דף הבית » ניתוחים » גניקומסטיה- הקטנת חזה לגבר

גניקומסטיה- הקטנת חזה לגבר

מגיל קטן מלמדים אותנו לחשוב שחזה נשי צריך להיות עגול, גדול ומלא, בעוד שחזה גברי מוכרח להיות קשיח וחזק. עם זאת, גברים רבים ברחבי העולם לא בדיוק מתיישרים עם הציפייה הזאת של החברה, ובעקבות כך מרגישים שהם "לא גברים מספיק" וסובלים מביטחון עצמי ירוד שלעיתים אף גורם להם להימנע מלחשוף את גופם בציבור.

אם גם אתה סובל מהבעיה הזאת, ראשית חשוב לנו להדגיש שאתה לא לבד. מדובר בבעיה נפוצה מאוד, שיכולה לנבוע מסיבות שונות – רפואיות, גנטיות וסביבתיות, כפי שנבין בהמשך. עם זאת, אנחנו גם מבינים כי המצב הזה יכול ליצור לא מעט בעיות בחייך, ולכן חשוב גם להדגיש שכיום קל מתמיד לפתור את הבעיה, באמצעות ניתוח ממוקד, יעיל ודי בטוח.

אם אתה עדין מתלבט או רוצה לדעת עוד על הטיפול הזה, כדאי שתקדיש כמה דקות לקריאת המדריך הזה שהכנו במיוחד בשבילך. במהלכו נסביר לך עוד על התופעה הנפוצה ועל הגורמים שלה, נסקור את האפשרויות הכירורגיות שעומדות בפנייך וגם נסביר לך איך להגדיל את הסיכויים שהתהליך יהיה יעיל ובטוח יותר בעבורך.

למי ניתוח גניקומסטיה מתאים?

גניקומסטיה היא תופעה שכיחה אצל גברים בכל הגילאים, והיא באה לידי ביטוי בהגדלת השדיים.

גברים שסובלים מגינקומסטיה עלולים לחוש חוסר ביטחון עקב השדיים המוגדלים. כתוצאה מכך, גברים בעלי שד גברי, אלו עלולים להימנע מחשיפת החזה, פעילות גופנית ספורטיבית, ולעתים אף מיחסים אינטימיים.

בחלק קטן מהמקרים הגניקומסטיה נגרמת מבעיה הורמונלית, תורשתית, או משימוש בתרופות מסוימות – אך ברוב המקרים אין לה קשר לבעיה כלשהי, וכל שניתן לעשות הוא לטפל במצב באמצעות ניתוח שמטרתו לתקן את צורת החזה. בניתוח זה מסיר המנתח את הרקמה העודפת, הגורמת למראה של "שד גברי".

אין הגבלת גיל לביצוע ניתוח להקטנת חזה לגברים, וההחלטה מתקבלת בהתאם למצבו הכללי והרפואי של המטופל. ניתוח זה מספק פיתרון מתאים, קבוע, וארוך-טווח, עבור גברים המעוניינים בהקטנת השדיים.

למי ניתוח הקטנת חזה לגבר לא מתאים?

ניתוח גינקומסטיה מתאים לכל מי שמעוניין לשנות את מראה החזה שלו. לניתוח אין הגבלת גיל וניתן לבצע אותו גם בקרב בני נוער, אם כי בגילים צעירים במקרים מסוימים הבעיה צפויה לחלוף מעצמה כשמצב ההורמונים בגוף יתייצב.

עם זאת, חשוב לזכור, גינקומסטיה היא במקרים מסוימים בעיה שמתפתחת כאמור כתוצאה ממחלות או שינויים באורח החיים כמו השמנה, נטילת תרופות או שימוש בתוספי תזונה. לכן, חשוב שלא לבצע את הניתוח לפני שביצעתם בירור מעמיק של הגורמים לתופעה ולאחר שטיפלתם בהם כראוי בעזרת גורם רפואי מוסמך.

מהן הסיבות להתפתחות שדיים אצל גברים?

שדיים גבריים הם תופעה נפוצה למדי שברוב המקרים לא מהווה בעיה רפואית אלא קושי אסתטי שגורם לאי נוחות ומבוכה. עם זאת, בחלק מהמקרים התופעה הזאת היא רק סימפטום לבעיה רפואית או תגובה לשינויים באורח החיים שלנו. בואו נבחן את הגורמים המרכזיים שיכולים להוביל להבלטת החזה הגברי:

  1. השמנת יתר

זו אולי נראית כמו הסיבה המתבקשת ביותר להופעת החזה הגברי – אך הקשר בין ההשמנה להגדלת החזה לא נובעת מהסיבה המובנת מאליה. הגדלת שיעור רקמות השומן בגופנו עלולה לגרום לשיבושים הורמונליים. זאת מכיוון שרקמות השומן מייצרות הורמון בשם לפטין, שבריכוזים גבוהים מאוד עלול לשבש את ייצור הטסטוסטרון בגופנו.

