דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » טיפול במיגרנות בעזרת ניתוחים פלסטיים

טיפול במיגרנות בעזרת ניתוחים פלסטיים

האם אתה סובל ממיגרנה? מחקר חדש מוכיח כי ניתן לטפל בכאבי ראש מיגרנוטיים באמצעות ניתוח.

כאבי ראש הנובעים ממיגרנה או צילחה בעברית תקינה, פוקדים כ-17% מהנשים ו-6% מהגברים בישראל. סבלם של אנשים אלה אינו עניינם הפרטי בלבד, מפני שלאובדן שעות העבודה ולהוצאות הכספיות על תרופות מצד קופות החולים יש השפעה כלכלית רחבה יותר.

על פי מחקר חדש שהתפרסם לאחרונה בכתב העת של הארגון האמריקאי של מנתחים פלסטיים (ASPS) ישנה תקווה עבור אותם אנשים הסובלים ממיגרנות קשות ותכופות ושאינם מצליחים למצוא פתרון לבעיה זו על ידי טיפול תרופתי מקובל.

במשך עשור בדקו חוקרים את ההשערה כי מיגרנות נגרמות על ידי גירוי של סעיפי העצב הטריגמינלי. כאשר מנטרלים את תפקוד השרירים סביב סעיפי עצב אלה באמצעות הזרקת חומר משתק שריר כדוגמת בוטוקס, כאב הראש פוחת או חולף.

על פי המחקר החדש הסרת שרירים אלה, כלומר הסרת גורמי הגירוי, מציעה פתרון קבוע שניתן להשיג יחסית בקלות.

מדובר במחקר קליני מבוקר כפול סמיות, בו זיהו החוקרים (שכללו מנתח פלסטי ושני נוירולוגים) שלושה אזורי גירוי עיקריים.
75 נחקרים חולקו לשתי קבוצות: 49 חולים טופלו ע"י הניתוח האמיתי שבו בוצע שחרור סעיפי העצב הטריגמינלי באזור המצח ו- 26 עברו טיפול מדומה. אזור הניתוח נקבע על פי שאלונים שמולאו ע"י המשתתפים. במרבית המקרים התהליך היה דומה למתיחת מצח מסורתית.

לאחר שנה דיווחו 57% מהקבוצה שעברה ניתוח אמיתי, כי כאבי הראש נעלמו לחלוטין, לעומת 4% בלבד שהיו בקבוצת הביקורת. בנוסף דיווחו 83% מכלל המשתתפים שעברו את הניתוח האמיתי, כי התקפי המיגרנות שלהם פחתו ב-50% לפחות. יש לציין כי מספר גבוה יחסית (57%) בקרב המשתתפים מקבוצת הביקורת, דיווח על שיפור בתסמינים, נתון הדומה לתוצאות של מחקרים אחרים בתחום ומיוחס לתופעת הפלסבו.

למרות שלא מקובל לקשר בין ניתוחים פלסטיים לבין הטיפול במיגרנה, מנתחים פלסטיים עוסקים לעיתים קרובות בכירורגיה של מערכת העצבים ההיקפית ומטפלים בכאבים עצביים. המחקר החדש מראה כי טיפול כירורגי בכאבי ראש מיגרנוטיים הינו בטוח, אפקטיבי ולניתוח שאינו לוקח זמן רב, יש השפעה גדולה ביותר על איכות החיים של המטופל.

ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ

לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885