דף הבית » ניתוחים » הסרת עודפי עור

הסרת עודפי עור

מה משותף בין היריון לבין ירידה במשקל? בשני המקרים האלו מדובר בשינוי מבורך וחיובי בחיים – אך בשני המקרים גם עלולה להישאר מזכרת לא נעימה מהחוויה המשמחת, בדמות עודפי עור משמעותיים שפוגעים באסתטיקה של הגוף ויוצרים לא מעט מבוכה, תסכול ובושה.

עודפי עור מרובים הם תופעה נפוצה ביותר ורבים בארץ ובעולם מתמודדים איתה. למרבה המזל, אנחנו חיים במציאות שבה קל יותר מאי פעם לטפל בבעיה הנפוצה ולהבטיח שגם מראה העור יתיישר עם השינוי החיובי במשקל הגוף.

המילה "ניתוח" אולי נתפסת כמאיימת בעבור חלק מהאנשים, אך האמת היא שניתוח להסרת עודפי עור הוא הליך די פשוט עם סיכון מינימלי. כעת נבין ביחד למי הניתוח מתאים, איך הוא מתבצע, מהן כלל האפשרויות שעומדות בפניכם כדי להסיר את עודפי עור וגם למה לצפות בהתאוששות ובשיקום.

מי צריך ניתוח להסרת עודפי עור?

עודפי עור ורקמה שאינם מתכווצים הן תופעות שכיחות לאחר ירידה משמעותית במשקל, עקב ניתוח בריאטרי להצרת קיבה, דיאטה חריפה או שינוי משמעותי באורח החיים ובפעילות הספורטיבית לעיתים מותירה עודפי עור.

לא כל מי שהוריד משקלו משמעותית סובל מעודפי עור, וקשה לנבא במדויק מי עלול לסבול מעודפי עור ובאיזו מידה. לעומת זאת, ככל שכמות המשקל העודף גדולה  והאחוז שלו ביחס למשקל הגוף הסופי גבוה יותר, כך גדול הסיכוי שיסבול מעודפי עור משמעותיים המצריכים טיפול. בנוסף, אצל צעירים, נמצא כי הסיכוי לירידה דראסטית במשקל ללא בעיית עודפי עור משמעותית גדולה יותר.

עודף עור אינו רק בעיה אסטטית, אלא יכולות להיות לו השפעות בריאותיות כגון גורמים להזעת יתר, ריח גוף עז, פטרת כרונית, פצעי עור וכיבים עקשניים. הבעיות הרפואיות הנלוות לבעיית עודפי העור עלולות להתבטא בבושה ובמבוכה ממראה הגוף, ובעקבותיהן קושי ביצירת קשרים עם בני המין השני והימנעות מהגעה למצבים אינטימיים ואף לקושי ביצירת קשרים חברתיים.

למה בכלל נוצרים בגופנו עודפי עור ושומן? 

לא רבים יודעים זאת, אך אנשי המקצוע מגדירים את העור כאיבר הגדול ביותר בגופנו – רקמה אחת ארוכה ועמידה שמקיפה אותנו מכפות הרגליים ועד לקצה הקרקפת. העור הוא איבר די מדהים – הוא מגן על הגוף מפני זיהומים שמאיימים לחדור אליו, תורם לוויסות חום הגוף ואף יכול לעבור שינויים קיצוניים בלי להיפגע או להיקרע.

במקרה של עלייה קיצונית במשקל או לחילופין היריון, העור יכול להימתח פי כמה וכמה ולעבור שינויים רבים כדי להתאים את עצמנו למבנה הגוף החדש. עם זאת, כמו שמותחים שקית ניילון ומשחררים, גם במקרה של העור, כאשר הוא נמתח ונמתח, לעיתים כשהוא נדרש להתכווץ בחזרה זה מקנה לו מראה מדובלל, עם עודפים שעשויים להיות לא אסתטיים.

התהליך הזה לא קורה בצורה דומה אצל כל האנשים. הוא מושפע מגורמים שונים ובהם גנטיקה, גיל ומגדר. לדוגמה, אנשים כהי עור בדרך כלל ייהנו מעור מהודק יותר שפחות נוטה להתקמט ולהותיר עודפים בעקבות שינויים במשקל. זאת מכיוון שהרכבו של עור כהה שונה מהותית מזה של עור בהיר. דוגמה נוספת להבדל כזה הוא בין גברים ונשים – לגברים בדרך כלל יש עור עבה יותר שפחות נוטה לסבול מעודפי עור – עם זאת עדיין מדובר כידוע בתופעה שגם גברים רבים סובלים ממנה.

