דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » גישות מתקדמות בניתוח מתיחת פנים

גישות מתקדמות בניתוח מתיחת פנים

בחברה המערבית המקדשת את הנעורים והמראה הרענן והצעיר, פנייה לניתוח מתיחת פנים כבר לא נחשבת לטאבו או למעשה השמור לכוכבי קולנוע בלבד. הזמן החולף מותיר את רישומו על גופנו ובמיוחד על תווי הפנים. אנשים רבים חשים תסכול ממראה הפנים שלהם המשקף גיל כרונולוגי מבוגר מכפי שהם חשים באופן אישי. הכירורגיה הפלסטית והאסתטית מציעה דרכים רבות להתמודדות עם פגעי הזמן, החל בחומרי מילוי למיניהם, בוטוקס ושתלים סינתטיים או ביולוגיים (עצם) ועד ניתוחי מתיחת פנים המהווים את הטיפול האפקטיבי ביותר להצערת הפנים.

מהו ניתוח מתיחת פנים?

מחקר – צפיפות עצם ומראה הפנים

רוב השינויים במראה הפנים המתבגר נגרמים בעיקר בשל שינויים במבנה העור ואובדן האלסטיות שלו ובגלל ירידה בנפח הרקמה הרכה שנותנת לפנים מראה מלא וצעיר יותר.

עצמות הפנים מהוות את התבנית או הבסיס שעליו מונחות הרקמות הרכות ולכן כל שינויי במבנה העצמות יגרום לשינוי בבסיס הזה וכך גם לשינוי מראה הפנים.

עד כה היו קיימות מספר עדויות לגבי השינויים שחלים על עצמות הפנים עם תהליך ההזדקנות. עדויות אלו כוונו בעיקר לשינוי בנפח העצמות והמראה שלהם מבלי להבין את המנגנון לכך. במחקר שבוצע לאחרונה ע״י קבוצה מאוניברסיטת רוטשסטר בניו יורק, נבדקו 60 נבדקים, 30 נשים ו-30 גברים שחולקו לשלוש קבוצות גיל שונות – מגיל 20 ועד 40, מגיל 41 ועד 60 ומגיל 61 ומעלה. כל נבדקים עברו בדיקות מתקדמות לבדיקת השינויים בצפיפות העצם בדומה לבדיקות שמשמשות לבדיקת אוסטאופורוזיס ובוצעה השוואה בין קבוצות הגיל השונות.

תוצאות המחקר

מתוצאות הבדיקות מסתבר שעצמות הפנים מזדקנות בצורה דומה לצורת ההזדקנות של שאר העצמות בגוף, דבר שלא היה ברור עד כה בשל השינוי במבנה העצם הבסיסי בין עצמות הפנים לעצמות הגוף. זאת אומרת שצפיפות העצם באזור הפנים יורדת עם הגיל בדומה לצורת הירידה שלה בשאר העצמות. בנוסף לכך, אם לבן אדם צפיפות עצם קטנה יותר (אוסטאופורוזיס) סביר להניח שגם צפיפות עצמות הפנים שלו גם כן נמוכה.

השינויים אלו יכולים לגרום לשינויי בצורת העצם וכך להוסיף למראה המזדקן של הפנים. חשיבות נוספת לכך, לפי מסקנות החוקרים, היא שמצב צפיפות עצמות הפנים יכול להשפיע על סוג הטיפול בו אנו בוחרים להצערת מראה הפנים או על הגישה לניתוח מתיחת פנים שהמנתח הפלסטי יבחר לבצע, במיוחד במצבים שבהם נדרש שימוש בשתלים שונים שמצריכים קיבוע ע״י ברגים לעצמות הפנים.

ד"ר בני מייליק, כירורג פלסטי בכיר.

לקריאה נוספת:
Facial Bone Density : Effects of Aging and Impact on Facial Rejuvenation
Robert B. …. and Howard N. Langstein. Aesthetic Surgery Journal, published online 24 September 2012

ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