דף הבית » ניתוחים » ניתוח הרמת חזה נפול

ניתוח הרמת חזה נפול

אידאל היופי הנשי לימד אותנו להאמין שחזה יפה הוא חזה מורם ומתוח, אך בפועל, רוב הנשים אינן מתיישרות עם הציפייה הזאת של החברה מהן. חזה נפול הוא דבר טבעי ביותר שיקרה לרוב הנשים בשלב כזה או אחר בחייהן – בין אם אחרי לידה, ירידה במשקל או פשוט כחלק טבעי של התבגרות הגוף.

עם זאת, גם ההבנה כי מדובר בבעיה נפוצה לא בדיוק משנה את העבודה שנשים רבות מתביישות במצב הזה ומעוניינות לשנות אותו. למרבה המזל כיום יש ברשותנו, המנתחים הפלסטיים, את היכולת לסייע לשיפור המצב בתהליך די פשוט, שכמעט ואינו כרוך בסיכונים משמעותיים.

ניתוח הרמת חזה הוא בין הניתוחים הפלסטיים הפופולריים ביותר בקרב נשים בארץ ובעולם. אם חשבת לבצע את הניתוח אבל את מעט חוששת או רוצה לדעת עוד – אנחנו ממליצים לך להקדיש כמה דקות לקריאת המאמר שהכנו במיוחד בשבילך. במדריך הזה ננסה להבין את מידת ההתאמה שלך לניתוח, נסביר לך למה לצפות במהלכו ונספק לך הנחיות חיוניות לימים, לשבועות ולחודשים שאחריו.

למי ניתוח הרמת שדיים מתאים?

עם הגיל, ההריונות, ההנקה, הגרוויטציה, המחזורים החודשיים והשינויים במשקל, מבנה רקמת השד משתנה, גמישות העור פוחתת והם מאבדים מצורתם ומנפחם ומתקבל מראה חזה נפול. מצב זה מביא לפגיעה בתדמית הגוף הנשי ונמצא בסתירה עם התחושה הפנימית של האישה המרגישה שלמה ונשית ומבקשת גם להיראות כך.

הרמת חזה לאחר ירידה במשקל

ירידה משמעותית במשקל , אם לאחר דיאטה חריפה או לאחר ניתוח בריאטרי לעיתים מלווה בהשתנות מבנה ומראה החזה , עד לכדי חזה נפול .

הרמת חזה לאחר הריון והנקה

מומלץ להמתין מספר חודשים מסיום ההנקה, על מנת שבלוטת השד תתכווץ, ומבנה השד ייתיצב. רק אז ניתן לתכנן את הבניה שלו מחדש

הריון לאחר ניתוח הרמת חזה נפול

מבחינה פיסיולוגית כמובן שניתן להיכנס להריון לאחר ניתוח להרמת החזה. אולם, ההמלצה היא להמתין עם ביצוע הניתוח כחצי שנה לאחר הלידה או תום ההנקה. השדיים עוברים שינויים רבים במהלך ההיריון וההנקה ותוצאות ניתוח שנעשה לפני כן עשויות להשתנות ואף להינזק עד כדי צורך בניתוח חוזר. לכן כדאי לשקול זאת היטב ולבחור מועד מתאים יותר לניתוח.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

ישנן כמה טכניקות ניתוחיות להרמת השדיים:

הרמת חזה לאחר צניחת חזה

בנשים עם צניחת חזה קלה, ניתן לבצע הרמה באמצעות הגדלת השד עם שתלי סיליקון המוחדרים דרך חתך קטן וסמוי בקפל התת שדי. ברוב המקרים, כאשר צניחת השד משמעותית יותר, ניתן לבצע את העיצוב והרמת השד באמצעות צלקת הקפית סביב העטרה של הפטמה ובחלק מהמקרים בתוספת צלקת אנכית מגבולה התחתון של העטרה ועד לקפל התת שדי.

הרמה והגדלת חזה

כאשר השד התרוקן ועיצובו באמצעות הרמה בלבד לא יספיק, ניתן לשקול לבצע גם הגדלה של השדיים באמצעות משתלי סיליקון המוחדרים במהלך ניתוח הרמת השדיים. טכניקת הניתוח נבחרת בהתאם למבנה השד, דרגת צניחת השד ושאיפת המטופלת.

