הכנה לניתוח הסרת עודפי עור

מחלת השמנת יתר היא אחת המחלות המובילות בעולם המערבי של ימינו, עד כדי מימדים אפידמיים ותמותה גבוהה. בארה"ב, מעל שליש מהאוכלוסייה נחשבים לבעלי משקל עודף עד חולני. ניתוחים בריאטריים כדוגמת שרוול קיבה או ניתוח הטבעת נועדו לטיפול בהשמנת יתר חולנית.

אחד הניתוחים הבריאטרים היעילים ביותר הינו מעקף קיבה אשר משלב מנגנון הגבלת כמות האוכל עם מנגנון של תת ספיגה התורמים ביחד לירידה במשקל. בניתוח זה מקטינים את גודל הקיבה משמעותית ע"י חלוקתה, ומבצעים עיקוף של מרבית הקיבה, תריסריון וחלק מהמעי הדק. בנוסף, יש מנגנון של דיכוי תאבון הורמונלי. הקיבה המוקטנת אינה מפרישה חומרים חשובים לצורך פירוק וספיגה של מזון (כגון פפסינוגן, IF, גסטרין, חומצה הידרוכלורית), והמעקף גורם הקטנה בספיגת המזון העובר במערכת העיכול. כל אלו מובילים לתת תזונה ותת ספיגה הגורמת לחסרים קלוריים ותזונתיים המביאים לירידת משקל שהיא בעצם מטרת הניתוח.

מאידך, כאשר המטופל השיל את המשקל העודף ומעוניין לעבור ניתוח לעיצוב הגוף ולהסרת עודפי העור כדוגמת מתיחת בטן, מתיחת ירכיים או זרועות, חסרים אלו עלולים להשפיע על תוצאות הניתוח הפלסטי, לפגוע בתהליך ההחלמה ולגרום לסיבוכים שונים.

החסרים התזונתיים כוללים חסר ויטמין B12, פולאט, תיאמין, ברזל, אבץ וויטמינים מסיסי שומן (ויטמינים A, D , E , K) וחסר בספיגת חלבון. חסרים אלו עלולים לפגוע בתהליכים מטבוליים שונים בגוף, תפקוד נוירולוגי, בניית DNA וחלוקת תאים, ראיה, תהליכי ריפוי, תפקוד קרישתי, אוסטאופורוזיס וכן הלאה. בהקשר לניתוחי הסרת עודפי עור הם עשויים לפגוע בתהליכי ריפוי הפצע ועשויים להוביל לזיהומים או ריפוי ארוך. חסר בויטמין K משפיע על התהליך הקרישתי ומעלה סיכון לדימומים. חסר בחלבונים, פחמימות ושומן גורם לחוסר באנרגיה ובחומרי בנין לתהליכים מטבוליים שהגוף דורש במהלך הניתוח הפלסטי ובתקופת ההחלמה ממנו.

בדיקות לפני ניתוח הסרת עודפי עור

על הכירורג הפלסטי המכין מטופלים אלו לניתוח הסרת עודפי עור ועיצוב הגוף לבצע בדיקה יסודית של המטופל ובדיקות הדם שלו. גילוי חסרים תזונתיים מאפשר העשרת התזונה ואיזון של החסרים לפני הניתוח באמצעות תוספים כדוגמת ויטמינים או טיפול תרופתי כדוגמת ברזל. תיקון תזונתי זה מפחית סיכונים במהלך ולאחר הניתוח, מגביר ריפוי פצעים ותגובה חיסונית יעילה ומביא לאופטימיזציה של התוצאות הניתוחיות והאסטטיות. הדבר חשוב במיוחד בניתוחי עיצוב הגוף שהם מהנרחבים בכירורגיה הפלסטית כדוגמת מתיחת בטן היקפית או הרמת גוף תחתון או עליון.

במאמר שסקר כ-600 מחקרים בשנים 1980 ועד 2007, נמצא כי באיזון תזונתי של החולים לאחר ניתוח בריאטרי ולפני הניתוח הפלסטי, נצפו ירידה באחוז הסיבוכים ועליה בתוצאות האסטטיות הרצויות.

ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ

לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885