דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » איך סגנון החיים משפיע על ניתוחי הרמת שדיים

איך סגנון החיים משפיע על ניתוחי הרמת שדיים

סגנון חיים והסיכוי לניתוח הרמת שדיים – מחקר תאומים

מראה השדיים נקבע לפי גורמים גנטיים וסביבתיים. אך מספר המחקרים שחקרו את הנושא אינו גדול. אחד המחקרים הגדולים קבע שירידה במשקל, גיל מבוגר, גודל שד גדול יותר ומספר הריונות גדול יותר מגביר את הסיכוי לצניחת שדיים (שדיים נפולים) ומעלה את מספר הפניות לניתוח להרמת שדיים. מחקר אחר קבע שגם עישון והשמנה מגבירים את הסיכוניים לצניחת שדיים. למרות זאת, שני המחקרים האלו ומחקרים נוספים לא יכלו לנטרל את ההשפעה הגנטית על מראה השד כדי לראות את ההשפעה שאינה גנטית, וגם לא חקרו מאפיינים אחרים למראה כמו צניחת פטמה ומראה העטרה, דברים שמשפיעים על מראה השד האסתטי.

ד"ר מייליק מסביר על ניתוח הרמת חזה נפול

המחקר

לאחרונה הסתיים מחקר שבוצע ע״י קבוצה מקליבלנד שבארצות הברית שמטרתו הייתה לנטרל את ההשפעה הגנטית על מראה השד, עם ניתוח פרטני יותר של האסתטיות של השד. לצורך כך, המחקר בוצע במהלך פסטיבל לתאומים שמתרחש פעם בשנה בעיר טווינסברג (twinsburg)  שבאוהיו.

לצורך המחקר גויסו 161 זוגות של תאומות זהות שהשתתפו בפסטיבל במהלך השנים 2009 ו 2010. המשתתפות במחקר ענו על שאלון ארוך לגבי סגנון החיים שלהם ולגבי מצב הלידות והנקה בעבר, בנוסף הן עברו סדרת צילומים ע״י צלמת רפואית מקצועית. את התמונות הראו לקבוצה של כירורגים פלסטיים שלא ידעו פרטים למעט שמדובר בתאומות זהות. הכירורגיים התבקשו לדרג את מראה השדיים לפי 16 פרמטרים שונים  כמו איכות העור, צלקות, סימני מתיחה, גודל ומראה העטרה ועוד… את נתוני הדירוג הוכנסו לפורמולות מתמטיות שמדרגות את היופי האסתטי של השד בצורה כמותית (מספרית) וכן את הצורך בניתוח להרמת שדיים.

תוצאות המחקר

חלק מממצאי המחקרים היו צפויים אך חלקם היו מעניינים עד כדי מפתיעים.

עישון סיגריות היווה אחד הגורמים העיקריים המשפיעים לרעה על מראה השד במספר גדול של פרמטרים כמו איכות העור, גודל השד, מראה הפטמה והעטרה וצניחה של השד.

גם צריכת אלכוהול השפיעה לרעה על מראה השד. את ההשפעה הזו הייתה צפויה ממחקרים אחרים שהשווה את מראה ההזדקנות של הפנים ביחס לשתיית אלכוהול. אך זהו המחקר הראשון שמראה השפעה זו על השדיים.
טיפול הורמונלי חלופי ושימוש בקרם לחות יומי לטיפול בעור השדיים הראו השפעה לטובה על מראה השדיים הכללי.

התוצאות המעניינות ביותר היו כשההשוואה בוצעה בהתייחסות למספר הלידות והנקה – כצפוי, מספר לידות גדול יותר השפיע לרעה על מראה השד אך הנקה השפיעה לטובה על מראה השד מבחינה כוללת. הנקה גרמה להשפעה רעה על מראה הפטמות והעטרות אך שיפרה את איכות העור של השד דבר שמשפיע יותר על מראה השד הכולל. ולכן, אחת המסקנות של המחקר היא במקרה של לידה, הנקה אומנם יכולה לגרום למראה פטמה ועטרה פחות יפה, אך משפרת את מצב העור של השד וכך גורמת למראה יותר יפה של השד לעומת אם היא החליטה לא להניק.

לקריאה נוספת:

Determinants of breast appearance and aging in identical twins, Holman soltanian et al., Aesthetic Surgery Journal, Sept. 2012, issue 32, 846-860

ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