סוגי השתלים הקיימים

כיום השתלים הנפוצים ביותר לשימוש עשויים מסיליקון. הסיליקון אגב, מיוצר מחומר המצוי בחול ים שנקרא צורן. בעבר היה שימוש בשתלי מי מלח אך אלה הוכחו כפחות מומלצים. לשתלי הסיליקון יתרונות גדולים. ראשית, על סמך מחקרים רבים ניתן לומר כי לסיליקון אין השפעה שלילית על הגוף. בנוסף הוא בעל יתרונות חשובים אחרים. מכיוון שהנוזל הוא צמיגי, התחושה המעוברת במגע היא יותר טבעית והוא לא משנה את צורתו ועיצובו. מאותה סיבה שהוא צמיגי, הוא איננו דולף.

אלה הם השתלים הקיימים:

שתל עגול מסיליקון High Profile

יבלוט מאוד בחלק העליון של החזה ויקנה תחושה פחות טבעית, יראה עגול וגבוה כמו בלבישת חזיית פוש אפ. ישנה אפשרות לבחור בין שתל מחוספס לחלק ועל כך נרחיב בהמשך.

שתל עגול מסיליקון Low Profile

השתל אמנם עגול, אך הוא רך ולכן יקבל מראה טבעי יותר כאשר הוא ירד מעט, כך שייתן מראה מלא יותר בחלק התחתון של השד ובחלק העליון, לא יבלוט מדי. ניתן לבחור שתל מחוספס או חלק ועל כך נרחיב בהמשך.

ישנה אפשרות לבחור מראש בחומר סמיך יותר שנקרא קואזיבי, כך השתל נשאר יציב יותר לאורך שנים, בבחירה כזאת יש לשקול את העובדה שבשנים הראשונות שלאחר הניתוח, החזה יראה עגול ובולט יותר ופחות טבעי.

כפי שנאמר, ישנם שני מרקמים שונים לשתלים העגולים, חלק או מחוספס וכמובן שניתן לבחור ביניהם. יתרון השתל המחוספס הוא שבאמצעותו סיכויים גדולים יותר למנוע היווצרות של צלקת סביב השתל. במקרה כזה, תצטרך המטופלת לקחת בחשבון שהחתך עשוי להיות גדול יותר. מאידך, חסרונו של השתל המחוספס הוא במקרה שרקמת העור דקה ואז יתכנו מעין גלים על פנים העור.

לרוב השימוש בשתלים העגולים יהיה כאשר החזה הטבעי הוא בעל צורה יפה והתוצאה היחידה בה אנו מעוניינים היא הגדלתו.

שתלים טיפתיים

השתל הטיפתי מקומר בחלקו התחתון ובחלקו העליון הוא מזכיר קונוס, הוא עוצב כך בכדי להעניק לשד צורה טבעית. כשהשד נראה לא מפותח או כאשר רקמתו היא דקה אלו הם המקרים שבהם השתל הטיפתי יתאים לשימוש. בניתוח להרמת חזה שמשולב בהגדלת חזה ישתמשו בשתל טיפתי רק במידה וצניחת החזה היא קטנה ולא בולטת.

הרמת חזה ללא שתלים

ניתוחים להרמת החזה יכולים להתבצע במספר דרכים והבחירה בטכניקה היא תלוית מצב השדיים של אותה מטופלת שעתידה לעבור ניתוח. כשהחזה נפול, אך לא מדי נפול, נהוג לבצע הרמה בלבד של החזה. במקרה כזה סביר שהניתוח יתקיים תחת הרדמה מקומית ובו יבוצעו חתכים קטנים ומעטים. סביב עטרת הפטמה יהיה חתך אחד שאותו יתפרו בסוף הניתוח והוא יותיר צלקת קטנה וסמויה על גבול העטרה. בנוסף בניתוח ימתחו את העור בכדי להרים את החלק התחתון של השד ויוסרו עודפי עור.

הרמת שדיים עם הקטנת חזה

לעיתים הסיבה להרמת החזה היא מימדיו הגדולים שהביאו לצניחתו ובמקרה כזה יבוצע ניתוח להקטנת החזה כשבמסגרתו תבוצע הרמה. ניתן לקרוא יותר על ניתוח להקטנת החזה כאן.

