ניתוח הקטנת חזה – הקטנת שדיים

ניתוח הקטנת חזה מתאים לנשים ולנערות מתבגרות אשר חשות כי החזה שלהן גדול וכבד, וכתוצאה מכך חוות קושי בעת פעילויות ספורטיביות וחברתיות, סובלות מכאבים בגב ובכתפיים, משקעים באזור רצועות החזיה בכתפיים, קשיי נשימה או דלקות ופטריות חוזרות באזור הקפל התת-שדי

אילו סוגי ניתוח הקטנת שדיים קיימים?

השיטות לביצוע הקטנת חזה מגוונות, ובחירת השיטה תלויה בגודל ובצורת השד ההתחלתית וכן בגודל השד הרצוי לאחר הניתוח.
מכל מקום, לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, חשוב לקיים פגישת ייעוץ עם כירורג פלסטי מומחה, החבר באיגוד הארצי לכירורגיה פלסטית, ולשקול ביחד איתו את כל החלופות העומדות בפני המטופלות.

כיצד הניתוח מתבצע בפועל?

ניתוח להקטנת חזה מתבצע בהרדמה כללית ואורך בין שעתיים לשלוש שעות. ההליך הנפוץ להקטנת שד מתבצע דרך צלקת סביב הפטמה והעטרה וצלקת אנכית מהעטרה ועד לקפל התת שדי. במהלך הניתוח מסיר המנתח רקמות שומן, שד ועור עודפות, מעצב את השדיים (לקבלת מראה יציב, מורם ומוצק) וממקם את הפטמה והעטרה במקומן החדש.

לעתים – כתלות במבנה השד וכמות עודפי הרקמה –  יש צורך להוסיף צלקת קצרה אופקית החבויה בתוך הקפל התת שדי, ואילו במקרים מסויימים ניתן להסתפק בצלקת הממוקמת סביב העטרה בלבד. בתום ההליך נחבשים השדיים ב"סטריסטריפס" (steristrips) – פלסטרים מיוחדים, המסייעים להשיג איכות טובה יותר של צלקת, תוך כדי כך שהם אוטמים את הפצע הניתוחי ו"נותנים לו לנשום". זהו מעין "עור שני" (כאילו: שכבה נוספת של עור), והוא מתקלף מעצמו לאחר שבועיים-שלושה.

בנוסף, מבצע הרופא הפלסטיקאי תפירה של הפצעים הניתוחיים באמצעות תפרים סמויים הנספגים מעצמם (כך שאין צורך בהסרת תפרים). לעתים, על פי שיקולים רפואיים, יש גם צורך בהשארת נקזים שיפנו הפרשת דם ונוזלים מאזור הניתוח.

עם סיום הניתוח, תלבש המנותחת חזייה אלסטית תומכת מיוחדת, שנרכשה על ידה מבעוד מועד (הוראות מדוייקות לקנייתה ניתנות בפגישה המקדימה לניתוח).

מה קורה לאחר ניתוח הקטנת חזה?

כדי לוודא התעוררות איטית ובטוחה מההרדמה, שוהה המטופלת כשעה עד שעתיים במחלקת ההתאוששות ולאחר מכן מועברת להשגחה בבית החולים שנמשכת עד יממה. במידה ובאזור הניתוח הושארו נקזים – הם יוסרו לאחר כ- 24 שעות.

החלמה מניתוח הקטנת חזה

לאחר הניתוח תיתכן תחושת כאב באזור. הכירורג הפלסטי יספק לכל מנותחת מרשם למשככי כאבים מתאימים. ניתן להתקלח כיממה לאחר הניתוח במים פושרים ולחזור לפעילות מתונה כבר מספר ימים לאחר הניתוח.
חשוב להשתמש בחזייה התומכת למשך חודש בכדי לאפשר לשד להחלים בצורה נינוחה ככל האפשר. יש להימנע לחלוטין מגירוי או שפשוף של אזור הניתוח למשך 3 שבועות לפחות. עם החלמת פצעי הניתוח, מומלץ להזין את עור החזה בקרם לחות היפואלרגני מאיכות גבוהה.

שבוע לאחר הניתוח תתקיים פגישת ביקורת בקליניקה של הרופא. אם התגלו אצל המטופלת עוד לפני הביקורת סימנים מדאיגים – כמו הפרשה, דימום, נפיחות, א-סימטריה בולטת בין השדיים, חום מעל 38 מעלות, כאב עז, תחושה כללית רעה או כל סימן פתאומי ודרמטי אחר – יש לדווח עליהם באופן מיידי ובכל עת לד"ר מייליק.

איך ניתן להגדיל את בטיחות ההליך?

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח, יפרט הרופא המנתח את מהלך הניתוח, ההחלמה, התוצאה הצפויה וכן את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של הניתוח.
סיכונים אלו נדירים בד"כ ועלולים לכלול: זיהום, דימום, קושי בריפוי פצעי הניתוח, צלקות לא אופטימליות, הצטברות נוזלים, שינויים בתחושה בשד או בפטמה, נמק בפטמה או בעטרת הפטמה, פגיעה ביכולת הנקה וצורך בניתוח חוזר עקב תוצאה לא סימטרית.

כדי להפחית את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לספק למנתח הפלסטי את מקסימום האינפורמציה הרפואית על המטופלת – כך שהוא יידע לתת תשומת לב נכונה ונאותה לכל סיבוך אפשרי, על פי נתוניה הרפואיים.

יש לציין שעישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, ונהוג לבקש הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות עד חודש לפחות לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.

כל מטופלת תקבל את הטלפון הנייד האישי של ד"ר מייליק, והיא מוזמנת לפנות אליו 24/7, בכל שעה משעות היממה, עם כל סימן רפואי שמדאיג אותה ומטריד אותה – הכל, כדי להגדיל את בטיחות ההליך, סיכויי ההצלחה שלו ושביעות הרצון של המטופלים – עד למקסימום.