הטסטוסטרון, בין כלל ההשפעות שלו על הגוף, משפיע גם על הרקמות באזור החזה. כשייצור ההורמון הזה מדוכא, התוצאה היא הגדלה של רקמות השד בחזה.

  1. תרופות למניעת התקרחות

אם אתם סובלים מהתקרחות, כמו רוב הגברים, ומנסים להילחם בשעון הזמן, כדאי שתדעו שהתרופות האלו יכולות לגרום גם ללא מעט תופעות לוואי שחשוב להכיר. בחלק מהמקרים, אם כי מדובר במקרים מדירים, התרופה יכולה להוביל לשיבוש של ייצור הטסטוסטרון בגוף, דבר שכמו שהסברנו קודם, עלול לגרום גם לשינויים לא רצויים במראה החזה.

מדובר כאמור בתופעה נדירה, אך חשוב להיות מודעים לתופעות הלוואי של השימוש בתרופה ולעדכן את הרופא המטפל בכל שינוי גופני כתוצאה מנטילתה.

  1. שימוש בסטרואידים

בקרב מפתחי גוף וספורטאים, סטרואידים הפכו למרבה הצער למוצר מבוקש ביותר לשיפור הביצועים ולהגדלת הגוף. חשוב לזכור כי לתוספים האלו יש המון תופעות לוואי אפשריות שאסור להתעלם מהן. סטרואידים אנבוליים הם למעשה תחליפים סינתטיים של טסטוסטרון. בחלק מהמקרים, התכשירים האלו יכולים דווקא להגביר את רמות האסטרוגן בגוף בטווח הארוך, דבר שיתרום להגדלת החזה.

כדי להימנע מהתופעה הזאת, חלק מהאנשים נוטלים תרופות נוספות שמונעות מהטסטוסטרון הסינטטי להפוך לאסטרוגן. מומחים מזהירים כי גם זה מסוכן לגוף, כי האסטרוגן אמנם עלול לגרום להגדלת החזה בשיעורים גבוהים, אך בשיעורים נמוכים הוא חיוני לשמירה על בריאות הגבר. ההורמון החשוב הזה תורם לשמירה על עצמות חזקות, לתפקוד המיני ולפיזור נכון של השומן בגוף.

  1. מחלות בכבד ובכליות

במקרים של מחלות רציניות שמתפתחות בגוף, המוח עשוי להפחית את ייצור הטסטוסטרון משום שהוא "מבין" שזה לא זמן טוב להתרבות. זה עלול להתרחש במקרים של מחלות כבד כמו שחמת הכבד, או מחלות מסוימות בכליות. זה המקום להרגיע ולהגיד שמדובר בתופעות נדירות במיוחד, אך חשוב להכיר אותן ולהיות מודעים אליהן.

אם אתם מבחינים בהגדלה פתאומית של החזה שמלווה בתופעות לוואי נוספות כמו בעיות בדרכי השתן, נפיחות בקרסוליים או ברגליים, פריחה בעור, כאב פתאומי בגב, בחילות או הקאות – חשוב להיוועץ ברופא.

לסיכום, חזה גברי מוגדל הוא ברוב המקרים בעיה קוסמטית בלבד, אך בחלק מהמקרים הוא יכול דווקא להעיד על בעיות הורמונליות או על מצבים רפואיים שדורשים טיפול. לכן, לפני שמטפלים בבעיה האסתטית באמצעות ניתוח, מומלץ להגיע לבדיקה אצל רופא מומחה כדי לשלול הימצאות של בעיות רפואיות או לטפל בהן לפני שיחמירו.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

בחירת השיטה להקטנת השדיים תקבע בהתאם לחומרת המצב ההתחלתי, כלומר – גודלה של בלוטת השד ועודפי העור הנלווים לה.

בדרך כלל, בשלב הראשון של הניתוח מתבצעת שאיבת שומן מאזור השד דרך נקבים קטנים בעור החזה. לאחר מכן יבדוק המנתח האם נותרה רקמה של בלוטת שד באזור שמתחת לפטמה. במידה שנותרה רקמה כזו תתבצע כריתה שלה דרך צלקת בחלקה התחתון של העטרה.

לאחרונה התפתחה גישה נוספת לכריתת בלוטת השד – וזאת דרך החתך בצד החזה (ששימש קודם לכן לביצוע שאיבת השומן). בדרך זו נחסכת הצלקת האופיינית לניתוחים אלו בחלקה התחתון של העטרה.
מכל מקום, לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, חשוב להתייעץ עם כירורג פלסטי מומחה, החבר באיגוד הארצי לכירורגיה פלסטית.