ניתוח הרמת חזה בשילוב מתיחת בטן

בעקבות השינויים שקורים בגופה של האישה, עם הגיל, עם ההריונות, לידות והנקות או כל סיבה אחרת שבעקבותיה הופחת משקל באופן דרסטי, נוצרים עודפי עור באזורים שונים בגוף. הבטן והחזה שעוברים את השינויים הכי משמעותיים, הם סיבה נפוצה לביצוע ניתוח משולב של הרמת חזה עם מתיחת בטן. ניתוח מתיחת בטן (Abdominoplasty או Tummy Tuck – בלעז) הוא ניתוח שבו מוסרים עודפי עור ושומן משיפולי הבטן. מטרת הניתוח היא לצמצם את היקף הבטן, לעצב את פלג הגוף המרכזי ולהחזיר לו את מראה "שעון החול" הצעיר יותר ולחזק את שריר דופן הבטן. ניתן לקרוא יותר על כך כאן. https://www.drmeilik.co.il/abdominoplasty/

דרגות צניחת השדיים

את דרגת צניחת השדיים ניתן לבדוק לבד, כמובן שבקליניקה תבוצע בדיקה מדויקת יותר. אך באמצעות המידע הנ"ל, ניתן לשער מהי חומרת המצב.

במצב אידיאלי, הפטמה ורוב רקמת השד נמצאים מעל לקפל התת שדי.

בדרגת צניחה הראשונה, תהיה צניחה קלה מטה של הפטמה ורקמת השד מתחת לקפל התת שדי.

בדרגת צניחה השנייה, תהיה צניחה בינונית של הפטמה ורקמת השד מתחת לקפל התת שדי.

בדרגת צניחה השלישית, תהיה צניחה דרסטית ונראה שהשד כולו נמצא מתחת לקפל התת שדי. בנוסף הפטמה תשנה את זוויתה כלפי מטה ותהיה בתחתית השד.

ישנה גם צניחה רקמתית בלבד, נראה שרקמת השד בעיקר צנחה והפטמה תימצא בגובהו של הקפל.

דרגות צניחת השד משפיעות מאוד על הניתוח, בהתאם להן נקבעים הטכניקה והאמצעים בהם יהיה שימוש. במידה שהחזה צנח והתרוקן עקב ירידה במשקל, תתבצע הגדלת חזה בנוסף להרמתו. לעומת זאת, ניתוח להרמה בלבד יתקיים כשהחזה יהיה רק צנוח.

איך להתכונן לניתוח הרמת חזה?

ככלל, כל ניתוח מצריך מהמטופל לערוך בדיקות דם מתאימות, וכן נדרשות לעיתים בדיקות נוספות כדוגמת צילום חזה, אק"ג ועוד – בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל. נשים מעל גיל 40 ונשים בעלות גורמי סיכון למחלות שד- יונחו לבצע גם בדיקת ממוגרפיה.

על מנת לצמצם את הסיכון ולהגביר את הבטיחות, ישנם מצבים בהם נדרש המטופל לבצע בדיקת טרום הרדמה הנערכת על-ידי הרופא המרדים בבית החולים בו יתבצע הניתוח. האישה תונחה מראש לרכישת חזיה אלסטית תומכת לתקופת ההחלמה.

כיצד הניתוח מתבצע בפועל?

ניתוח להרמת שדיים מתבצע בהרדמה מלאה, ואורך בין שעה לשעתיים וחצי- בהתאם לטכניקה הניתוחית הנבחרת ולמורכבות הניתוח. במהלך הניתוח יסיר הרופא עודפי עור ויעצב את השד ליצירת שד מורם כאשר הפטמה ממוקמת במרכזו ובחלקו הבולט ביותר קדימה. במידה ומשולבת גם הגדלת שדיים, יחדיר המנתח את המשתלים בכיס מתחת לרקמת השד או עמוק יותר מתחת לשריר קיר החזה, בהתאם למבנה השד ורקמת החזה. לאחר עיצוב השד מתבצעת תפירה בתפרים פנימיים הנמסים מעצמם כך שאין צורך בהוצאת תפרים והצלקות מחלימות בדרך הטובה והסמויה ביותר.

מה קורה לאחר הניתוח?

כדי לוודא התעוררות איטית ובטוחה שוהה המטופלת כשעה עד שעתיים במחלקת ההתאוששות ולאחר מכן מועברת להשגחה בבית החולים שנמשכת עד יממה. במידה ובאזור הניתוח הושארו נקזים הם יוסרו לאחר 24 שעות. תתכן תחושת כאב לאחר הניתוח ומרשם למשככי כאבים מתאימים יסופק על-ידי הרופא. המטופלות מונחות להשתמש בחזיה תומכת למשך כחודש בכדי לסייע בהחלמת השדיים בצורה המיטבית.

