דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » מדד BMI וחשיבותו בהערכת הסיכון בניתוחים

מדד BMI וחשיבותו בהערכת הסיכון בניתוחים

מתעניינים במתיחת בטן? כדאי שתכירו את מדד ה BMI

ה BMI הוא מדד שנותן לנו אינדיקציה לגבי היחס שבין משקל גופנו לבין הגובה שלנו (יותר מדוייק, שטח גופנו).
הוא יכול להצביע על מצבים שבהם משקל הגוף תואם את הגובה, כלומר משקלנו בטווח התקין (BMI בין 18 ל-25). מצבים בהם אנחנו בתת משקל (BMI מתחת ל-18). מצבים בהם אנחנו סובלים מעודף משקל (BMI בין 26 ל-30) או מהשמנת יתר (BMI מעל 30). כאשר המטופל ב BMI מעל 30 וסובל גם מתחלואה נלווית כמו סכרת, יתר לחץ דם וכדומה, המצב נקרא השמנת יתר חולנית.

מדובר במדד מאוד לא מדוייק. הוא לא מתחשב בגורמים חשובים מאוד כדוגמת גיל, מין, מבנה הגוף, מסת העצם או השריר בגופנו וכדומה אולם הוא חשוב מאוד בהערכת מידת ההשמנה ועד כמה היא מסוכנת לבריאותנו. אנו יודעים ממחקרים רפואיים מרובים, עם עוצמה סטטיסטית גבוהה, שככל שהמדד הזה גבוה יותר ובמיוחד כאשר הוא עולה מעל 35 או 40, בריאותנו בסיכון ואנו עלולים לחלות במחלות הנלוות להשמנת יתר כדוגמת סכרת, בעיות כלי דם, כליות ועוד.

מדד ה BMI חשוב במיוחד כאשר אנו מעריכים את הסיכון בניתוח מסויים:

למשל- הסיכוי לסבול מסיבוך ריאתי ונשימתי גבוה פי 3 במנותחים בעלי BMI מעל 35 מאשר אלו שבמידת השמנה נמוכה יותר. הדבר נכון גם לגבי סיבוכי ניתוח שבפצע הניתוחי כדוגמת דימום או זיהום בפצע הניתוחי. הסיכוי לסבול מאחד או יותר מהם הינו קרוב למאה אחוז בבעלי BMI 35 ומעלה.
מסיבות אלו לא נהוג לבצע ניתוחי עיצוב הגוף בבעלי BMI של 35 ומעלה. ניתוח במצבי השמנה כאלה שמור לניתוחים שמטרתם ריפוי ממחלה או מצב מסכן חיים. זו הסיבה שנבצע ניתוח בריאטרי במטופלים הסובלים מהשמנת יתר (במטרה לרפא אותם ממחלת השמנת היתר המסכנת את בריאותם וחייהם) גם כשהם ב BMI גבוה מאוד אך לא נרצה לסכן את בריאותם בעבור ניתוח שמטרתו לשפר את איכות חייהם אך לא לרפא אותם ממצב מחלתי כלשהו.

צפו בד”ר מייליק מספר על פילוסופיית הטיפול שלו:

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