דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » השפעת ניתוחים אסתטיים על איכות החיים

השפעת ניתוחים אסתטיים על איכות החיים

הרבה אנשים בעולם מבקשים או מתעניינים לעבור שינויי כלשהו במראה בגוף שלהם על מנת לשפר את איכות החיים שלהם מבחינה נפשית, חברתית, תעסוקתית ומבחינת תחושה עצמית. אך עד עכשיו, השפעת הניתוחים האלה לא נבחנה בצורה מעמיקה בשאלה האם אכן ניתוחים אסתטיים משפרים את איכות החיים?

המחקר

לאחרונה פורסם מחקר של מספר חוקרים בפסיכולוגיה מגרמניה ושוויץ שמתייחס לשאלה הנ״ל. החוקרים עקבו אחרי 544 אנשים שעברו ניתוחים אסתטיים לחיטוב הגוף בפעם הראשונה בחיים והשוו אותם ל-264 אנשים שהתעניינו בניתוח אסתטי אך בסופו של דבר החליטו לא לעבור את הניתוח בגלל שלל סיבות (עלות, דאגה מתוצאה, המשך התלבטות וכו׳). משך המחקר היה שנה שלמה של מעקב ע״י שאלונים פסיכולוגיים שדנים באיכות החיים של האנשים מבחינה עצמית, נפשית, תעסוקתית, חברתית, ורמת דיכאון.

תוצאות המחקר

לאחר ניתוח המדדים השונים שנבדקו במחקר נצפה שיפור בכל המדדים בקבוצה של המנותחים שנשמר לפחות למשך שנה שלמה לעומת אלו שהחליטו לא לעבור ניתוח. רוב החולים (80%) טענו שבניתוח השיגו את המטרה העיקרית שבגינה עברו את הניתוח. כך, המסקנה היא שניתוחים אסתטיים משפרים את איכות החיים של אלו שמבקשים לשנות את המראה החיצוני של אזור בגופם. שיפור זה נשמר למשך שנה, אך עדיין יש צורך להמשך מעקב של חולים אלו כדי לבדוק אם השיפור הזה נשמר גם מעבר לשנה. לקריאה נוספת: Well-being from the knife? Psychological effects of aesthetic surgery. Margaf et al., Clinical Psychological Science, online version, 4 March 2013 ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”. יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885