חשוב להבין כי גם הזמן נותן את אותותיו על העור שלנו ומשפיע על המראה שלו. עם השנים, העור האנושי הופך פחות גמיש ויותר רגיש לשינויים הפנימיים והחיצוניים שמשפיעים עליו. ככל שחולף הזמן, גם השומן התת עורי נוטה לנדוד ולהצטבר באזורים לא רצויים, מה שעלול להגביר עוד יותר את הסיכוי לבעיות כמו צלוליט ועור עודף. החדשות הטובות הן שכיום קל לטפל בבעיות כאלו באמצעות ניתוח ממוקד להסרת עודפי עור, שניתן לשלב גם עם הסרה נקודתית של שומן לשיפור האסתטיקה של האזור המנותח.

סוגי ניתוחים להסרת עודפי עור לאחר הרזיה

ניתוח "עלים" להסרת עודפי עור

ניתוח עלים הינו תחום חדש של ניתוחים פלסטיים, שנועד לתת מענה למקרים קשים של עודף עור לאחר ירידה במשקל. ניתוח זה, מתמקד בעיצוב הגוף ומסייע הן בשיפור מראהו ,תפקודו הפיזי והרגשתו של המטופל.

מתיחת גוף תחתון

מהו ניתוח מתיחת גוף תחתון?

מתיחת גוף תחתון הוא ניתוח המשלב בדרך כלל מספר שיטות, ובכללם הסרת עודפי עור, שאיבת שומן והידוק שרירים רפויים באזורי כגוף כמו הבטן, הישבן והירכיים.

למי הניתוח מתאים?

מתיחת פלג הגוף התחתון מיועדת לגברים ונשים המעוניינים להיפטר מעור רפוי ושרירים מדולדלים בבטן , ולעצב את פלג גופם התחתון.  ניתוח זה הינו טיפול משלים לאנשים שהורידו משקל רב, ונותרו עם עור עודף ושרירי רפויים בסיום תהליך ההרזיה.  טיפול זה אינו חלק מתהליך ההרזיה עצמו, אינו פותר בעיה של משקל עודף, ואינו מיועד לאנשים בעלי משקל עודף.

אין הגבלת גיל לביצוע מתיחת גוף תחתון, וההחלטה מתקבלת בהתאם למצבו הכללי והרפואי של המטופל. השיקול היחיד הוא השגת יעד משקל הגוף הסופי.

מתיחת גוף תחתון היא טיפול מורכב שעשוי להתבצע במסגרת ניתוח אחד, או כסדרה של מספר ניתוחים.

מתיחת ירכיים והצרת הקפים

ניתוח לעיצוב ומתיחת ירכיים (thigh lift בלעז) הוא ניתוח שנועד להסרה של עודפי עור מיותרים מאזור הירכיים והידוק של העור הנותר. בעקבות שינויי הגיל העור מעבד מגמישותו והופך לרפוי יותר. שינויים אלו יחד עם כח הכבידה גורמים לכך שבחלק הפנימי של הירכיים נוצרים קפלי עור לא אסטטיים.

למי הניתוח מתאים?

ניתוח לעיצוב ומתיחת ירכיים (thigh lift ) מטפל בהסרת עודפי עור מיותרים מאזור הירכיים והידוק של העור הנותר. עודפי עור לא אסטטים נוצרים באיזור הירכיים כתוצאה משינויי גיל ואבדן גמישות העור וכתוצאה של תהליך הרזיה משמעותי. לעודפי העור בירכיים יש השפעות מעבר לבעיה האסטטית. קפלי העור עלולים להוות בעיה בריאות וליצור שפשופים ומקור לכאבים ודלקות עור.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

ניתוח למתיחת ירכיים יכול להתבצע במספר צורות, בהתאם לכמות העור העודף בירכיים:

אצל מטופלים שסובלים מעודפי העור שאינם גדולים ושמתרכזים בעיקר באזור פנים הירך יבוצע הניתוח באמצעות צלקת רוחבית באזור המפשעה בלבד.

מטופלים שסובלים מעודפי העור גדולים יותר יעברו ניתוח שבו תתוסף על הצלקת הנ"ל גם צלקת אנכית בחלקה הפנימי של הירך. שיטת ניתוח זו מאפשרת עיצוב טוב והדוק יותר של הירך לכל אורכה. אלו ניתוחים מורכבים יותר ולרוב נמשכים זמן ארוך יותר בהשוואה לסוג הראשון.

כאשר קיימים עודפי שומן גדולים במיוחד, יכול המנתח לשקול לבצע בשלב הראשון רק שאיבת שומן שתסייע בהפחתת עומס רקמת השומן מהירך ובשלב מאוחר יותר, בד"כ כעבור כחצי שנה לבצע את ניתוח מתיחת הירכיים. זאת בכדי לשפר את בטיחות הניתוח ולהפחית סיכונים וסיבוכים הכרוכים בניתוח במצבים בהם יש עודף גדול של רקמת שומן.

