דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » שמירת המשקל לאחר ניתוחים לעיצוב הגוף

שמירת המשקל לאחר ניתוחים לעיצוב הגוף

השמנת יתר היא אחת הסיבות המובילות למוות בעולם המערבי (1), עם מאות אלפי מיתות בשנה בארה"ב. הסיבה לכך מצויה בקו-מורבידיות, המחלות המלוות את ההשמנה, כגון מחלות לב וכלי דם, סכרת ובעיות נשימתיות. כבר לפני שנים הודגם כי ירידה משמעותית במשקל היא המפתח העיקרי לפתרון הקו-מורבידיות(2, 3). אומנם, לאחר הירידה במשקל נוצרת בעיה אחרת – עור עודף. עודפים אלו עלולים ליצור גירויים בעור ומהווים בעיה אסתטית. לכן, רבים פונים לניתוחים פלסטיים בתחום עיצוב הגוף, כאשר הניתוחים מותאמים לחולה באופן אישי. בין אם הירידה היא באופן שמרני באמצעות דיאטה וספורט, או על ידי פתרון ניתוחי בצורת הניתוחים הבריאטריים, קיים קושי לשמור על המשקל יציב לאורך שנים. נשאלת השאלה, האם שמירה על המשקל קלה יותר בשיטה השמרנית בה נעשה שינוי של אורח חיים ותפיסת עולם, או בניתוחים הבריאטרים המציעים שינוי, לעיתים קבוע, בתפקוד מערכת העיכול?

ד"ר בני מייליק בכנס הסרת עודפי עור לאחר ניתוחים בריאטריים:

המחקר

מחקר שפורסם ב-2008 הציע תשובה(4): החוקרים עקבו במשך 4 שנים (2001-2005) אחר 70 חולים, מתוכם 64 עברו ניתוח בריאטרי פתוח או לפרוסקופי, ו-6 ירדו במשקל ע"י דיאטה. הנתונים שנאספו בנוסף לשיטת ההרזיה כללו גיל ומין, קו-מורבידיות, BMI  לפני הירידה במשקל, בזמן הניתוח לעיצוב הגוף ובמעקב של עד 18 חודשים, וכן משקל העור העודף שהוסר.

תוצאות המחקר

הפרשי הירידה במשקל בין הקבוצות היה 13 ק"ג לטובת הניתוחים, והעליה במשקל בהמשך הדרך הייתה גבוהה בכעשרה ק"ג בשיטה השמרנית. בממוצע, עליה במשקל אצל כל הנבדקים הייתה כחצי ק"ג בכל שנה. כלומר, סך הכל נראה שהירידה במשקל משמעותית ונשמרת לאורך זמן לאחר ניתוח בריאטרי. לשיטה השמרנית ולשיטה הניתוחית לירידה במשקל יש את החסרונות והיתרונות שלהן, וההבדלים ממשיכים לא רק בטווח הקצר של הירידה במשקל, אלא גם בשמירתו לאורך זמן. ובכל מקרה, העליה לאחר הניתוח הפלסטי של הסרת עודפי העור , אינה גבוהה מאד, ויתכן שמדדים של שינוי תפיסה ובטחון עצמי ב"גוף המעוצב" מעודדים שמירה על משקל.

רפרנס:

1.    Christou, N. V., Sampalis, J. S., Liberman, M., et al. Surgery decreases long-term mortality, morbidity, and health care use in morbidly obese patients. Ann. Surg. 240: 416, 2004. 2.    Pories, W. J., Swanson, M. S., MacDonald, K. G., et al. Who would have thought it? An operation proves to be the most effective therapy for adult-onset diabetes mellitus. Ann. Surg. 222: 339, 1995. 3.    Sugerman, H. J., Wolfe, L. G., Sica, D. A., and Clore, J. N. Diabetes and hypertension in severe obesity and effects of gastric bypass-induced weight loss. Ann. Surg. 237: 751, 2003. 4.    Shermak, Michele A. M.D.; Bluebond-Langner, Rachel M.D.; Chang, David Ph.D., M.P.H., M.B.A. Maintenance of Weight Loss after Body Contouring Surgery for Massive Weight Loss. Plastic and Reconstructive Surgery; Issue: Volume 121(6), June 2008, pp 2114-2119. יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885