דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » ניתוח הקטנת חזה לאחר הריון, לידות והנקות.

ניתוח הקטנת חזה לאחר הריון, לידות והנקות.

עוד משחר ההיסטוריה זכו השדיים לשירי הלל. החזה הנשי נתפס כסמל הנשיות של האישה, והינו קשור בקשר הדוק אל הדימוי והביטחון העצמי, ואל ההרגשה האישית של האישה.

לצד שמחה גדולה שנשים חוות לאחר שהפכו לאימהות והאושר על המתנה שהטבע העניק להן, עלולות להופיע גם תחושות נוספות, ורגשות מעורבים לגבי גופן, הקשורים בשינויים שהתרחשו בו במהלך ההיריון ולאחר הלידה, אליהן מתלוות תהיות ודילמות בהקשר של נשיות ודימוי גוף.

הקטנת חזה לאחר לידה

תקופת ההיריון מאופיינת בשינויים רבים המתרחשים בגוף האישה. לאחר הלידה, חלק מהנשים אינן מצליחות להוריד את עודפי השומן אשר התווספו להם במהלך ההיריון, באזור החזה ובמקומות נוספים בגוף.

לעיתים לאחר הלידה והנקה החזה בקרב נשים מסוימות, ייראה מדולל וריק, חסר צורה ועיצוב,  ללא המלאות והזקיפות אשר אפיינה אותו לפני ההיריון. חלק מהנשים יחושו בעקבות השינויים במראה החזה, שינויים במצב הרוח, ירידה בדימוי העצמי, וקושי בחיבור מחודש לגוף שהשתנה וכיום נתפס בעיני האישה כפחות נשי, ושביעות רצונה מעצמה ברמה הכללית תפחת. כל אלו עלולים להשפיע לרעה על מצבה הרגשי ועל תחושתה הכללית בנוגע לעצמה.

ברוב המקרים הרצון לבצע ניתוח הקטנת חזה לאחר לידה, נובע כאמור מהשינויים שהתרחשו בשדיים במהלך תקופת ההיריון ולאחר תקופת הנקה. מטרתו של ניתוח להקטנת חזה במקרים אלו הוא אסתטי, ועוזר לנשים אשר מבצעות אותו לשוב ולהרגיש נוח עם עצמן ועם גופן, ביטחונן העצמי שב אליהן, הדימוי הנשי שלהן בעיני עצמן עולה והן חוזרות להיות שלמות עם עצמן.

נשים אשר מחליטות לבצע ניתוח הקטנת חזה לאחר לידה, בדרך כלל מעוניינות לשמור על מראה טבעי, ומבקשות לעצב את החזה באופן מעודן ושאינו מוחצן. הן מעוניינות לחזור לגזרת גופן כפי שהייתה לפני כניסתן להיריון, והשינוי אליו הן מייחלות הינו שיפור ותיקון החותם שנותר בגוף לאחר ההריונות.

כמה זמן לאחר לידה ניתן להקטין חזה?

ניתוח להקטנת חזה לאחר הריון , יכול להתבצע רק לאחר שישה חודשים מסיום ההנקה. שכן השד משנה צורתו במהלך ההיריון והלידה, הן מבחינה הורמונלית והן כתוצאה מהמשקל שהתווסף במהלך ההיריון וירד לאחר הלידה, ועודפי העור שנוצרו עקב כך. על כן, ההמלצה הכללית היא לבצע את הניתוח בנשים שאינן מתכננות הריונות נוספים בשנים הקרובות, ומראה החזה שלהן מטריד אותן.

מה ניתוח הקטנת חזה?

ארכו של הניתוח הוא כשלוש שעות, כאשר במהלכו מבצעים הקטנה, הרמה ועיצוב החזה, בכדי להעניק לו צורה אסתטית וזקופה, בהתאמה לרצונותיה של המטופלת, ולתיאום הציפיות שנערך בינה לבין הרופא טרם ביצוע הניתוח. בחלק מהמקרים, כאשר מדובר על חזה נפול אשר נפחו התרוקן לאחר לידות והנקות, יעשה שימוש בשתל אשר ממלא ומרים את השד. במקרים אחרים, בהם יש נפילה של השד, אך הוא לא מרוקן, ניתן יהיה לבצע הרמת חזה בלבד. במצבים אחרים, כאשר ישנו מצב של צניחה משמעותית וגם התרוקנות, יבוצע ניתוח משולב בו גם תמוקם מחדש הפטמה.

בניתוח הקטנת חזה, קיים סיכון שלא ניתן לחזותו מראש, לפגיעה בבלוטות החלב ולעיתים אף הסרתן. פגיעה שכזו משפיעה על היכולת להניק לאחר הניתוח. על כן, חשוב לדון בנושא זה יחד עם הרופא בפגישת הייעוץ, במידה והאישה מתכננת הריונות נוספים בהמשך חייה.

ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ

לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885