דף הבית » ניתוחים » ניתוח הקטנת חזה – הקטנת שדיים

ניתוח הקטנת חזה – הקטנת שדיים

ניתוח הקטנת חזה מתאים לנשים ולנערות מתבגרות אשר חשות כי החזה שלהן גדול וכבד, וכתוצאה מכך חוות קושי בעת פעילויות ספורטיביות וחברתיות, סובלות מכאבים בגב ובכתפיים, משקעים באזור רצועות החזיה בכתפיים, קשיי נשימה או דלקות ופטריות חוזרות באזור הקפל התת-שדי.

מאיזה גיל ניתן לעבור ניתוח להקטנת חזה?

נשים רבות חולמות לעבור ניתוח להקטנת חזה עוד מגיל ההתבגרות, אלם ההמלצה היא לבצע את הניתוח לאחר שהגוף מסיים את ההתפתחות, בסביבות גיל 18. ישנם מקרים יוצאי דופן שבהם איכות חייהן של נערות מתבגרות תיפגע עקב תשומת לב שיקבלו שעשויה לפגוע ברגשותיהן, במקרים אלו כן יישקל ביצוע הניתוח.

הקטנת חזה לפני ואחרי היריון

לאישה המתכננת היריון בטווח של שנה מהניתוח מומלץ להמתין שישה חודשים לאחר הלידה וההנקה. כך שכשתיגש לניתוח, התוצאות שניתן יהיה להשיג יהיו מרביות וישמרו לאורך השנים הבאות. ההיריון וההנקה מביאים איתם שינויים רבים בשד, כך שאישה שביצעה ניתוח לפני ההיריון, יתכן ותצטרך לבצע ניתוח נוסף בעתיד. ההמלצה לדחות את הניתוח עד כשישה חודשים לאחר ההנקה נובעת מכך שהשד משנה צורתו במהלך ההיריון וההנקה, הן מבחינה הורמונלית והן מהסיבה של המשקל העודף שהתווסף ולאחר מכן הושל ועודפי העור שנוצרו עקב כך. לכן, הניתוח יותר מתאים למי שאיננה חושבת על הריונות במהלך השנים הקרובות.

הנקה לאחר הקטנת חזה

קיים הסיכון שלא ניתן יהיה להניק לאחר ניתוח להקטנת החזה. זאת עקב פגיעה ולעיתים אף הורדה של בלוטות החלב. את התוצאה הזאת לא ניתן לצפות מראש ולכן ההחלטה היא בידיה של המטופלת. הסטטיסטיקות מראות שקיימים סיכויים של כ-50% כן להניק. כמובן שבסוגיה זו מיידעים את המטופלת בפגישת הייעוץ.

אילו סוגי ניתוח הקטנת שדיים קיימים?

השיטות לביצוע הקטנת חזה מגוונות, ובחירת השיטה תלויה בגודל ובצורת השד ההתחלתית וכן בגודל השד הרצוי לאחר הניתוח.
מכל מקום, לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, חשוב לקיים פגישת ייעוץ עם כירורג פלסטי מומחה, החבר באיגוד הארצי לכירורגיה פלסטית, ולשקול ביחד איתו את כל החלופות העומדות בפני המטופלות.

כיצד הניתוח מתבצע בפועל?

ניתוח להקטנת חזה מתבצע בהרדמה כללית ואורך בין שעתיים לשלוש שעות. ההליך הנפוץ להקטנת שד מתבצע דרך צלקת סביב הפטמה והעטרה וצלקת אנכית מהעטרה ועד לקפל התת שדי. במהלך הניתוח מסיר המנתח רקמות שומן, שד ועור עודפות, מעצב את השדיים (לקבלת מראה יציב, מורם ומוצק) וממקם את הפטמה והעטרה במקומן החדש.