כמה זמן אורך ניתוח גינקומסטיה?

ניתוח גינקומסטיה הוא בדרך כלל טיפול בהרדמה מלאה שנעשה במרכז רפואי – עם כל המשמעות של זה. הניתוח אמנם נחשב פשוט יחסית להליכים כירורגיים אחרים, אך ההרדמה וההתאוששות מאריכות משמעותית את הזמן הכולל של השהייה במרכז הרפואי.

משך הניתוח עצמו תלוי בצורך הכירורגי ובשילוב האפשרי שלו עם טיפולים אחרים כמו הסרת עודפי עור או שאיבת שומן מאזורים נוספים בגוף. בדרך כלל, משך הטיפול כולו נע בין שעה לשעתיים – אם כי הוא עשוי להיות קצר או ארוך יותר. אולם, חשוב לזכור כי אחרי שההרדמה מתפוגגת יהיה על המטופל לשהות בהתאוששות לכמה שעות. בסוף ההליך בדרך כלל ניתן יהיה לשוב הביתה ולתפקד כרגיל ללא בעיות חריגות, תוך הימנעות מפעילות גופנית וממאמץ מיותר כמובן.

איך להתכונן לניתוח גניקומסטיה?

ככלל, כל ניתוח מצריך מהמטופל לערוך בדיקות דם מתאימות, וכן נדרשות לעיתים בדיקות נוספות כדוגמת צילום חזה וא.ק.ג. – בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל.

בניתוחי תיקון גניקומסטיה נדרש המטופל לבצע בדיקות דם לפרופיל הורמונלי. לעיתים יתבקש להיבדק גם ע"י אנדוקרינולוג שיאשר שלא מדובר בבעיה הורמונלית כלשהי. בנוסף, ייתכן שיתבקש לבצע בדיקת אולטרה סאונד חזה. על מנת לצמצם את הסיכון ולהגביר את הבטיחות, ישנם מצבים בהם נדרש המטופל לבצע בדיקת טרום הרדמה הנערכת על-ידי הרופא המרדים בבית החולים בו יתבצע הניתוח.

לקראת הניתוח יתבקש המטופל לרכוש בגד אלסטי ייעודי שאותו ילבש משך כל תקופת ההחלמה.

כיצד ניתוח הקטנת חזה לגבר מתבצע בפועל?

ניתוח להקטנת שד גברי אורך כשעה עד שעתיים ומבוצע בד"כ תחת הרדמה כללית. במהלך הניתוח יוקטן גודל השד, וצורת החזה תעוצב מחדש. המנתח יסיר רקמות שומן ועור עודפות, ובמידת הצורך יטפל גם במבנה הפטמה ומיקומה, על מנת להתאים את הפטמות לגודל וצורת השד המוקטן.

אם הגינקומסטיה נגרמה עקב עודפי רקמת שומן, הקטנת החזה תבוצע באמצעות שאיבת שומן. לצורך השאיבה תוחדר צינורית דקה וחלולה לרקמת השומן בשד, שמטרתה לשחרר ולנתק את השומן העודף. לאחר מכן, השומן ישאב החוצה באמצעות צינורית שאיבה. החדרת הצינורית ופעולת השאיבה יבוצעו במספר מקומות בשד.

במידה ויש צורך להסיר עודפי עור או רקמת שד, הקטנת השד תבוצע על ידי חתך סביב העטרה או מצד החזה.

הפצעים הניתוחיים נתפרים באמצעות תפרים סמויים הנספגים מעצמם (כך שאין צורך בהסרת תפרים). לעתים, על פי שיקולים רפואיים, יש גם צורך בהשארת נקזים שיפנו הפרשת דם ונוזלים מאזור הניתוח.

עם סיום הניתוח, ייחבש החזה בתחבושת אלסטית על מנת למנוע נפיחות, ולספק תמיכה במהלך תהליך ההחלמה.

מה קורה לאחר ניתוח גניקומסטיה?

כדי לוודא התעוררות איטית ובטוחה שוהה המטופל כשעה עד שעתיים במחלקת ההתאוששות ולאחר מכן מועבר להשגחה בבית החולים (שיכולה לנוע בין שעות בודדות ליממה, לכל היותר). כעבור 3-4 ימים כבר אפשר, במרבית המקרים, לחזור לעבודה, ואילו פעילות פיסית נמרצת אסורה למשך שבועיים מיום הניתוח.