מתיחת זרועות

בניתוח מתיחת זרועות אנחנו מעצבים את הזרועות על ידי הסרה של  עודפי עור מדולדלים, דואגים לעיצוב מבנה הזרוע, ולצמצום עודפי שומן בזרוע ובחזה הצדדי עליון.

למי ניתוח מתיחת זרועות  מתאים?

ניתוח לעיצוב זרועות מיועד לנשים וגברים שסובלים מדלדול של הזרועות, ואינם מרגישים בנוח עם המראה שלהם בשל כך.

עודפי רקמה ועור הגורמים לדלדול של הזרועות נגרמים לעתים לאחר ירידה קיצונית במשקל, בשל השפעות הגיל, או מסיבות תורשתיות.

אין הגבלת גיל לביצוע ניתוח להרמת זרועות, וההחלטה מתבצעת בהתאם למצבו הכללי והרפואי של המטופל.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

לניתוח מתיחת זרועות שני סוגים של חתכים, כאשר סוג החתך יקבע בהתאם למצבו של כל מטופל, ולמידת העיצוב שמעוניינים להשיג בזרוע.

במצבים בהם כמות עודפי הרקמה אינה גדולה במיוחד או במצבים בהם העודפים מרוכזים בעיקר בחלק הזרוע הקרוב לבית השחי , עיצוב הזרועות אפשרי באמצעות שילוב של שאיבת שומן מהזרוע וסילוק עודפי העור באמצעות צלקת הממוקמת בתוך בית השחי.

כאשר כמות עודפי העור גדולה יותר, הטיפול בעודפי הרקמה מבוצע באמצעות צלקת הנמשכת לאורך החלק הפנימי של הזרוע ובמידת הצורך נמשכת לצידי החזה העליון. גם בשיטה זו ייתכן שילוב של שאיבת שומן לעיצוב היקפי של הזרוע וצידי החזה.

עיצוב החזה והגב

למי הניתוח מתאים?

מתיחת פלג גוף עליון מיועדת לגברים ונשים המעוניינים להיפטר מעור רפוי ושרירים מדולדלים, ולעצב את פלג גופם העליון. זהו טיפול המשלב בדרך כלל מספר שיטות, ובכלל זה הסרת עודפי עור ושאיבת שומן באזורי הזרועות והחזה, הבטן העליונה והגב, .

מתיחת גוף עליון היא טיפול משלים לאנשים שהשילו משקל רב, ונותרו עם עור עודף ורקמת שומן בסיום תהליך ההרזיה. הטיפול אינו פותר בעיה של משקל עודף, ואינו מיועד לאנשים בעלי משקל עודף.

אין הגבלת גיל לביצוע מתיחת גוף עליון, וההחלטה מתקבלת בהתאם למצבו הכללי והרפואי של המטופל. השיקול היחיד הוא השגת יעד משקל הגוף הסופי.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

מתיחת גוף עליון היא טיפול מורכב. הטיפול עשוי להתבצע במסגרת ניתוח אחד, או כסדרה של מספר ניתוחים.

על מנת שהפעולה תצלח, יש לוודא כי המטופל נמצא במצב תזונתי טוב, וכי אינו סובל מחסרים תזונתיים כגון חוסר בברזל, חלבון, או ויטמינים אחרים, עקב הירידה המשמעותית במשקל. כמו כן, יש לברר כי המטופל אינו סובל ממחלות כרוניות שאינן מאוזנות כדוגמת סכרת או יתר לחץ דם.

הרמת שדיים וניתוחי חזה

למי הניתוח מתאים?

עם הגיל, ההריונות, ההנקה, הגרוויטציה, המחזורים החודשיים והשינויים במשקל, מבנה רקמת השד משתנה, גמישות העור פוחתת והם מאבדים מצורתם ומנפחם ומתקבל מראה חזה נפול.

מצב זה מביא לפגיעה בתדמית הגוף הנשי ונמצא בסתירה עם התחושה הפנימית של האישה המרגישה שלמה ונשית ומבקשת גם להיראות כך.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

ישנן כמה טכניקות ניתוחיות להרמת השדיים:

בנשים עם צניחת חזה קלה, ניתן לבצע הרמה באמצעות הגדלת השד עם שתלי סיליקון המוחדרים דרך חתך קטן וסמוי בקפל התת שדי.

ברוב המקרים, כאשר צניחת השד משמעותית יותר, ניתן לבצע את העיצוב והרמת השד באמצעות צלקת הקפית סביב העטרה של הפטמה ובחלק מהמקרים בתוספת צלקת אנכית מגבולה התחתון של העטרה ועד לקפל התת שדי.

