דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » חזון הננוטכנולוגיה בכירורגיה פלסטית

חזון הננוטכנולוגיה בכירורגיה פלסטית

האם אפשר לשפר תוצאות ניתוחי הגדלת שדיים וניתוחי שחזור שדיים?

ננוטכנולוגיה פועלת בקנה מידה של ננומטרים, דהיינו, מיליארדית המטר (לצורך ההשוואה: עובי שערה ממוצעת של אדם הינו 100 אלף ננומטר). בשני העשורים האחרונים, פיתוחי הננוטכנולוגיה קיבלו תאוצה, וכיום ישנו מגוון עצום של שימושים קיימים ושימושים פוטנציאלים לטכנולוגיה זו בתחומים רבים, כגון אלקטרוניקה, איכות הסביבה, שימור ואגירת אנרגיה, אסטרונומיה וחקר החלל, ביטחון לאומי וגם בתחום הרפואה והביולוגיה.

המונח ננו-רפואה מתייחס לשימוש העכשוי בננוטכנולוגיה עבור סקר, אבחון וטיפול במחלות. חברות סקר אמריקאיות מעריכות כי שווי השימוש הרפואי בטכנולוגית הננו יגיע בסוף השנה ל-53 מיליארד דולרים, ואף ישלש עצמו עד סוף העשור.

שימושים חדשים בננו-רפואה

שימושים פורצי דרך בננו-רפואה הינם לדוגמא בהדמיה עם חומר ניגוד, מוליכי תרופות לרקמות ספציפיות בגוף, כיסוי סטנטים בצנתור להפחתת סיכון לחסימת כל"ד מחדש, חיסונים יעילים יותר ואבחון רגיש יותר של מחלות. בתחום הכירורגיה הפלסטית, השינויים הצפויים כוללים טיפול בצלקות מעובות מהצפוי, פצעים וזיהומי עור, חומרי הזרקה (כגון בוטוקס) ומילוי יעילים יותר, קליטה ארוכת טווח של שתלים בחזה ושיקום יעיל יותר של שרירים ועצבים לאחר ניתוח או פציעה.

העתיד של ננו-רפואה

טכנולוגיית ננו-רפואה  צפויה להביא להפחתת יצירה של ביופילם על שתלים כדוגמת שתלי סיליקון המשמשים לניתוחי הגדלת שדיים או שחזור שדיים. (שכבת הביופילם הינה שכבה חיידקית עמידה לטיפול הגורמת לזיהום כרוני של משתלי השדיים וקשורה בתופעת התקשות הקופסית הגורמת להתקשות ועיוות מראה השדיים)

במחקר מ-2007 (1) הראו כי בשימוש בחלקיקי ננו של כסף, לעומת קרם כסף-סולפדיאזין (INN), תהליך הריפוי הואץ, ואזור הפציעה דמה יותר לעור נורמלי, כולל צמיחה של שיער עם פחות רקמה צלקתית.

במחקר שהתפרסם השנה (2), הוצגו תוצאות ראשוניות של שימוש בננוטכנולוגיה על מנת להפחית סף גירוי חשמלי של עצבים ובכך להביא להפעלתם מחדש, בנוסף למחקרים נוספים שהראו יתרון בשימוש בננוטכנולוגיה ברגנרציה (בניה מחדש) של עצבים פגועים. התקווה היא ששימוש בטכנולוגיה מסוג זה יאפשר שחזור של הבעות פנים לאחר פגיעה עצבית כגון פציאליס ו-Bell's Palsy.

לקריאה נוספת:

1.    Tian J., Wong, K.K, Ho, C. M., et al. Topical delivery of silver nanoparticles promotes wound healing. ChemMedChem 2: 129-136, 2007
2.    Ahmed M. S. Ibrahim,  Theodore L. Gerstle, Amr N. Rabie, et al. Nanotechnology in Plastic Surgery.

ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ

לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885