בימים הראשונים שאחרי הניתוח, צפוי כי החזה יהיה מעט נפוח ורגיש. ייתכן שבשבועות הראשונים יסבול המטופל מרגישות (או לחילופין חוסר תחושה) בשדיים, שלרוב יחלפו כעבור מספר חודשים. בשבועות הראשונות הצלקות עשויות להיראות בצבע ורדרד, אולם עם הזמן הן צפויות להיטשטש (אך לא להיעלם לחלוטין).

צלקות בניתוח גינקומסטיה

ניתוח, מעצם היותו ניתוח, מחייב את הרופא לבצע חתכים בעור. מידת ההחלמה של העור והסיכון להשארת צלקות בעקבות ההליך הם דברים שקשה לחזות מראש והם משתנים מאדם לאדם בהתאם לגנטיקה, למרקם העור ולגורמים נוספים.

בניתוחים מהסוג הזה, הרופאים ישתדלו מאוד לבצע חתכים קטנים ככל שניתן, במקומות נסתרים מהעין, עם סיכויים גבוהים להחלמה מלאה. מראה הצלקת והגודל שלה תלויים מאוד בצורך הכירורגי – אם לדוגמה יש צורך רק לשאוב שומן מאזור החזה, ניתן לעשות זאת באמצעות חתך קטן באזור עטרת הפטמה בלבד. אם יש צורך בהסרת עודפי עור משמעותיים מהאזור – ייתכן כי יידרש חתך מעט גדול ובולט יותר.

בנוסף, הסיכון לצלקות בולטות בתום הניתוח תלוי מאוד גם במיומנות וברגישות של המנתח ושאר הצוות הרפואי שיבצע את ההליך. לכן, חשוב שלא להקל ראש בבחירה של הרופא המטפל שלכם.

סיבוכים אפשריים

ניתוח לטיפול בגינקומסטיה נחשב הליך כירורגי בסיכון נמוך. עם זאת, חשוב לזכור כי זה עדיין ניתוח לכל דבר, שמבוצע תחת הרדמה במרכז רפואי ולכן גם בו עלולים להופיע סיכונים מסוימים.

הסיכונים שעלולים להתפתח במהלך הניתוח כוללים בין היתר זיהומים, פגיעה בעור או דימום מוגבר ולא צפוי. הטיפול עלול גם להשאיר צלקות לא אסתטיות, לשנות את גוון העור באזור החזה או לייצר אי סימטריה בין שני צידי החזה או בין הפטמות – אם כי במקרה כזה ניתן לתקן את הבעיה באמצעות ניתוח נוסף. במקרים נדירים, הניתוח עלול גם לגרום לירידה בתחושה באזור החזה או אפילו לאובדן התחושה במצבים קיצוניים.

חשוב לזכור – בתקופה שאחרי הניתוח ייתכן כי האזור יהיה נפוח וחבול וכן ניתן יהיה להבחין בחתכים או בסימנים בולטים מהניתוח. כל אלו צפויים לחלוף אחרי כמה שבועות ולא להשאיר זכר.

אם אתם רוצים להפחית את הסיכון לתופעות לוואי ולסיכונים כתוצאה מהניתוח, השתדלו לבחור במנתח שאתם סומכים עליו, כזה שצבר ניסיון בטיפול בגינקומסטיה ויכול לבצע את הניתוח במיומנות ובמקצועיות. יכולותיו של המנתח משפיעות רבות על תוצאות הטיפול ולכן הבחירה הנכונה היא דבר שאין להקל בו ראש במקרה הזה.

איך ניתן להגדיל את בטיחות ההליך?

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח, יפרט הרופא המנתח את מהלך הניתוח, ההחלמה, התוצאה הצפויה וכן את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של ניתוח הגניקומסטיה.

סיכונים אלו עלולים לכלול: דימום, זיהום, פגיעה עצבית (ירידה בתחושה או רגישות יתר בפטמות או באזורי הצלקת, לרוב זמנית), מראה לא אסתטי או א-סימטרי של השדיים, ושינויי פיגמנטציה בפטמות.

כדי להפחית את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לספק למנתח הפלסטי את מקסימום האינפורמציה הרפואית על המטופל – כך שהוא יידע לתת תשומת לב נכונה ונאותה לכל סיבוך אפשרי, על פי נתוניו הרפואיים.

יש לציין שעישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, ונהוג לבקש הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות לפחות לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.

כל מטופל יקבל את הטלפון הנייד האישי של ד"ר מייליק, והוא מוזמן לפנות אליו 24/7, בכל שעה משעות היממה, עם כל סימן רפואי שמדאיג ומטריד אותו – הכל, כדי להגדיל את בטיחות ההליך, סיכויי ההצלחה שלו ושביעות הרצון של המטופלים – עד למקסימום.