שאיבת שומן

ניתוחי שאיבת שומן מבוצעים לצורך עיצוב הגוף וטיפול בעודפי רקמה לא תואמים הממוקמים באזורי גוף שונים. עיוותים אלו במבנה הגוף יכולים להיות חלק ממבנה הגוף הטבעי והמולד של המטופל או להופיע לאחר שינויים כדוגמת ירידת משקל, הריון ולידה או באופן הדרגתי עם העלייה בגיל.

למי ניתוח שאיבת שומן מתאים?

המועמדים האידיאלים לשאיבת שומן הינם בעלי משקל גוף תקין הסובלים מהשמנה מקומית באזורי גוף ספציפיים כמו: מותניים, שיפולי הבטן, שוקיים וקרסוליים, ירכיים, ברכיים, זרועות, סנטר ואצל גברים גם בחזה.
אחד המדדים המנבאים הצלחת ניתוח עיצוב הגוף באמצעות שאיבת שומן הוא גמישות העור: במטופלים בעלי עור אלסטי ומתוח תוצאות השאיבה עשויות להיות טובות יותר בהשוואה למטופלים בעלי עור פחות אלסטי. שאיבת שומן אינה מתאימה לאלו הסובלים מהשמנת יתר כללית ואינה מומלצת כטיפול שמטרתו ירידת משקל .

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

הטכניקה הניתוחית לשאיבת השומן מבוססת על ביצוע מספר חתכים קטנטנים של כ- 3 מ"מ בעור דרכם מחדירים לרקמה נוזל המסייע בהפרדת השומן ומפחית את הכאב ואת הדימום. בהמשך מוחדרת צינורית (קנולה) המחוברת למכונת שאיבה ובאמצעותה מתבצעת שאיבה ועיצוב של רקמת השומן. יש לציין שמטרת הניתוח אינה לרוקן את האזור המנותח מכל רקמת השומן שבו אלא עיצוב הרקמה והפחתת העודפים עד להגעה ליעד האסתטי הרצוי.

איך להתכונן לניתוח שאיבת שומן?

לקראת הניתוח יתבקש המטופל לבצע בדיקות דם מתאימות. בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל יידרשו לעיתים בדיקות נוספות כדוגמת צילום חזה, אק"ג ובדיקתטרום הרדמה הנערכת על-ידי הרופא המרדים בבית החולים בו יתבצע הניתוח. בנוסף, יתבקש המטופל לרכוש בגד אלסטי מיוחד המתאים לתקופת ההחלמה.

כיצד הניתוח מתבצע בפועל?

אורכו של ניתוח לשאיבת השומן נע בין שעה לשלוש שעות, בהתאם לצורך האסטטי ולמספר אזורי הגוף אשר בהם יבוצע הניתוח. ניתן לבצע ניתוחים אלו בהרדמה מקומית אולם בד"כ מבוצעים ניתוחים אלו בהרדמה כללית.
בכדי למנוע מצב בו מאזן הנוזלים של הגוף מופר ונגרמת טראומה ניתוחית גדולה מדי לא נהוג לשאוב מעל לכ- 5 ליטר שומן בכל ניתוח. אם יש צורך בעיצוב נוסף, ניתן לחזור על הניתוח לאחר כחצי שנה או יותר.

מה קורה לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח, האזור המנותח והאזורים הסמוכים לו יהיו מעט נפוחים ועלולים להופיע "סימנים כחולים" כעדות לדימום תת עורי קל. בנוסף, עלולה להתפתח תחושת צריבה, או תחושה של הרדמה מקומית באזורי הניתוח. גם תחושת כאב תיתכן וניתן למגר אותה בעזרת משככי כאבים מתאימים. לעיתים גם ניתנת אנטיביוטיקה למניעת זיהום.

החתכים הקטנים נתפרים בד"כ באמצעות תפרים אשר ימסו מעצמם או יוסרו לאחר 10 ימים. לאחר הניתוח יש ללבוש בגד אלסטי מיוחד למשך כחודש. בגד זה מסייע בהפחתה של הכאב והנפיחות באזור הניתוח ובנוסף- מסייע בעיצוב התוצאה הסופית.

כאשר ההרגשה הכללית משתפרת, לאחר כשבוע מיום הניתוח, אפשר לחזור לעבודה שאינה כרוכה מאמץ פיזי. בכל מקרה יש להימנע מפעילות פיזית מאומצת למשך חודש ימים.

למרות ששטפי הדם ורוב הנפיחות נעלמים תוך חודש, האזור המנותח צפוי להישאר מעט בצקתי למשך זמן מסויים ולעיתים עד כחצי שנה מיום הניתוח. לרוב- לאחר כשלושה חודשים רוב הנפיחות תרד וניתן יהיה להבחין בשינוי קווי המתאר של הגוף.

מספר ימים עד שבוע לאחר הניתוח תתקיים פגישת ביקורת בקליניקה של הרופא. אם התגלו אצל המטופל עוד לפני הביקורת סימנים מדאיגים – כמו הופעת נפיחות חדשה, דימום, חום,  כאב עז, תחושה כללית רעה או כל סימן פתאומי ודרמטי אחר – יש לדווח עליהם באופן מיידי ובכל עת לד"ר מייליק.

איך ניתן להגדיל את בטיחות ההליך?

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח, יפרט הרופא המנתח את מהלך הניתוח, ההחלמה, התוצאה הצפויה וכן את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של הניתוח.

סיכונים אלו נדירים בד"כ ועלולים לכלול: זיהום, עיכוב בריפוי, הצטברות נוזלים, צלקות, ובאופן נדיר ביותר- קרישי דם ורידיים ותסחיף ריאתי. תופעות לוואי אסתטיות יכולות לכלול  מראה עור לא אחיד  חוסר סימטריה קלה וירידה בתחושה באזור הניתוח.

כדי להפחית את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לספק למנתח הפלסטי את מקסימום האינפורמציה הרפואית על המטופל – כך שהוא יידע לתת תשומת לב נכונה ונאותה לכל סיבוך אפשרי, על פי הנתונים הרפואיים.

יש לציין שעישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, ונהוג לבקש הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות עד חודש לפחות לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.

כל מטופל יקבל את הטלפון הנייד האישי של ד"ר מייליק, והוא מוזמן לפנות אליו בכל שעה משעות היממה, עם כל סימן רפואי שמדאיג ומטריד אותו – כל זאת בכדי להגדיל את בטיחות ההליך, סיכויי ההצלחה שלו ושביעות הרצון של המטופלים – עד למקסימום