דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » השפעת ניתוחי שחזור שד על הדימוי העצמי ועל המיניות

השפעת ניתוחי שחזור שד על הדימוי העצמי ועל המיניות

מספר הנשים שמאובחנות עם סרטן שד הולך וגדל. מספר הנשים שעוברות כריתת שד שלמה הולך ויורד, אך השפעת ניתוח זה הינה גדולה, ונוגעת לדימוי העצמי של האשה, וכן על נשיותה והמיניות שלה. התקדמות הרפואה הביאה לכך שחלק גדול מהנשים אינן צריכות כריתת שד שלמה, ולטיפול במחלתן ניתן להסתפק בכריתת גידול משמרת שד, טיפול שפוגע פחות בדרך כלל בדימוי העצמי של האישה. חלק גדול מהנשים שעוברות כריתת שד שלמה עוברות בנוסף שחזור שד שיכול להיות שחזור מיידי או מאוחר. השחזור יכול להיות על ידי שימוש בשתלים סנטטיים, רקמה עצמונית של הגוף (שריר מהגב, רקמת בטן שיכולה להיות שריר או עור ושומן, או מאזורים אחרים בגוף) או שילוב של שתלים סינטטיים עם רקמה עצמונית.

המחקר

אחד המחקרים האחרונים שפורסמו דן בין היתר בהשפעת שחזור השד (בשיטות שונות) על הדימוי העצמי של האשה והמיניות שלה. במחקר הזה שבוצע בהיידלברג שבגרמניה נשאלו 139 נשים שעברו כריתת שד בשל סרטן ושחזור בשיטות שונות מספר שאלות לגבי מידת שביעות הרצון הכללי מהניתוח, מידת ההסברים שקיבלו לפני הניתוח והשפעותיו עליהן, הדימוי העצמי והמיניות של הנשים. כצפוי, 86% מהנשים דיווחו שעברו את ניתוח השחזור בשל תחושה של מראה לא אטרקטיבי, כש-80.9% מהם דיווחו שבחרו בשיטת השחזור לפי הייעוץ שניתן להן לפני הניתוח על ידי הצוות המנתח. הייעוץ הטרום ניתוחי וההסבר לגבי הניתוח השפיעו על מידת שביעות הרצון של הנשים מהתוצאה הסופית של השחזור, כאשר 78% מהנשים אמרו שהיו עוברות אותה שיטת שחזור אם היו צריכות לעבור את הניתוח מחדש. שני הגורמים העיקריים מבחינת מראה השד שהשפיעו לטובה על שביעות הרצון היו גודל השד והסימטריות בין שני השדיים.

דימוי עצמי בשחזור שד

מבחינת דימוי עצמי, נשים שעברו שחזור שד מיידי (ביחד עם ניתוח הכריתה) הראו השפעה חיובית על הדימוי העצמי. בהשוואה בין שימוש בשחזור בשתלים סינטטיים או רקמה עצמונית, הנשים עם השחזור בעזרת שתלים בלבד הראו הפגיעה הגדולה ביותר בדימוי עצמי. מבחינת מיניות, הייתה פגיעה בתחושת המיניות והפעילות המינית בצורה קשה ובינונית אצל כ-36% מהנשים, לעומתם רק 5% הראו שיפור מבחינה זו. נשים אלו הראו גם עלייה בביטחון העצמי מבחינה מינית. אך חשוב לציין ש-60% מהנשים לא דיווחו על השפעה כלשהי מבחינת מיניות.

סיכום תוצאות המחקר

לסיכום, ממחקר זה ניתן לראות ששחזור שד לאחר כריתה מלאה של השד בשל סרטן נותן מידת שביעות רצון גבוה לאחר הניתוח. הדבר קשור בגודל שד, הסימטריות של השדיים, וחשוב ביותר הוא המידע וההסבר והייעוץ שהאשה עוברת טרם הניתוח. מידת שביעות רצון גבוה מתבטאת בתחושה האטרקטיביות של האשה וכך גם על תחושת המיניות של האשה דברים שמעלים את איכות החיים לאחר ניתוחים אלו. לקריאה נוספת: A retrospective investigation of women's experience with breast reconstruction after mastectomy. Ditsch et al., Arch Gynecol Obstet, published online 23 october 2012 ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”. יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885