דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » זה הזמן לניתוח לעיצוב הגוף לאחר ירידת משקל

זה הזמן לניתוח לעיצוב הגוף לאחר ירידת משקל

הפחתת משקל משמעותית, הריונות, לידות או הזמן שחולף, גורמים לנו, לפעמים, להיראות הרבה פחות טוב מכפי שמגיע לנו. בהרבה מקרים אפשר לטפל בכך בהצלחה מרובה, באמצעות ניתוח חדשני לעיצוב הגוף הנקרא "ניתוח עלים". לא לנשים בלבד
התהליך הזה יכול לעתים להתרחש בצורה דרמטית ומהירה יותר, ובמקום "להתגנב" אלינו בשקט במשך שנים – הוא מופיע כמעט "בבת אחת", אחרי ירידה משמעותית במשקל (לאחר דיאטה מפרכת או ניתוח הרזייה).
זה יכול להיות מאוד מתסכל: למרות שהדיאטה הצליחה, הבריאות השתפרה, המראה הכללי טוב יותר ואפילו ההרגשה משופרת – עודפי הרקמה והעור שנותרו על הגוף פשוט "מקלקלים את החגיגה", ומסרבים לאפשר לנו להנות מהמצב החדש.

לא רק בעיה אסתטית

עודפי הרקמה והעור הרפוי אינם רק בעיה אסתטית, שעלולה לגרום לגוף להיראות מעוות – אלא גם בעיה רפואית ובריאותית מהמעלה הראשונה: חום לחות וחיכוך בקפלי העור עלולים לגרום לעור להיות רגיש ופצוע; מועד להופעת פטריות כרוניות וכיבים עקשניים; ולעתים אפילו מתלווה לכך ריח גוף לא נעים.
במקרים קיצוניים ניתן לפגוש מטופלים שמרוב סבל פשוט מוגבלים בתנועתם ולא מסוגלים לבצע פעילות גופנית; מקטינים למינימום את מעגל הקשרים החברתיים שלהם; ואפילו נמנעים מקשירת קשרים אינטימיים או קיום יחסי מין.

הכירורגיה הפלסטית מצאה פתרון

עד לפני כמה שנים יכלה הרפואה להציע לאותם מטופלים מעט מאוד כדי להקל עליהם את הסבל והמכאוב שמלווים את חיי היום-יום שלהם – בעיקר דברים כמו משחות מקומיות וכמוסות.
אולם באחרונה חלה התקדמות רבה בתחום הכירורגיה הפלסטית, והתפתח ענף רפואי חדש, המיועד, בין היתר, לשיקום גופם של מטופלים שהשילו קילוגרמים רבים. הענף החדש נקרא "עיצוב הגוף לאחר ירידת משקל" (Body Contouring), והוא משלב כלים משתי דיסציפלינות רפואיות שונות – כירורגיה פלסטית משחזרת וכירורגיה פלסטית אסתטית.
בעברית מכונה התחום "ניתוחי עלים" – אבל בהחלט אין להם שום קשר לסתיו או לעונת השלכת. מדובר, בפשטות, בניתוחים לעיצוב הגוף לאחר ירידת משקל.
תחום רפואי צעיר זה שם לעצמו למטרה לשחרר את המטופלים ממגבלותיהם ולהחזירם לאורח חיים פעיל ומשולב באמצעות תיקון עודפי הרקמה ש"תלויים" על גופם. זה רלוונטי במיוחד לנשים, אבל לא רק להן – רבים מהמטופלים כיום הם גברים בעלי מודעות אסתטית גבוהה, שחשוב להם לשמור על מראה גוף רענן וצעיר.
התיקון מתבצע באמצעות ניתוח אחד או סדרה של ניתוחים פלסטיים המכוונים לאזורי הגוף השונים, כמו: ניתוחים לתיקון שיפולי הבטן, המותניים והגב התחתון; ניתוחים לתיקון הזרועות והגב העליון; ניתוחי ירכיים; שאיבת שומן; וכדומה.
בניתוחים אלו השרירים והרקמות הרפויים מהודקים; שומן מיותר נשאב מאזורי מפתח; עודפי רקמת העור ותת-העור המיותרים נכרתים ומסולקים; ומבוצע עיצוב ו"פיסול" רפואי של אזורים בעייתיים.

למי מיועד הניתוח?

ניתוח לעיצוב הגוף לאחר ירידת משקל מיועד למטופלים שאינם מרוצים ממראה גופם, והם מעוניינים לשנות אותו. לכל מועמד לניתוח נתפרת תוכנית ניתוחית אישית, כדי להביא להגשמת המטרות שלו, לאחר קיום בדיקה מדוקדקת, שתוודא את התאמתו הרפואית לניתוח.
בנוסף, כל מועמד לניתוח חייב לעבור הערכה טרום-ניתוחית מקיפה, במטרה להעריך את הסיכון הספציפי שלו בביצוע הניתוח וההרדמה. הערכה זו מבוססת על קריטריונים רפואיים אובייקטיביים ושמרניים, והיא מיועדת לשמור על בטיחותו של המטופל.
לאחר ההערכה מבצע הרופא, יחד עם המטופל, שקלול של כלל הנתונים הרפואיים שלו – כדי להעריך את הסיכון שבביצוע הניתוח (לדוגמה: אצל מטופל שסובל מבעיות קרדיאליות, סוכרת, אסטמה וכד') – מול הבעיות הקונקרטיות שמבנה גופו גורם לו.
לאחר שקלול הנתונים מותאמת למטופל תוכנית ניתוחית אישית, המבוססת על הצורך העיצובי או השיקומי של המטופל. התוכנית יכולה לכלול ניתוח אחד או שילוב של מספר ניתוחים שיבוצעו במרחק של מספר חודשים זה מזה.