לעתים – כתלות במבנה השד וכמות עודפי הרקמה –  יש צורך להוסיף צלקת קצרה אופקית החבויה בתוך הקפל התת שדי, ואילו במקרים מסויימים ניתן להסתפק בצלקת הממוקמת סביב העטרה בלבד. בתום ההליך נחבשים השדיים ב"סטריסטריפס" (steristrips) – פלסטרים מיוחדים, המסייעים להשיג איכות טובה יותר של צלקת, תוך כדי כך שהם אוטמים את הפצע הניתוחי ו"נותנים לו לנשום". זהו מעין "עור שני" (כאילו: שכבה נוספת של עור), והוא מתקלף מעצמו לאחר שבועיים-שלושה.

בנוסף, מבצע הרופא הפלסטיקאי תפירה של הפצעים הניתוחיים באמצעות תפרים סמויים הנספגים מעצמם (כך שאין צורך בהסרת תפרים). לעתים, על פי שיקולים רפואיים, יש גם צורך בהשארת נקזים שיפנו הפרשת דם ונוזלים מאזור הניתוח.

עם סיום הניתוח, תלבש המנותחת חזייה אלסטית תומכת מיוחדת, שנרכשה על ידה מבעוד מועד (הוראות מדויקות לקנייתה ניתנות בפגישה המקדימה לניתוח).

שילוב של הקטנת חזה עם הרמת חזה

למעשה ניתוח להקטנת חזה משלב בתוכו את הרמתם של השדיים. במקרים מסוימים אף יישאב שומן בצידי החזה בכדי להסב לחזה כולו מראה מעוצב יותר. לעיתים, עקב הקטנתו ומיקומו החדש של החזה, יהיה צורך גם בתיקון הפטמות

מה קורה לאחר ניתוח הקטנת חזה?

כדי לוודא התעוררות איטית ובטוחה מההרדמה, שוהה המטופלת כשעה עד שעתיים במחלקת ההתאוששות ולאחר מכן מועברת להשגחה בבית החולים שנמשכת עד יממה. במידה ובאזור הניתוח הושארו נקזים – הם יוסרו לאחר כ- 24 שעות.

החלמה מניתוח הקטנת חזה

לאחר הניתוח תיתכן תחושת כאב באזור. הכירורג הפלסטי יספק לכל מנותחת מרשם למשככי כאבים מתאימים. ניתן להתקלח כיממה לאחר הניתוח במים פושרים ולחזור לפעילות מתונה כבר מספר ימים לאחר הניתוח.

חשוב להשתמש בחזייה התומכת למשך כחודשיים בכדי לאפשר לשד להחלים בצורה נינוחה ככל האפשר. יש להימנע לחלוטין מגירוי או שפשוף של אזור הניתוח למשך 3 שבועות לפחות. עם החלמת פצעי הניתוח, מומלץ להזין את עור החזה בקרם לחות היפואלרגני מאיכות גבוהה. קרני השמש מעכבות את הליך ההחלמה ולכן אסור לחשוף את השדיים לשמש, כמו כן גם לצלקות חשיפה לשמש עשויה להזיק, הן יכולות להתכהות.

שבוע לאחר הניתוח תתקיים פגישת ביקורת בקליניקה של הרופא. אם התגלו אצל המטופלת עוד לפני הביקורת סימנים מדאיגים – כמו הפרשה, דימום, נפיחות, א-סימטריה בולטת בין השדיים, חום מעל 38 מעלות, כאב עז, תחושה כללית רעה או כל סימן פתאומי ודרמטי אחר – יש לדווח עליהם באופן מיידי ובכל עת לד"ר מייליק.

שימוש בחזיות לאחר הניתוח

המטופלת תידרש ללבוש חזייה רפואית מיוחדת, כפי שיתדרך אותה הרופא לרכוש מבעוד מועד. חזייה נטולת ברזלים שתלבש ביום וגם בלילה, זהו חלק בלתי נפרד מתהליך ההחלמה. גם בזמן השינה החזה זקוק לתמיכה, למעשה במשך כל שעות היום עליו להיתמך בכדי שההחלמה תהיה מהירה וטובה יותר. סביר שלבישת החזייה תהיה למשך חודש ועד חודשיים.

