ניתוח הגדלת חזה

ניתוח להגדלת חזה מיועד לנשים שעברו את גיל הנעורים ושאינן מרוצות מגודל החזה שלהן. פרט לכך מוצע הניתוח לנשים שהחזה שלהן איבד מנפחו לאחר היריון, הנקה או לאחר ירידת משקל.

למי ניתוח הגדלת שדיים מתאים?

אין הגבלת גיל לביצוע ניתוח להגדלת שדיים, וההחלטה מתבצעת בהתאם למצבה הכללי והרפואי של המטופלת.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

הגדלת השד מתבצעת על ידי החדרת משתל (לרוב מסיליקון) מתחת לשד או מתחת לשד ולשריר החזה (הפקטורליס). קיימים מספר סוגי משתלים וסוג השתל שייבחר לבסוף תלוי, בין היתר: במבנה בית החזה של המטופלת, בצורת השדיים שלה, בשאיפותיה ובמידת השינוי האסתטי שהיא מבקשת.

ישנם משתלים שתפקידם העיקרי הוא הוספת נפח, ואילו משתלים אחרים יכולים גם לשנות את צורת השד. חשוב לדעת שלא כל משתל מתאים לכל אישה. מכל מקום, לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, חשוב להתייעץ עם כירורג פלסטי מומחה, החבר באיגוד הארצי לכירורגיה פלסטית.

החלפת שתלי סיליקון בחזה

כיצד ניתוח הגדלת חזה מתבצע בפועל?

ניתוח להגדלת חזה אורך כשעה, והוא מתבצע בהרדמה כללית. לאחר שהמטופלת הורדמה, יבצע המנתח חתך בתפר בין השד לבית החזה, סביב עטרת הפטמה או בבית השחי. אחרי ביצוע החתך ירים המנתח את רקמת השד על מנת ליצור כיס באזור החדרת השתל, ויחדיר את השתלים. בסוף הניתוח ייתפר החתך בתפרים סמויים, וייחבש בתחבושת ובחזייה אלסטית מיוחדת.

מה קורה לאחר הניתוח?

כדי לוודא התעוררות איטית ובטוחה שוהה המטופלת כשעה עד שעתיים במחלקת ההתאוששות ולאחר מכן מועברת להשגחה בבית החולים (שיכולה לנוע בין שעות בודדות ליממה, לכל היותר). עם השחרור, מקבלת המטופלת הנחיות ללבישת חזייה מיוחדת, שחשוב להתמיד בלבישתה במשך החודש הראשון שלאחר הניתוח. כעבור 3-4 ימים כבר אפשר, במרבית המקרים, לחזור לעבודה, ואילו פעילות פיסית נמרצת אסורה למשך שבועיים מיום הניתוח.

התאוששות מניתוח הגדלת חזה

בימים הראשונים שאחרי הניתוח, צפוי כי החזה יהיה מעט נפוח ורגיש. ייתכן שבשבועות הראשונים תסבול המטופלת מרגישות (או לחילופין חוסר תחושה) בשדיים, שלרוב יחלפו כעבור מספר חודשים. בשבועות הראשונות הצלקות עשויות להיראות בצבע ורדרד, אולם עם הזמן הן צפויות להיטשטש (אך לא להיעלם לחלוטין). בדרך כלל אין בעיה בהנקה לאחר ניתוח להגדלת שד.

איך ניתן להגדיל את בטיחות ההליך?

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח והמשתלים, יפרט הרופא המנתח את מהלך הניתוח, ההחלמה, התוצאה הצפויה וכן את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של הניתוח. סיכונים אלו עלולים לכלול: דימום, זיהום, פגיעה עצבית (ירידה בתחושה או רגישות יתר בפטמות או באזורי הצלקת, לרוב זמנית), התקשות השד ומראה לא אסתטי או א-סימטרי של השדיים. דלף סיליקון היא תופעה שהפכה לנדירה ביותר עקב השיפור באיכות המשתלים ועקב השינויים שנעשו בצמיגות הג'ל.

כדי להפחית את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לספק למנתח הפלסטי את מקסימום האינפורמציה הרפואית על המטופלת – כך שהוא יידע לתת תשומת לב נכונה ונאותה לכל סיבוך אפשרי, על פי נתוניה הרפואיים. יש לציין שעישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, ונהוג לבקש הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות לפחות לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.