דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » דור חדש של סיכות נספגות לעור לסגירת חתכי ניתוח

דור חדש של סיכות נספגות לעור לסגירת חתכי ניתוח

חתכים ניתוחיים נסגרים במספר שכבות: השכבות העמוקות של העור נסגרות בתפירה עם חוטים בעובי משתנה (לעיתים משתמשים בחוטים הנספגים תוך מס' חודשים), והשכבה השטחית יותר נסגרת ע"י תפרים גם כן או ע"י סיכות המוצאות כעבור 7-10 ימים. סגירה שטחית בתפירה אורכת זמן ויש סיכון למנתח להידקר מהמחט. סגירה בתפרים או סיכות רגילות עלול להעלות סיכון לזיהום משני מגוף זר (מחט התפירה, החוטים, סיכות מתכת) ומהתעסקות ממושכת בפצע במהלך התפירה. כמובן שהתוצאה האסטטית של הצלקת משתנה כתלות במיומנות המנתח, מיקום הצלקת, מצבו הרפואי של החולה וכן שיטת הסגירה של החתך.

מהדק הסיכות חדש לעומת הישן

בשנים האחרונות יצא לשוק הניתוחי מהדק סיכות חדש המשתמש בסיכות נספגות לסגירת חתכי ניתוח, לרבות ניתוחים פלסטיים. בדומה למהדק של סיכות המתכת, המהדק מקרב את קצוות הפצע באופן חסר מתח ומחדיר את הסיכות, אך הסיכות הנספגות מוחדרות לשכבה השטחית מתוך הפצע (לתוך שכבת sub-cuticular) ולא מהחלק העליון החיצוני של העור (כלומר, הן לא נראות מבחוץ), ובכך נמנעת פציעה נוספת נראית לעין של העור השטחי מהחדרת הסיכות לעומת סיכות המתכת. זוהי שיטה מהירה, לא דורשת מיומנת מסוימת, ויתרונה בסיכות הנספגות תוך מספר חודשים תוך פציעה מינימלית לעור השטחי.

המחקר – יעילות מהדק הסיכות

מחקר שפורסם ב-2009 בא לבחון את הסיכות הנספגות החדשות מול שיטת התפירה מבחינת מהירות, יעילות כלכלית, ובנוסף איכות הצלקת, בטיחות הסגירה, שיעורי זיהום ושביעות רצון של המטופל מהתוצאה הסופית(1). המחקר נעשה באופן פרוספקטיבי רנדומלי וסמוי על 11 חולות שעברו שיחזורי שד דו-צדדיים במרכז יחיד. שד אחד נקבע באופן רנדומלי להיסגר ע"י סיכות נספגות וצד שני ע"י תפרים. המעקב נעשה ע"י רופא באופן סמוי, כלומר הוא לא ידע איזה חתך בשד נסגר בתפירה ואיזה ע"י סיכות נספגות, והערכתו הייתה לפי פרמטרים של Vancouver Scar Scale ולפי שביעות הרצון של החולה. בנוסף, נעשתה הערכה פתולוגית של ממצאים קטנים מהצלקות ע"י פתולוג באופן סמוי גם כן.

תוצאות המחקר

מצאו כי עלות החומרים בשימוש בסיכות יקר יותר, אך מצטמצם עם עלות חדר הניתוח, מאחר וסגירה ע"י סיכות מהירה יותר מתפירה, כך שבסופו של דבר – עלות הסיכות באופן כללי נמוך יותר. מבחינת הפרמטרים של סולם ונקובר, היה הבדל לטובת הסיכות הנספגות ב-3 שבועות לאחר הניתוח, אך ללא הבדל משמעותי 4 חודשים לאחר הניתוח. ב-6 חודשים לאחר הניתוח נשאלו החולות על העדפתן: ל-5 לא הייתה העדפה מסוימת, 3 העדיפו את הסיכות הנספגות ו-2 את התפירה (חולה נוספת לא נשאלה). מבחינה פתולוגית לא נמצא הבדל בין השיטות, וכן בשתי השיטות לא היו זיהומים, היפתחות פצע או סיבוכים שונים.

לסיכום, הסיכות הנספגות אינן פחות יעילות או טובות מתפירה אלא שוות ערך, ואפילו מבחינה כלכלית כללית זולות יותר. יש להמשיך עם מחקרים גדולים יותר, אך אנו רואים שיש עתיד לסגירת חתכי ניתוח באמצעות סיכות נספגות.

רפרנס:

1.    Cross, Kevin J. M.D.; Teo, Esther H. B.S.; Wong, Shannon L. M.D.; Lambe, Jennifer S. M.D.; Rohde, Christine H. M.D.; Grant, Robert T. M.D.; Ascherman, Jeffrey A. M.D.  The Absorbable Dermal Staple Device: A Faster, More Cost-Effective Method for Incisional Closure. Plast&Reconstr Surg. Issue: Volume 124(1), July 2009, pp 156-162 – See more at:

ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