הרמת חזה – שאלות ותשובות

למרות התפיסה הרווחת ששדיים נפולים נגרמים רק כתוצאה מהריונות ולאחר הנקות, צניחת שדיים מתרחשת גם כתוצאה מגורמים נוספים. התקדמות הגיל ותהליך הזדקנות העור, ירידה מאסיבית במשקל, כוח המשיכה הפועל על שדיים גדולים וכבדים ושינויים כלליים בגוף האישה כתוצאה משינויים הורמונליים המתרחשים במהלך חייה, משפיעים על ירידה בכמות רקמת השד ובגמישות העור התומכים בשדיים במהלך החיים, וגורמים לירידה בנפח השדיים, צניחתם כלפי מטה וקבלת מראה של חזה נפול. עבור חלק מהנשים חזה נפול עלול לפגוע בתחושת ההערכה העצמית וירידה בערך העצמי והביטחון העצמי, וכן פגיעה בתחושת הנשיות והשלמות הפנימית. עבור נשים המעוניינות להשיב לעצמן מראה של החזה שהיה להן בצעירותן קיים ניתוח הרמת חזה, אשר מטרתו לעצב מחדש את צורת השדיים ושיפור מראה החזה, והוא למעשה ניתוח למטרות אסתטיות בלבד.

באיזה גיל מומלץ לעבור ניתוח הרמת חזה?

ניתוח הרמת חזה ניתן לעבור בכל גיל (לאחר תום תקופת התפתחות החזה כמובן). אמנם בגילאים מבוגרים ניתוח הרמת חזה שכיח יותר, אך למעשה הגיל הוא לא המדד העיקרי להחלטה האם לעבור את הניתוח, אלא מצבו של החזה, ותחושתה הסובייקטיבית של האישה נוכח מצבו.

האם מומלץ להמתין לאחר תום תקופת הילודה בכדי לעבור ניתוח הרמת חזה?

מומלץ לעבור את ניתוח הרמת החזה לאחר שסיימת את פרק הילודה בחייך, שכן הריון, הנקה והשינויים ההורמונאליים הכרוכים בכך עלולים לפגוע בתוצאות הניתוח. אך אם אין באפשרותך לחכות עד אז, תידרשי להמתין כ – 6 חודשים לאחר הלידה או לאחר סיום הנקה.

איזה סוגי ניתוח הרמת חזה קיימים?

סוג ניתוח הרמת חזה יקבע בפגישת הייעוץ והאבחון על פי מצב החזה שלך. בקרב נשים להן צניחת חזה משמעותית והשד איבד הרבה מנפחו, ייתכן כי ניתוח הרמת חזה בלבד לא יספיק, וניתן יהיה לבצע ניתוח הרמת חזה בשילוב הגדלת חזה על ידי החדרת שתלי סיליקון, לצורך עיצוב החזה מחדש. בקרב נשים עם צניחת חזה קלה, ניתן יהיה לבצע ניתוח הרמת חזה בלבד ללא שתלים, במטרה לשחזר את צורתו המקורית והזקופה של השד, ובמידת הצורך יבוצעו גם תיקוני אסימטריה. במקרים אחרים, בהם האישה מעוניינת להקטין את החזה שלה, ניתן לבצע ניתוח הקטנת חזה במקביל להרמתו ועיצובו מחדש למראה טבעי וזקוף.

כיצד עליי להתכונן לניתוח הרמת חזה?

לפני ביצוע הניתוח, וכמקובל לפני כל ניתוח בפרט אם הוא מבוצע בהרדמה מלאה, עלייך יהיה לערוך בדיקות דם על פי דרישת הרופא המנתח, ולעיתים ובהתאם למצבך הבריאותי ולגילך תדרשי לבצע גם אק"ג וצילום חזה. אם הינך מעל גיל 40 או את בעלת גורמי סיכון למחלות שד, תדרשי לבצע בדיקת כירורג שד וממוגרפיה. בנוסף, תונחי על ידי הרופא שלך לרכוש חזיית החלמה אלסטית מיוחדת, אשר תתמוך בחזה בכל תקופת ההחלמה, ותסייע בעיצובו המחודש.

מה אני צפויה להרגיש לאחר הניתוח?

בימים הראשונים שלאחר הניתוח את עשויה לחוש כאבים ברמה סבירה באזור החזה, אותם ניתן להפיג במשככי כאבים ללא מרשם רופא. אזור התפרים עשוי להיות מעט נפוח ואדמומי. כל אלו טבעיים ועתידים לחלוף מעצמם תוך מספר ימים. בדרך כלל פרק ההחלמה הראשוני עתיד להימשך עד כחודשיים. ייתכן כי לאחר הניתוח תחושי שעורך באזור הניתוח יבש מהרגיל, תוכלי להתמודד עם התופעה בעזרת מריחת קרם לחות (חשוב להקפיד להימנע ממגע הקרם עם אזור התפרים). בכל יום שיחלוף מביצוע הניתוח תחושי שיפור בכאבים ובמראה. מהמראה החדש של החזה שלך תוכלי להתרשם עם כל יום שחולף, אך צורתו הסופית עתידה להתקבל לאחר כשלושה חודשים.

לכמה זמן יחזיקו תוצאות הניתוח?

באופן כללי ניתן לראות לאורך השנים כי ככל שהשדיים שנותחו קטנים יותר, תוצאות הניתוח נשמרות לזמן ארוך יותר. חשוב לזכור כי הגורמים שמשפיעים על צניחת החזה אינם נעלמים לאחר הניתוח (הזדקנות, כוח המשיכה, גנטיקה), אך עדיין תוצאות הניתוח צפויות להישמר שנים רבות.

האם יישארו לי צלקות לאחר ניתוח הרמת חזה?

בניתוח הרמת חזה מבוצעים חתכים ותפירת העור מחדש לאחר עיצוב החזה. על ידי טיפול נכון בצלקות, ובהתאם למטופלת הספציפית, הצלקות יתבהרו ויטשטשו במשך הזמן. בכל מקרה הצלקות אינן נראות לעין דרך החזייה או מבעד לבגד הים, כך שהאישה תוכל לחוש בטוחה ובנוחות מקסימלית. ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”. יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