התאוששות והחלמה מניתוח הרמת שדיים

ניתן לחזור לפעילות מלאה בתוך מספר ימים לאחר הניתוח, אך יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת וכן מהרמת משאות כבדים למשך כחודש. יש להימנע לחלוטין מגירוי או שפשוף של אזור הניתוח למשך שלושה שבועות לפחות. שבוע לאחר הניתוח תתקיים פגישת ביקורת בקליניקה של הרופא. אם התגלו אצל המטופלת עוד לפני הביקורת סימנים מדאיגים – כמו הפרשה, דימום, נפיחות, א-סימטריה בולטת בין השדיים, חום מעל 38 מעלות, כאב עז, תחושה כללית רעה או כל סימן פתאומי ודרמטי אחר – יש לדווח עליהם באופן מיידי ובכל עת לד"ר מייליק.

צלקות לאחר הניתוח

כיוון שבניתוח זה מתבצעים חתכים ואחריהם תפרים בעור, צלקות יופיעו לאחר הניתוח. אך באמצעות טיפול נכון ובהתאם לפיסיולוגיה של המטופלת, הצלקות עשויות להיטשטש ולהתבהר עם הזמן. הצלקות שיופיעו יהיו סביב העטרה (צלקת מעוגלת) צלקת אנכית שיוצאת מהעטרה כלפי מטה. את הצלקות לא ניתן לראות מבעד לחזייה וגם לא דרך הבגד- ים, כך שהמטופלת יכולה להרגיש בטוחה.

רגישות ותפקוד הפטמות לאחר ניתוח

אובדן תחושה או רגישות יתר לצמיתות בפטמות הם סיבוכים אפשריים אך נדירים. במידה וישנה רגישות גבוהה בפטמות לאחר הניתוח, אפשר למרוח קרם לחות ללא אלכוהול המסייע בהרגעת המקום. כמו כן, לבישת בגדי משי או כותנה לא יגרו את האזור ויעזרו גם הם.

אף על פי שסביר שיופיעו רגישות יתר או אובדן תחושה בפטמות לאחר הניתוח, אין צורך לדאוג מתופעות אלו, כיוון שהן חלק מהליך ההחלמה ולאחר מספר חודשים הן חולפות.

הנקה לאחר ניתוח הרמת חזה

די נדיר שלא תהיה אפשרות לאם להניק כלל בעקבות ניתוחים בחזה ואף על פי כן, יש לשקול זאת ולהבין שקיימת סבירות שזה יקרה. החשש מקיום ניתוח בחזה שיוביל לבעיות בהנקה יותר ריאלי כשמדובר בניתוח להקטנת חזה, שבמסגרתו סביר שיבצעו גם הרמת חזה כפי שנאמר. אך גם בניתוחי הקטנת חזה הסיכון אינו גבוה.

בתוך השד ישנן בלוטות חלב שמחוברות למעין צינורות וביחד הם יוצרים מראה של עץ עם שורשים. החשוב הוא שבמהלך הניתוח לא תהיה פגיעה בצינורות הללו. היכולת להניק יכולה להופיע בכל מיני רמות ויכול מאוד להיות שכן תהיה פגיעה ביכולת ההנקה ולא תהיה אספקת חלב מלאה מהאם.

איך ניתן להגדיל את בטיחות ההליך?

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח, יפרט הרופא המנתח את מהלך הניתוח, ההחלמה, התוצאה הצפויה וכן את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של הניתוח. סיכונים אלו נדירים בד"כ ועלולים לכלול: זיהום, דימום, קושי בריפוי פצעי הניתוח, צלקות לא אופטימליות, הצטברות נוזלים, שינויים בתחושה בשד או בפטמה, נמק בפטמה או בעטרת הפטמה, פגיעה ביכולת הנקה וצורך בניתוח חוזר עקב תוצאה לא סימטרית.

כדי להפחית את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לספק למנתח הפלסטי את מקסימום האינפורמציה הרפואית על המטופלת – כך שהוא יידע לתת תשומת לב נכונה ונאותה לכל סיבוך אפשרי, על פי נתוניה הרפואיים.
יש לציין שעישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, ונהוג לבקש הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות עד חודש לפחות לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.

כל מטופלת תקבל את הטלפון הנייד האישי של ד"ר מייליק, והיא מוזמנת לפנות אליו בכל שעה משעות היממה, עם כל סימן רפואי שמדאיג אותה ומטריד אותה – הכל, כדי להגדיל את בטיחות ההליך, סיכויי ההצלחה שלו ושביעות הרצון של המטופלים – עד למקסימום.