דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » ניתוח הקטנת שדיים: ניתוח אחד, יתרונות רבים

ניתוח הקטנת שדיים: ניתוח אחד, יתרונות רבים

הרבה נשים סובלות משדיים גדולים שגורמים למספר בעיות כמו כאבי גב, עקמת, כאבי כתפיים, פטרת בקפלים מתחת לשדיים, ולכן נשים אלו מבקשות להקטין את שדיהם כדי להיפטר מהבעיות הנ"ל. בנוסף לכך, הרבה נשים הסבל משדיים ענקיים יכול להתבטא בתחומים אחרים של חייהם, כמו הפרעה בתדמית הגוף, הפרעה בפעילות פיזית, והפרעות אכילה (נשים אלו נוטות לאכילת יתר והשמנה כדי "לאזן" את גופם ביחס לשדיים). פה נשאלת השאלה, האם ניתוח הקטנת חזה יכול גם לשפר את התלונות האלו? כדי לענות על השאלה הנ"ל, פורסמה סקירה ספרותית בעיתון המוביל בעולם הכירורגיה הפלסטית (Plastic and Reconstructive Surgery), שעבר על הספרות הידועה משנת 1977 שמתייחסת לשאלה הזו.

ד"ר מייליק מסביר על ניתוח הקטנת שדיים

השפעות פיזיולוגיות של ניתוח הקטנת שדיים

היתרונות של ניתוח הקטנת שדיים כפי שהובאו בסקירה חולקו לשיפור בתסמינים הפיזיים, התסמינים ההתנהגותיים/פסיכולוגיים.

שדיים גדולים וכאבי גב וצוואר

מבחינת התסמינים הפיזיים, השיפור מבחינת הכאבים באזור הצוואר והגב דווח ב-76% מהמקרים,  בנוסף לשיפור בתפקוד פלג הגוף העליון בכלל.

שדיים גדולים וכאבי ראש ומיגרנות

אחד המחקרים שהוזכר בסקירה, דיווח על כך ש-90% מהנשים עם שדיים גדולים סובולת מכאבי ראש ומיגרנות, בעיקר באזור האחורי של הראש. 50% מהנשים האלו חוו שיפור משמעותי מבחינת כאבי הראש.

חזה גדול וקשיי נשימה

בנוסף לשיפור הפיזי מבחינת הכאבים, ישנו גם שיפור מבחינת תפקוד ריאתי, היות ושדיים גדולים וכבדים יכולים להפריע ולהכביד על פעולת שרירי הנשימה וקיר בית החזה, ההקטנה במסה ומשקל השדיים, גורמת לשיפור מבחינת התפקוד הנשימתי, דבר שיכול גם לשפר את הסיבולת בזמן פעילות פיזית מוגברת.

מעקב אחר סרטן השד אצל נשים עם חזה גדול

אחד הדברים המעניינים והחשובים שנצפו בסקירה, ושהיו ידועים, הוא שניתוח הקטנת השדיים משפר את המעקב אחרי סרטן שד, כך שיותר קל לבצע בדיקה עצמית ובדיקה ידנית של כירורג, זאת בנוסף לכך, שירידה בכמות רקמת השד, מובילה כך לירידה בסיכון להתפתחות סרטן השד באותן נשים.

השפעות פסיכולוגיות של ניתוח הקטנת שדיים

על הקשר בין הקטנת שדיים לירידה במשקל

מבחינה התנהגותית/פסיכולוגית, 100% מהנשים מדווחות על הקלה ויכולת גדולה יותר בביצוע פעילות פיזית. בנוסף לכך, בנשים בעלות מוטיבציה גבוה, ניתוח הקטנת שדיים מהווה לפעמים גורם מעודד לירידה כוללת במשקל. מחקרים קטנים מצאו, שחלק מהנשים מסבלו מהפרעת אכילה דיווחו שהסיבה העיקרית שהחלה את ההפרעה הייתה השדיים הגדולים, וכך שניתוח הקטנת השדיים שיפור את הסימפטומים של הפרעת האכילה.

על הקשר בין שדיים גדולים ודכאון

מבחינה פסיכולוגית, מחקרים מראים ששליש מהנשים עם שדיים גדולים סובלות מדיכאון קליני, ושגודל השד היה אחד הגורמים שהיו קשורים לדיכאון. ניתוח הקטנת השדיים גרם לשיפור בתדמית הגוף אצל נשים אלו , וכך לשיפור בסימפטומים של הדיכאון בנשים אלו.

בעיות בתפקוד המיני אצל נשים עם חזה גדול

בנוסף למה שדווח למעלה, 80% מהנשים עם שדיים גדולים דיווחו על קשיים מבחינת תפקוד מיני, רובן דיווחו על שיפור מבחינה זו לאחר הקטנת שדיים למרות הפגיעה השכיחה בתחושה בפטמות לאחר הניתוח. לאור כל מה שנאמר למעלה, ניתוח הקטנת שדיים, משפר אצל רוב הנשים שסובלות משדיים גדולים את התדמית העצמית של הנשים וכך את איכות החיים שלהם.ניתוח הקטנת שדיים אינו ניתוח של הקטנת המסה בלבד של השד, אלא יש לו השפעות חיוביות נוספות מבחינת תסמינים פיזיים ופסיכולוגיים שיכולים להביא לשיפור באיכות החיים של הנשים. לקריאה נוספת: Additional Benifits of Reduction Mammaplasty: A systemic Review of the Literature, K. singh and A. Losken, Plastic and Reconstructive Surgery, Volume 129, Number 3, March 2012, P. 562-570 ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”. יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885