לאחר כחודשיים תוכל ללבוש חזיית ספורט או כל חזייה נטולת ברזלים. אך לא חזיית סטרפלס.

צלקות לאחר ניתוח הקטנת חזה

כאמור, בניתוח יבוצעו על פי רוב, חתך סביב הפטמה והעטרה וחתך אנכי מהעטרה ועד לקפל התת שדי ולעיתים חתך נוסף אופקי התוך הקפל התת שדי. בתום ההליך נחבשים השדיים ב"סטריסטריפס" (steristrips) – פלסטרים מיוחדים, המסייעים להשיג איכות טובה יותר של צלקת, תוך כדי כך שהם אוטמים את הפצע הניתוחי ו"נותנים לו לנשום". זהו מעין "עור שני" (כאילו: שכבה נוספת של עור), והוא מתקלף מעצמו לאחר שבועיים-שלושה.

בעודן טריות, הצלקות יעבור תהליך החלמה כשלאט לאט יטיב המצב ולאחר שלושה חודשים כבר ניתן יהיה לראות תוצאות די טובות. תהליך ההחלמה של הצלקות תם לאחר כשנתיים כשבמהלך תקופה זאת, סביר שיחולו שיפורים רבים והצלקת תיטשטש, במקרים מסויימים עד כדי מצב שלא תיראה. במקרים נדירים שבהם הצלקות לא מתבהרות, ניתן לבצע ניתוח לתיקון הצלקות.

סיבוכים אפשריים

כמו בכל ניתוח, גם בניתוח להקטנת חזה ישנם סיכונים. יש לזכור כי הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ולכן יש לקחת בחשבון שעשויים להופיע סיבוכים כתוצאה מההרדמה. מעבר לכך, ישנם הסיכונים הבאים:

חוסר סימטריה משמעותי בין השדיים ובמקרה כזה יש לבצע ניתוח חוזר.

שטפי דם, דימום וזיהומים. קושי בריפוי פצעי הניתוח, צלקות לא אופטימליות, הצטברות נוזלים, שינויים בתחושה בשד או בפטמה.

היווצרות נמק בפטמה או בעטרה אינה נפוצה, אך יכולה לקרות, והיא מסוכנת יותר בקרב נשים מעשנות. יש לטפל בזה במסירות ובמשך הזמן שיידרש לכך באמצעות משחה וחבישות. לעיתים יהיה צורך בניתוח לשחזור העטרה והפטמה. לאחר שחזור לא תהיה אפשרות להניק.

איך ניתן להגדיל את בטיחות ההליך?

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח, יפרט הרופא המנתח את מהלך הניתוח, ההחלמה, התוצאה הצפויה וכן את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של הניתוח.
סיכונים אלו נדירים בד"כ ועלולים לכלול: זיהום, דימום, קושי בריפוי פצעי הניתוח, צלקות לא אופטימליות, הצטברות נוזלים, שינויים בתחושה בשד או בפטמה, נמק בפטמה או בעטרת הפטמה, פגיעה ביכולת הנקה וצורך בניתוח חוזר עקב תוצאה לא סימטרית.

כדי להפחית את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לספק למנתח הפלסטי את מקסימום האינפורמציה הרפואית על המטופלת – כך שהוא יידע לתת תשומת לב נכונה ונאותה לכל סיבוך אפשרי, על פי נתוניה הרפואיים.

יש לציין שעישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, ונהוג לבקש הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות עד חודש לפחות לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.

כל מטופלת תקבל את הטלפון הנייד האישי של ד"ר מייליק, והיא מוזמנת לפנות אליו 24/7, בכל שעה משעות היממה, עם כל סימן רפואי שמדאיג אותה ומטריד אותה – הכל, כדי להגדיל את בטיחות ההליך, סיכויי ההצלחה שלו ושביעות הרצון של המטופלים – עד למקסימום.