סוגי הטיפולים והניתוחים

"ניתוח לעיצוב הגוף לאחר ירידת משקל" הוא שם כולל לקבוצה של ניתוחים פלסטיים, שמטרתם לתקן את עיוותי הגוף שנוצרו למטופלים – ו"להשיב את הגוף" לקדמותו, ככל הניתן.
במרבית המקרים, "מחולקים" הניתוחים לכמה שלבים (כלומר: לסדרה נפרדת של ניתוחים), על פי אזורי הגוף המיועדים לתיקון (ניתוח אחד לחלק העליון של הגוף; ניתוח נוסף לאזור האגן; וכד'). במקרים מסויימים ניתן לשלב ניתוחים לתיקון מספר אזורים במהלך פרוצדורה ממושכת אחת.
סוגי הניתוחים הללו כוללים:

1. ניתוחי דופן הבטן, הגב והעכוזים

סילוק עודפי רקמה ועור מדופן הבטן (ה"סינר") תוך כדי הידוק שרירי דופן הבטן הרפויים, ובהתאם לצורך שאיבת שומן מאזורים שונים. בחלק מהמטופלים עיצוב דופן הבטן ממשיך וכולל גם את המותניים והגב התחתון באופן היקפי כך שהתוצאה המתקבלת היא של "הרמה" של פלג הגוף התחתון (Lower Body Lift), המשפיעה גם על הירכיים החיצוניים ועל איזור העכוזים.

2. ניתוחי ירכיים

הצרת היקף הירכיים והסרת עודפי הרקמה מבוצעת באמצעות שילוב של שאיבת שומן וכריתת עודפי רקמה ועור מהירכיים הפנימיים והחיצוניים לפי הצורך.

3ניתוחי שדיים וחזה (בנשים)

 התרוקנות וצניחת השדיים בנשים מתוקנת באמצעות שילוב גישות ניתוחיות הכוללות: ניתוחי הרמת שדיים, ניתוחי הגדלת שדיים וניתוחי הרמה והגדלה. את הגדלת השדיים ניתן לבצע באמצעות משתלי סיליקון או באמצעות ניוד עודפי רקמה מאזור החזה והגב – כך שהגדלת השד מבוצעת באמצעות רקמה עצמונית (של המטופלת עצמה) ללא שימוש בתותבות מלאכותיות.

4. גניקומסטיה – ניתוחי שדיים וחזה (בגברים)

 שחזור מראה החזה הגברי נעשה על ידי ניתוחים להסרת עודפי עור והקטנת ה"שד" הגברי (גינקומסטיה).

5. ניתוחי זרועות

 ניתוחים אלו מיועדים להצרת היקף הזרועות והסרת עודפי הרקמה והעור הנתלים כשק מהזרועות ובחלק מהמקרים המשכיים לעודפי רקמה בדופן החזה הצידי והגב.

6. ניתוחים להצערת הפנים והצוואר

 תיקון רפיון הפנים והצוואר לאחר הירידה במשקל מבוצע בשילוב של כמה ניתוחים, הכוללים: הרמת מצח וגבות, הרמת עפעפיים עליונים ו/או תחתונים, הרמה ומתיחת פנים ומתיחת צוואר.

7.ניתוח שאיבת שומן

 בחלק מהמטופלים מבוצעת שאיבת עודפי רקמת השומן ל"פיסול" הגוף באזורים שונים לפי הצורך.

8. צלקות

מטופלים רבים חוששים שלאחר הפרוצדורה הם יישארו עם צלקות גדולות ובלתי אסתטיות באזור הניתוח (זאת משום שהמנתח צריך לבצע בגופם כמה חתכים, דרכם הוא יכול לשאוב את השומן המיותר / להדק את השרירים / להסיר את עודפי העור וכד').
השיטות הניתוחיות המתקדמות, מבטיחות למטופלים תוצאה אסתטית מצויינת – עם רקמת צלקת כמה שיותר קטנה ובלתי נראית.
כדי לבצע זאת, נבחרים מראש ומבעוד מועד (בתיאום עם המטופל) המקומות שבהם יבוצעו החתכים. בדרך כלל נבחרים, לצורך כך, מקומות נסתרים בגוף (כמו בפנים המפשעה בעבור ניתוחי ירכיים או אזור בית השחי בעבור ניתוחי זרועות) – כך שגם אם יוותרו צלקות קטנות, הן לא יהיו גלויות לעין כל.
בנוסף, נעשה שימוש בשיטות כירורגיות חדשניות ובחומרים טכנולוגיים וביולוגיים מתקדמים, המבטיחים תוצאה אסתטית כמה שיותר טובה.
יחד עם זאת, חשוב לזכור שאי אפשר להימנע לחלוטין מהשארת "סימנים" (קטנים ככל הניתן) על הגוף לאחר ניתוח פלסטי לעיצובו וכי אורכן של הצלקות תלוי בעיקר בכמות ובפיזור עודפי הרקמה והעור . מנתח שמבטיח למטופליו "ניתוח שלא ישאיר על הגוף כל סימן" צריך להדליק נורה אדומה, בדיוק כמו כל "מקסם שווא" רפואי אחר, המבטיח תוצאות בלתי אפשריות.