכל המקרים בהם מתפתחות בלוטות חלב גדולות מהרגיל בחזה גברי. מדובר בתופעה נפוצה משחר הימים שבשנים האחרונות החלה לצבור פופולריות גדולה בעולם טיפולי הכירורגיה הפלסטית. הדיווחים מראים כי כ40% מניתוחי הקטנת החזה בארצות הברית בשנת 2016 בוצעו על ידי גברים בעלי שד גברי המעוניינים להקטינו. הנה מידע מעניין ומועיל לגבי הגורמים לתופעה ודרכך הטיפול בה.

מדוע זה קורה?

חזה העשיר בבלוטת חלב אצל גבר, או בשפה המקצועית גניקומסטיה, מתפתח ברוב המקרים כתוצאה מחוסר איזון הורמונלי. מדע הרופא החוקר את ההורמונים נקרא אנדוקרינולוגיה ואם תקראו קצת על הנושא תגלו שהמדע הזה רחוק מלהיות מדויק. ההורמונים שאולי הכי מוכרים לנו הם האסטרוגן, המזוהה עם הגוף הנשי והטסטוסטרון המזוהה עם הגוף הגברי. הורמונים אלו מזוהים כך מהסיבה שלנשים יש יותר אסטרוגן ולגברים יותר טסטוסטרון. אבל מינון ההורמונים בגוף הוא אף פעם לא קבוע או מדויק ואי לכך תופעות כמו עודף טסטוסטרון אצל נשים ועודף אסטרוגן אצל גברים הן מאד נפוצות.

עודף אסטרוגן בקרב גברים הוא הגורם המוביל להתפתחות מוגברת של בלוטות חלב בחזה. ואילו מהצד הנשי, לשם הדוגמא, עודף טסטוסטרון יכול להוביל למחזור לא סדיר או שיעור יתר. תופעות שכיחות מאד כאמור שאין שום סיבה לדאוג לגביהן והטיפול בהן הוא אפקטיבי ובטוח. הסיבות לעודף הזה בהורמונים ובפרט לעודף באסטרוגן אצל גברים הן לרוב גנטיות אם כי בעשורים האחרונים בודקים בהרחבה גם את השפעות המזון התעשייתי על התפתחות חזה גברי וזאת בשל הימצאות כמות גדולה של הורמונים שמוסיפים למזונות תעשייתיים בתהליך הדישון והייצור שלהם. מכל מקום ברור שהסיבה העיקרית והמשמעותית להתפתחות תופעה זו היא הגורמים הפיזיולוגיים הגנטיים.

איך מטפלים

הדרך היחידה להיפטר משדיים גבריים היא באמצעות ניתוח. ישנו מיתוס שמדבר על כך שפעילות גופנית מוגברת עשויה לפתור את הבעיה על ידי התפתחות שרירי החזה אבל מצב כזה רק יגביר את הנראות של החזה כי שריר החזה פשוט ידחוף את בלוטות החלב כלפי מעלה וכלפי חוץ וכך למעשה החזה הגברי יהיה בולט יותר. אין שום תרופה או כדור שיודע "לדלל" את בלוטות החלב אע"פ שגלים של ניסיונות למכור כדורים שקריים כאלה נצפו במרוצת השנים ולא הולידו דבר מלבד אכזבה של גברים שמעוניינים לבצע הקטנת חזה. ניתוח חזה לגבר הוא כאמור הפתרון היעיל היחיד וכיום הוא גם תהליך שנחשב פשוט עם גרף החלמה מהיר ובטוח. בניתוח חזה של גברים מה שעושים זה קודם כל לרוקן את רקמות השומן בחזה על ידי שאיבה דרך נקבים בעור ואם נשארת לאחר מכן רקמת שד מתחת לעור פשוט חותכים אותה החוצה על ידי יצירת צלקת קטנה בתחתית העטרה (הטבעת שסביב הפטמה) או באמצעות חתך בצד החזה.

מעוניינים בפרטים נוספים?

את הבחירה של אופן ביצוע הניתוח מקבלים הרופא והמטופל יחדיו. אמנם זהו תהליך מהיר ובטוח כאמור אך אין להקל בו ראש מאחר ומדובר בהליך כירורגי לכל דבר ועניין. ד"ר מייליק הנו כירורג בכיר בעל ניסיון עשיר והרבה סבלנות ואהבה למטופליו. תתחילו את התהליך מקביעת פגישת ייעוץ עמו בה תכירו זה את זה ותציפו את המטרות שלכם. יתר על כן, בפגישה זו תבצעו בדיקת התאמה פיזיולוגית מקיפה שתבטיח את בטיחותכם בניתוח. מתוך המקום הזה תוכלו לגבש יחד תכנית פעולה מקצועית וטובה המותאמת במיוחד בשבילכם ותביא אתכם לתוצאה המבוקשת עליה תמיד חלמתם.

ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ

לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885