דף הבית » ניתוחים » שתלים בפנים

שתלים בפנים

שתלים לעיצוב הפנים מיועדים למטופלים המעוניינים לשפר את מראה פניהם. מראה הפנים מושפע ממראה העור, מבנה הרקמות הרכות, ומבנה עצמות הפנים. מבנה פנים חסר פרופורציות, בעל סנטר או לסת נסוגים, או עצמות לחיים שקועות, עשוי לפגוע במראה החיצוני, ובדימוי העצמי.

האזורים השכיחים לביצוע שתלים לעיצוב הפנים כוללים את הסנטר, והלסת. סוג השתל המתאים ביותר, וכן גודל השתל, יקבעו בהתאם לאזורים הטעונים תיקון, למראה הסופי הרצוי, ובהתאם לשיקולים רפואיים.

למי הניתוח מתאים?

אין הגבלת גיל לביצוע שתלים לעיצוב הפנים, וההחלטה מתקבלת בהתאם למצבו הכללי והרפואי של המטופל.

אילו סוגי ניתוחי שתלים בפנים קיימים?

השתלים מוחדרים לאזורי הפנים שנבחרו בניתוח. בחלק מאזורי הפנים, ניתן לבצע את החתך במספר שיטות. במקרה של שתל לסנטר, ניתן לבצע חתך דרך הפה, או חתך חיצוני בבסיס הסנטר. החתכים יבוצעו בכפלי עור, על מנת להמנע מצלקות חיצוניות בולטות.

ניתוח שתל סנטר

שתל לסנטר מגדיל ומבליט את מבנה הסנטר, והופך סנטר נסוג לכזה שתואם את מבנה הפנים והמצח. באמצעות שתל ללסת ניתן להרחיב או להנמיך את החלק התחתון של הפנים, ועל ידי כך להגדיר ולתחום את הפנים. בחלק מהמקרים, יש צורך לטפל הן בלסת והן בסנטר, בכדי להשיג מראה פנים טבעי ומאוזן.

שתלים לעיצוב הפנים

שתלים לעיצוב הפנים מסייעים בהשגת מראה פנים סימטרי ושלם. בהתאם לצורך, ניתן לבצע ניתוח זה כטיפול משלים לניתוחים נוספים לשיפור מראה הפנים, כגון ניתוח אף או ניתוח אוזניים, על מנת להשיג פרופורציה נכונה במבנה הפנים.

לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, חשוב להתייעץ עם כירורג פלסטי מומחה, החבר באיגוד הארצי לכירורגיה פלסטית.

איך להתכונן לניתוח?

ככלל, כל ניתוח מצריך מהמטופל לערוך בדיקות דם מתאימות, וכן נדרשות לעיתים בדיקות נוספות כדוגמת צילום חזה וא.ק.ג. – בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל. על מנת לצמצם את הסיכון ולהגביר את הבטיחות, ישנם מצבים בהם נדרש המטופל לבצע בדיקת טרום הרדמה הנערכת על-ידי הרופא המרדים בבית החולים בו יתבצע הניתוח. כמו כן, ישנם ניתוחים בהם ימליץ המנתח על רכישה מראש של חבישות או פרטי לבוש ספציפיים המתאימים לתקופת ההחלמה.

כיצד ניתוח להחדרת שתלים מתבצע בפועל?

משך הניתוח להחדרת שתלים לעיצוב הפנים יקבע בהתאם למספר האזורים בפנים בהם יש לטפל. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית.

שתל בסנטר יוחדר דרך חתך בפה, לאורך החיבור בין השפה התחתונה והחניכיים, או דרך חתך חיצוני בסנטר עצמו.

שתל בלסת יוחדר דרך חתכים בפה, לאורך קו הלסת, במפגש בין הלחיים והחניכיים.

מה קורה לאחר הניתוח?

כדי לוודא התעוררות איטית ובטוחה שוהה המטופל כשעה עד שעתיים במחלקת ההתאוששות ולאחר מכן מועבר להשגחה בבית החולים (שיכולה לנוע בין שעות בודדות ליממה, לכל היותר).
לאחר הניתוח הפנים עשויים להיות נפוחים, שטפי דם יופיעו באזורי הניתוח, והתחושה באזורי הניתוח עלולה להיות מוגבלת. לאחר כשבוע, הנפיחות פוחתת. תחושה מלאה באזורי הניתוח תחזור במהלך השנה הראשונה לאחר הניתוח.

תנועתיות הפנים עלולה להיות מוגבלת אף היא בתקופה הראשונה לאחר הניתוח.
במהלך השבוע הראשון לאחר הניתוח מומלץ להמנע מצחצוח שיניים שעלול לפגוע באזורי התפרים בפה. רצוי להשתמש בשטיפות פה בלבד. מומלץ לאכול מזון רך ופושר בלבד. אין לשתות או לאכול מזונות חמים מאד.

איך ניתן להגדיל את בטיחות ההליך?

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח, יפרט הרופא המנתח את מהלך הניתוח, ההחלמה, התוצאה הצפויה וכן את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של הניתוח.

סיכונים אלו עלולים לכלול: דימום, זיהום, פגיעה עצבית (ירידה בתחושה או רגישות באזורי הניתוח, לרוב זמנית), תזוזה של השתל שתגרום למראה לא אסתטי או א-סימטרי בפנים, ונפיחות. במקרים נדירים, עלולה להתרחש דחייה של השתל שהיא בעצם ביטוי לזיהום כרוני שאינו חולף למרות כל הנסיונות הטיפוליים.

כדי להפחית את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לספק למנתח הפלסטי את מקסימום האינפורמציה הרפואית על המטופל – כך שהוא יידע לתת תשומת לב נכונה ונאותה לכל סיבוך אפשרי, על פי נתוניו הרפואיים.

יש לציין שעישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, ונהוג לבקש הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות לפחות לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.

כל מטופל יקבל את הטלפון הנייד האישי של ד"ר מייליק, והוא מוזמן לפנות אליו 24/7, בכל שעה משעות היממה, עם כל סימן רפואי שמדאיג ומטריד אותו – הכל, כדי להגדיל את בטיחות ההליך, סיכויי ההצלחה שלו ושביעות הרצון של המטופלים – עד למקסימום.