דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » עכשיו הכל נראה אחרת: איכות החיים לאחר ניתוחי הקטנת שדיים

עכשיו הכל נראה אחרת: איכות החיים לאחר ניתוחי הקטנת שדיים

כאשר מדובר בניתוחים שנועדו לעיצוב הגוף, כמו בניתוח להקטנת החזה, חשוב לחקור – בנוסף לשיפור התפקודי – גם את ציפיותיהן של המטופלות ואת רמת שביעות הרצון שלהן מהתוצאות הפיזיות והנפשיות של הניתוח.
נשים בעלות חזה גדול (מקרומסטיה בשפה הרפואית מקצועית) סובלות לעיתים קרובות מבעיות רפואיות כדוגמת כאבי גב ועמוד שדרה צוארי, בעיות עור וכדומה אך גם מהכיוון האישי והנפשי. נראה כי לניתוח להקטנת החזה יש השפעה חיובית על היכולת התפקודית ולשיפור בהערכה העצמית ובאיכות החיים. למרות התוצאות החיוביות הרבות של ניתוח מסוג זה, קופות החולים נוטות לשלם עבורו רק כאשר קיימת סיבה רפואית מובהקת, כמו לדוגמא בעיות אורתופדיות.

בברזיל, היכן שניתוחי הקטנת השדיים נפוצים מאוד, בוצע מחקר חדש שבדק את השינויים באיכות החיים ובהערכה העצמית, בקרב 30 נשים, לפני ואחרי הניתוח. 40% מהנשים היו מתחת לגיל 25 ו-26.5% היו מעל גיל 40. בהכללה, מטופלות מבוגרות יותר מבקשות לעבור הקטנת חזה בגלל תסמינים רפואיים שונים. מטופלות צעירות יותר לעומת זאת, רוצות לעבור את הניתוח מסיבות אסתטיות, הן מבקשות להתאים את עצמן לתדמית המקובלת של יופי נשי.

השאלון על פיו נמדדה איכות החיים כלל שמונה תחומים: יכולת תפקודית, היבטים גופניים, כאב, מצב בריאותי כללי, חיוניות, היבטים חברתיים, היבטים רגשיים, ובריאות נפשית. שאלון נוסף בדק את ההערכה העצמית לפני ואחרי הניתוח. בשונה ממחקרים דומים שבהם נשאלו הנשים לפני הניתוח ושלושה חודשים או יותר אחריו, מחקר חדש זה בדק את מצבן של הנשים לפני, ארבעה שבועות אחרי ושוב ארבעה חודשים לאחר הניתוח.

הממצאים הראו, כי אצל רוב הנשים ההערכה העצמית ואיכות החיים השתפרו כבר חודש אחד בלבד אחרי הניתוח וזאת למרות שבשלב זה הגוף נמצא עדיין בהחלמה, החזה עובר תהליך של הסתגלות, ולעיתים הצלקות עדיין גורמות לאי נוחות גופנית. על פי מחקר זה התרחש השינוי הגדול באיכות החיים ובהערכה העצמית באופן מיידי למדי, בשבועות הראשונים לאחר הקטנת החזה. בבדיקה החוזרת אחרי ארבעה חודשים, התוצאות נשמרו או השתפרו עוד יותר.

בפגישת הייעוץ הראשונית, הנשים הביעו את רצונן לעבור את הניתוח כדי לפתור בעיות גופניות, כמו כאבי גב, וללא התייחסות בד"כ לנושאי הדימוי העצמי. הממצאים של מחקר זה ושל מחקרים דומים מראים, כי ניתוח להקטנת החזה פותר את הנשים לא רק מבעיות גופניות, אלא משפר באופן משמעותי גם את איכות חייהן ואת ההערכה העצמית שלהן. ניתן לומר כי מבחינת הבריאות הנפשית-חברתית ניתוח זה מהווה לא רק שיפור אסתטי, אלא התערבות מתקנת.

מקור:
Improvement in Quality of Life and Self-Esteem after Breast Reduction Surgery;
Aesthetic and Plastic Surgery 2009, published online: 19/09/2009.

ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ

לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885