דף הבית » ניתוחים » מתיחת פנים וצוואר

מתיחת פנים וצוואר

עם השנים עור הפנים מאבד מן הגמישות והאלסטיות שלו ומופיעים בו קפלים וקמטי הבעה. חשיפה לשמש ועישון סיגריות תורמים גם הם לתהליך הזדקנות העור.

ניתוח מתיחת פנים (Rhytidectomy או Face Lift ) הוא ניתוח שנועד לתקן את נזקי הזמן ולהעניק לפנים מראה צעיר יותר.

למי ניתוח מתיחת פנים וצוואר מתאים?

טווח הגילאים האופטימלי לניתוח זה הוא בין 40 ל- 65 אך ניתן לבצעו גם מעל גיל 65 בתלות במצב הרפואי של המטופל.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

ניתוח מתיחת פנים יכול להתבצע במספר צורות, בהתאם למבנה של עצמות הפנים, מצב העור לפני הניתוח וכן בהתאם לרצון המטופל וציפיותיו מתוצאות הניתוח.

הניתוח יכול להיות מוגבל לטיפול בפנים ובצואר בלבד, או לכלול גם הרמת עפעפיים, הרמת מצח או הרמת גבות. ניתן לשלב בניתוח גם שאיבת שומן פנים , הזרקת שומן, שינויים בעצמות הלחיים והחדרת משתלים לאזור הסנטר.

ניתוח מתיחת צוואר ועיצוב קו הלסת

עדכונים וחדשנות בניתוחי פנים

איך להתכונן לניתוח מתיחת פנים?

לקראת הניתוח יתבקש המטופל לבצע בדיקות דם מתאימות. בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל יידרשו לעיתים בדיקות נוספות כדוגמת צילום חזה, אק"ג ובדיקת טרום הרדמה הנערכת על-ידי הרופא המרדים בבית החולים בו יתבצע הניתוח. בנוסף, יתבקש המטופל לרכוש בגד אלסטי מיוחד המתאים לתקופת ההחלמה.

במידה וקיימים אצל המטופל מסמכי רפואיים כגון תיק רפואי שהוכן על ידי רופא המשפחה, תיעוד של אשפוזים קודמים או תיעוד של בדיקות רפואייות קודמות שביצע המטופל, רצוי להראות אותם לרופא המנתח ולרופא המרדים.

כיצד הניתוח מתבצע בפועל?

ניתוח למתיחת פנים וצוואר יכול להתבצע תחת הרדמה כללית או תחת הרדמה מקומית בשילוב של חומר טשטוש, בהתאם לרצון המטופל ומצבו הרפואי. בהרדמה מקומית המטופל ער במהלך הניתוח אך אינו חש בכאב.

בשיטת הניתוח הנפוצה הניתוח מתבצע דרך חתך המתחיל בקו השער שמעל האוזן וממשיך בקדמת האוזן ומאחורי האפרכסת. דרך חתך זה נחשפת הרקמה העמוקה ומתבצע עיצוב והרמה שלה. עודפי העור נכרתים והחתכים נתפרים באמצעות שילוב של תפרים נספגים ותפרים חיצוניים אשר יוסרו כעבור מספר ימים.

הניתוח אורך בין שעתיים לארבע שעות, בהתאם לסוג ההרדמה והיקף הניתוח.

מה קורה לאחר ניתוח למתיחת פנים וצוואר?

כדי לוודא התעוררות איטית ובטוחה מההרדמה, שוהה המטופל כשעה עד שעתיים במחלקת ההתאוששות ולאחר מכן מועבר להשגחה בבית החולים שנמשכת כיממה. לאחר הניתוח יחבשו הפנים בחבישה מיוחדת שתוסר כעבור יומיים.

לאחר הניתוח תיתכן תחושת כאב מתונה באזור הפנים. הרופא המנתח יספק לכל מטופל מרשם למשככי כאבים מתאימים. ניתן להתקלח כיממה לאחר הניתוח במים פושרים ולחזור לפעילות מתונה כבר מספר ימים לאחר הניתוח. חזרה לתפקוד רגיל אפשרית תוך כשבועיים עד שלושה לאחר הניתוח. מומלץ להמנע מחשיפה ממושכת לשמש למשך כחצי שנה.

בתקופת ההחלמה יתכנו שטפי דם בפנים, נפיחות, יובש וכן נוקשות של אזור הצוואר. תופעות אלו הן חלק מתהליך הריפוי הטבעי והן חולפות בהדרגה תוך כמה חודשים עד חצי שנה.

מספר ימים לאחר הניתוח תתקיים פגישת ביקורת בקליניקה של הרופא. אם התגלו אצל המטופל עוד לפני הביקורת סימנים מדאיגים – כמו הפרשה, דימום, נפיחות, חום מעל 38 מעלות, כאב עז, תחושה כללית רעה או כל סימן פתאומי ודרמטי אחר – יש לדווח עליהם באופן מיידי ובכל עת לד"ר מייליק.

איפה ממוקמות הצלקות לאחר ניתוח למתיחת פנים וצואר?

צלקות הניתוח מוסתרות ברובן על ידי קו השיער ועם הזמן הן מתבהרות.. גורמים שעלולים להשפיע לרעה על תוצאות הניתוח הן חשיפה לשמש, עישון, חסרים תזונתיים ושתיית אלכוהול. יש לזכור שתהליך ההתבגרות נמשך גם לאחר הניתוח ולהגן ולטפח את עור הפנים.

איך ניתן להגדיל את בטיחות ההליך?

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח, יפרט הרופא המנתח את מהלך הניתוח, ההחלמה, התוצאה הצפויה וכן את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של הניתוח.

סיכונים אלו נדירים בדרך כלל ועלולים לכלול: זיהום, דימום, קושי בריפוי פצעי הניתוח, הצטברות נוזלים, תחושת נימול בעור, ירידה בתחושה בעיקר באזור הצלקת, אסימטריה, צלקות היפרטרופיות או לא אופטימליות ולעיתים נדירות פגיעה (לרוב זמנית) בתפקוד עצב הפנים.

כדי להפחית את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לספק למנתח הפלסטי את מקסימום האינפורמציה הרפואית על המטופל – כך שהוא יידע לתת תשומת לב נכונה ונאותה לכל סיבוך אפשרי, על פי נתוניו הרפואיים.

יש לציין שעישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, ונהוג לבקש הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות עד חודש לפחות לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.

כל מטופל יקבל את הטלפון הנייד האישי של ד"ר מייליק, והוא מוזמן לפנות אליו בכל שעה משעות היממה, עם כל סימן רפואי שמדאיג אותו, בכדי להגדיל את בטיחות ההליך וסיכויי ההצלחה שלו עד למקסימום.