דף הבית » ניתוחים » גניקומסטיה- הקטנת חזה לגבר

גניקומסטיה- הקטנת חזה לגבר

גניקומסטיה היא תופעה שכיחה אצל גברים בכל הגילאים, והיא באה לידי ביטוי בהגדלת השדיים.

גברים שסובלים מגינקומסטיה עלולים לחוש חוסר ביטחון עקב השדיים המוגדלים. כתוצאה מכך, גברים בעלי שד גברי, אלו עלולים להימנע מחשיפת החזה, פעילות גופנית ספורטיבית, ולעתים אף מיחסים אינטימיים.

בחלק קטן מהמקרים הגניקומסטיה נגרמת מבעיה הורמונלית, תורשתית, או משימוש בתרופות מסוימות – אך ברוב המקרים אין לה קשר לבעיה כלשהי, וכל שניתן לעשות הוא לטפל במצב באמצעות ניתוח שמטרתו לתקן את צורת החזה.

בניתוח זה מסיר המנתח את הרקמה העודפת, הגורמת למראה של "שד גברי".

למי ניתוח גניקומסטיה מתאים?

אין הגבלת גיל לביצוע ניתוח להקטנת חזה לגברים, וההחלטה מתקבלת בהתאם למצבו הכללי והרפואי של המטופל. ניתוח זה מספק פיתרון מתאים, קבוע, וארוך-טווח, עבור גברים המעוניינים בהקטנת השדיים.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

בחירת השיטה להקטנת השדיים תקבע בהתאם לחומרת המצב ההתחלתי, כלומר – גודלה של בלוטת השד ועודפי העור הנלווים לה.

בדרך כלל, בשלב הראשון של הניתוח מתבצעת שאיבת שומן מאזור השד דרך נקבים קטנים בעור החזה. לאחר מכן יבדוק המנתח האם נותרה רקמה של בלוטת שד באזור שמתחת לפטמה. במידה שנותרה רקמה כזו תתבצע כריתה שלה דרך צלקת בחלקה התחתון של העטרה.

לאחרונה התפתחה גישה נוספת לכריתת בלוטת השד – וזאת דרך החתך בצד החזה (ששימש קודם לכן לביצוע שאיבת השומן). בדרך זו נחסכת הצלקת האופיינית לניתוחים אלו בחלקה התחתון של העטרה.
מכל מקום, לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, חשוב להתייעץ עם כירורג פלסטי מומחה, החבר באיגוד הארצי לכירורגיה פלסטית.

איך להתכונן לניתוח גניקומסטיה?

ככלל, כל ניתוח מצריך מהמטופל לערוך בדיקות דם מתאימות, וכן נדרשות לעיתים בדיקות נוספות כדוגמת צילום חזה וא.ק.ג. – בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל.

בניתוחי תיקון גניקומסטיה נדרש המטופל לבצע בדיקות דם לפרופיל הורמונלי. לעיתים יתבקש להיבדק גם ע"י אנדוקרינולוג שיאשר שלא מדובר בבעיה הורמונלית כלשהי. בנוסף, ייתכן שיתבקש לבצע בדיקת אולטרה סאונד חזה. על מנת לצמצם את הסיכון ולהגביר את הבטיחות, ישנם מצבים בהם נדרש המטופל לבצע בדיקת טרום הרדמה הנערכת על-ידי הרופא המרדים בבית החולים בו יתבצע הניתוח.

לקראת הניתוח יתבקש המטופל לרכוש בגד אלסטי ייעודי שאותו ילבש משך כל תקופת ההחלמה.

כיצד ניתוח הקטנת חזה לגבר מתבצע בפועל?

ניתוח להקטנת שד גברי אורך כשעה עד שעתיים ומבוצע בד"כ תחת הרדמה כללית. במהלך הניתוח יוקטן גודל השד, וצורת החזה תעוצב מחדש. המנתח יסיר רקמות שומן ועור עודפות, ובמידת הצורך יטפל גם במבנה הפטמה ומיקומה, על מנת להתאים את הפטמות לגודל וצורת השד המוקטן.

אם הגינקומסטיה נגרמה עקב עודפי רקמת שומן, הקטנת החזה תבוצע באמצעות שאיבת שומן. לצורך השאיבה תוחדר צינורית דקה וחלולה לרקמת השומן בשד, שמטרתה לשחרר ולנתק את השומן העודף. לאחר מכן, השומן ישאב החוצה באמצעות צינורית שאיבה. החדרת הצינורית ופעולת השאיבה יבוצעו במספר מקומות בשד.

במידה ויש צורך להסיר עודפי עור או רקמת שד, הקטנת השד תבוצע על ידי חתך סביב העטרה או מצד החזה.

הפצעים הניתוחיים נתפרים באמצעות תפרים סמויים הנספגים מעצמם (כך שאין צורך בהסרת תפרים). לעתים, על פי שיקולים רפואיים, יש גם צורך בהשארת נקזים שיפנו הפרשת דם ונוזלים מאזור הניתוח.

עם סיום הניתוח, ייחבש החזה בתחבושת אלסטית על מנת למנוע נפיחות, ולספק תמיכה במהלך תהליך ההחלמה.

מה קורה לאחר ניתוח גניקומסטיה?

כדי לוודא התעוררות איטית ובטוחה שוהה המטופל כשעה עד שעתיים במחלקת ההתאוששות ולאחר מכן מועבר להשגחה בבית החולים (שיכולה לנוע בין שעות בודדות ליממה, לכל היותר). כעבור 3-4 ימים כבר אפשר, במרבית המקרים, לחזור לעבודה, ואילו פעילות פיסית נמרצת אסורה למשך שבועיים מיום הניתוח.

בימים הראשונים שאחרי הניתוח, צפוי כי החזה יהיה מעט נפוח ורגיש. ייתכן שבשבועות הראשונים יסבול המטופל מרגישות (או לחילופין חוסר תחושה) בשדיים, שלרוב יחלפו כעבור מספר חודשים. בשבועות הראשונות הצלקות עשויות להיראות בצבע ורדרד, אולם עם הזמן הן צפויות להיטשטש (אך לא להיעלם לחלוטין).

איך ניתן להגדיל את בטיחות ההליך?

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח, יפרט הרופא המנתח את מהלך הניתוח, ההחלמה, התוצאה הצפויה וכן את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של ניתוח הגניקומסטיה.

סיכונים אלו עלולים לכלול: דימום, זיהום, פגיעה עצבית (ירידה בתחושה או רגישות יתר בפטמות או באזורי הצלקת, לרוב זמנית), מראה לא אסתטי או א-סימטרי של השדיים, ושינויי פיגמנטציה בפטמות.

כדי להפחית את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לספק למנתח הפלסטי את מקסימום האינפורמציה הרפואית על המטופל – כך שהוא יידע לתת תשומת לב נכונה ונאותה לכל סיבוך אפשרי, על פי נתוניו הרפואיים.

יש לציין שעישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, ונהוג לבקש הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות לפחות לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.

כל מטופל יקבל את הטלפון הנייד האישי של ד"ר מייליק, והוא מוזמן לפנות אליו 24/7, בכל שעה משעות היממה, עם כל סימן רפואי שמדאיג ומטריד אותו – הכל, כדי להגדיל את בטיחות ההליך, סיכויי ההצלחה שלו ושביעות הרצון של המטופלים – עד למקסימום.