דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » האם כל ניתוחי החזה מצריכים מתן אנטיביוטיקה טרם הניתוח?

האם כל ניתוחי החזה מצריכים מתן אנטיביוטיקה טרם הניתוח?

ניתוחי חזה נחשבים בקרב הכירורגים לניתוחים "נקיים" מאחר ואינם מערבים את מערכת הנשימה, העיכול, דרכי השתן ואברי המין. מערכות הנחשבות ל"מזוהמות".

האיגוד האמריקאי למנתחים פלסטיים פרסם ב-2012 הנחיה לשימוש באנטיביוטיקה סיסטמית (כלל-מערכתית) לפני ניתוח להקטנת שדיים, אך לא לפני ניתוח להגדלת שדיים(1). לעומת זאת, המוסד הלאומי לבריאות ומצוינות רפואית בבריטניה, המליץ על שימוש מקדים באנטיביוטיקה לפני ניתוחים נקיים כולל ניתוחים בהם מחדרים תותב או משתל(2).

מדוע קיים ההבדל? ובאיזה ניתוח הסיכון לזיהומים גבוה יותר?

בתחילת 2013 פרסמו Hardwicke ועמיתיו(3) מאמר בערך מטה-אנליזה על הספרות והמחקרים הקיימים בנוגע לשימוש באנטיביוטיקה וזיהומים סביב ניתוחי שדיים מסוג הקטנה והגדלה. הועמדו קריטריוני הכללה ולאחר סינון נבחרו 7 מאמרים בנושא הקטנת שדיים ו-2 בנושא הגדלת שדיים. בקבוצה הראשונה נמצאה הפחתה משמעותית באחוזי הזיהום באמצעות שימוש במנה בודדת של אנטיביוטיקה לפני הניתוח – הפחתה של כ-50% (מ-18.9% ללא אנטיביוטיקה ל-9.8% עם אנטיביוטיקה).

בקבוצה השנייה (הגדלה) לעומת זאת, לא נמצא הבדל משמעותי עם או בלי שימוש באנטיביוטיקה. בנוסף, נמצא כי שיעורי הזיהומים באזור הניתוח בהקטנת שדיים גבוהים פי 10 מאשר בהגדלה בלבד.

בשתי הקבוצות לא נמצא הבדל בין מנת אנטיביוטיקה אחת לפני ניתוח (בלבד) לבין מנה לפני ומנה אחרי הניתוח.

מסקנות המחקר אם כך, ממליצות על מתן אנטיביוטיקה תוך-ורידית, רחבת טווח ופועלת כנגד זני חיידקים מסוג סטאפילוקוקים (Staphylococcus), מנה אחת לפני ניתוח להקטנת שדיים. באשר להגדלת שדיים, אין מספיק נתונים כדי להמליץ חד משמעית על מתן אנטיביוטיקה, ויש לבחון מעבר לזיהומים גם סיבוכים נוספים כגון:  התקשות וכיווץ הקופסית סביב השתל.

מקורות:

Kalliainen LKASPS Health Policy Committee. . ASPS clinical practice guideline summary on reduction mammaplasty. Plast Reconstr Surg. 2012;130:785–789
National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE). . Surgical site infection.  Accessed May 11, 2012.
Hardwicke, Joseph T. Ph.D., M.R.C.S.; Bechar, Janak; Skillman, Joanna M. F.R.C.S.(Plast.). Are Systemic Antibiotics Indicated in Aesthetic Breast Surgery? A Systematic Review of the Literature. Plast & Reconstr Surg, Iss:Vol 131(6), June 2013, p 1395–1403

ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