ניתוח פנים

דף הבית » ניתוחים » ניתוח הצמדת אוזניים

ניתוח הצמדת אוזניים

למי הניתוח מתאים?

ניתוח הצמדת אוזניים, אוטופלסטי,  כשמו כן הוא ומטרתו לתקן מצב שבו אפרכסות האוזניים בולטות מדי מצידי הראש. הניתוח מתאים לילדים ולמבוגרים, לרוב מגיל 12, אך ישנם מקרים בהם מנותחים גם ילדים בגיל צעיר יותר.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

הטכניקה הניתוחית המדוייקת נקבעת לאחר בדיקה מדוקדקת של האפרכסות וזיהוי הגורם לבלט. בחלק מהמצבים יש צורך לעצב מחדש את סחוס האפרכסת בכדי ליצור בו את הקפלים המתאימים המביאים אותה לתנוחה טבעית. במצבים אחרים יש להסיר עודפי סחוס הגורמים להתבלטותה. בדרך כלל הדבר נעשה מכיוון החלק האחורי של האפרכסת, כאשר התפרים מוסתרים בקפלי האוזן הטבעיים. כמו כן, ניתן לבצע הצמדה רק לאוזן אחת, או לשתיהן, בהתאם לצרכיו של המטופל.

איך להתכונן לניתוח?

ככלל, כל ניתוח מצריך מהמטופל לערוך בדיקות דם מתאימות, וכן נדרשות לעיתים בדיקות נוספות כדוגמת צילום חזה, אק"ג ועוד – בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל. על מנת לצמצם את הסיכון ולהגביר את הבטיחות, ישנם מצבים בהם נדרש המטופל לבצע בדיקת טרום הרדמה הנערכת על-ידי הרופא המרדים בבית החולים בו יתבצע הניתוח. כמו כן, ישנם ניתוחים בהם ימליץ המנתח על רכישה מראש של חבישות או פרטי לבוש ספציפיים המתאימים לתקופת ההחלמה.

כיצד הניתוח מתבצע בפועל?

לרוב, בבוגרים הניתוח מתבצע תחת הרדמה מקומית בלבד ואורך כשעה עד שעתיים. כשמדובר בילדים נהוג לנתח תחת הרדמה כללית כדי למנוע אי נוחות ותזוזה בזמן הפרוצדורה.
במהלך הניתוח, המנתח מעצב את הסחוס מחדש כפי שתואר ומעגן את הצורה החדשה בתפרים מיוחדים. לאחר הניתוח נחבשות האוזניים בתחבושת "קסדה"- הכרוכה מסביב לראש.

מה קורה לאחר הניתוח?

כבר באותו יום, לאחר מנוחה קלה, אפשר לחזור הביתה. בימים שלאחר הניתוח תתכן תחושת כאב באזור החתכים ומרשם למשככי כאבים מתאימים יסופק על-ידי הרופא. התפרים החיצוניים ימסו בעצמם או יוסרו כשבוע לאחר הניתוח. החבישה תוסר גם כן לאחר כשבוע ותוחלף לחבישה קלה ומקומית. ברוב המקרים, מומלץ להמשיך חבישה קלה באמצעות סרט מצח למשך עוד כשבוע. מבוגרים יכולים לחזור לשגרה תוך ימים בודדים בהתאם לסוג העיסוק שלהם וילדים לאחר כשבוע.

מספר ימים עד שבוע לאחר הניתוח תתקיים פגישת ביקורת בקליניקה של הרופא. אם התגלו אצל המטופל עוד לפני הביקורת סימנים מדאיגים – כמו הפרשה, דימום, נפיחות, חום מעל 38 מעלות, כאב עז, תחושה כללית רעה או כל סימן פתאומי ודרמטי אחר – יש לדווח עליהם באופן מיידי ובכל עת לד"ר מייליק.

איך ניתן להגדיל את בטיחות ההליך?

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח, יפרט הרופא המנתח את מהלך הניתוח, ההחלמה, התוצאה הצפויה וכן את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של הניתוח. סיכונים אלו נדירים בד"כ ועלולים לכלול: זיהום בסחוס, חזרת האוזניים למקומם שלפני הניתוח או אסימטריה קלה, צלקת קלואידית, ושטפי דם תת עוריים.

כדי להפחית את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לספק למנתח הפלסטי את מקסימום האינפורמציה הרפואית על המטופל – כך שהוא יידע לתת תשומת לב נכונה ונאותה לכל סיבוך אפשרי, על פי הנתונים הרפואיים.

כל מטופל יקבל את הטלפון הנייד האישי של ד"ר מייליק, והוא מוזמן לפנות אליו בכל שעה משעות היממה, עם כל סימן רפואי שמדאיג ומטריד אותו – הכל, כדי להגדיל את בטיחות ההליך, סיכויי ההצלחה שלו ושביעות הרצון של המטופלים – עד למקסימום.