כאשר השד התרוקן ועיצובו באמצעות הרמה בלבד לא יספיק, ניתן לשקול לבצע גם הגדלה של השדיים באמצעות משתלי סיליקון המוחדרים במהלך ניתוח הרמת השדיים.

טכניקת הניתוח נבחרת בהתאם למבנה השד, דרגת צניחת השד ושאיפת המטופלת.

מתיחת פנים וצואר

למי הניתוח מתאים?

עם השנים עור הפנים מאבד מן הגמישות והאלסטיות שלו ומופיעים בו קפלים וקמטי הבעה. חשיפה לשמש ועישון סיגריות תורמים גם הם לתהליך הזדקנות העור.

ניתוח מתיחת פנים (Rhytidectomy או Face Lift ) הוא ניתוח שנועד לתקן את נזקי הזמן ולהעניק לפנים מראה צעיר יותר.

טווח הגילאים האופטימלי לניתוח זה הוא בין 40 ל- 65 אך ניתן לבצעו גם מעל גיל 65 בתלות במצב הרפואי של המטופל.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

ניתוח מתיחת פנים יכול להתבצע במספר צורות, בהתאם למבנה של עצמות הפנים, מצב העור  לפני הניתוח וכן בהתאם לרצון המטופל וציפיותיו מתוצאות הניתוח.

הניתוח יכול להיות מוגבל לטיפול בפנים ובצואר בלבד, או לכלול גם תיקון עפעפיים, הרמת מצח או הרמת גבות. ניתן לשלב בניתוח גם שאיבת שומן, הזרקת שומן, שינויים בעצמות הלחיים והחדרת משתלים לאזור הסנטר.

מתיחת עפעפיים עליונים ותחתונים

העפעפיים נחשבים לאחד האזורים הנפוצים ביותר להצטברות של עודפי עור כתוצאה מהשפעת הגיל, אך גם בעקבות ירידה משמעותית במשקל. שיעור גבוה של שומן בגוף גורם בחלק מהמקרים להידוק מראה העור באזור הפנים ולכן ירידה במשקל היא אמנם דבר מבורך למי שחושק בכך, אך היא גם עלולה להוביל לשינויים לא רצויים במראה הפנים – בעיקר באזור הרגיש של העפעפיים.

למי הניתוח מתאים?

הניתוח מתאים לכל מי שסובלים מצניחה של עפעפיים כתוצאה מריפיון של השרירים או לאחר ירידה משמעותית במשקל. הוא נועד לטפל גם בעור הרגיש באזור העפעפיים וגם במצבורי השומן מתחת לקו הריס התחתון או באזור העפעפיים העליונים. בניגוד לדעה הרווחת, הניתוח נפוץ גם בקרב צעירים שסובלים מהצטברות עור ושומן באזור העפעפיים מסיבות שונות ורוצים לשנות את המצב.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

את הניתוחים באזור העפעפיים נחלק לשני טיפולים שונים – ניתוח להרמת עפעפיים עליונים או ניתוח למתיחת עפעפיים תחתונים. בשלב הראשון, יבחן הרופא באופן מדוקדק את מצב העפעפיים ויגבש המלצה לטיפולים הדרושים כדי לשפר את המראה הכללי של האזור הזה ואת האסתטיקה של הפנים.

לעיתים הניתוח מאפשר לענות לא רק על צורך אסתטי אלא גם על צורך תפקודי חיוני ביותר – זאת כאשר העפעפיים העליונים צונחים כלפי מטה וחוסמים חלק משדה הראייה. במקרה כזה נעדיף לבצע את הניתוח כמה שיותר מהר כדי לשפר את איכות חייו של המטופל ולמנוע את הפגיעה הזאת. עם זאת, הניתוחים באזור העפעפיים מתאימים כמובן גם למי שסובלים ממצבור שומן או מעודפי עור באזור ואינם חווים פגיעה בשדה הראייה.

סיבוכים אפשריים בניתוח הסרת עודפי עור

ניתוח הסרת עודפי עור, כמו כל הליך כירורגי, טומן בחובו גם סיכונים מסוימים שחשוב להכיר. לפני הכניסה לניתוח, יש להקשיב היטב לדבריו על המנתח ולהבין ממנו בדיוק מהם כל הסיכונים האפשריים והסבירות להופעתן. הסיכונים האלו יכולים לכלול אחד או יותר מהבאים:

זיהום – בכל הליך שמערב סכין מנתחים קיים סיכון כלשהו לזיהום – כלומר חדירה של חיידקים אל תוך העור. כדי להימנע מכך נעשה שימוש באנטיביוטיקה במהלך הניתוח וכן בימים שאחריו. ההחלטה על מינון התרופה תינתן על ידי הרופא המטפל.

דימום לא רצוי – לעיתים החיתוך של העור עלול להביא לפגיעה בכלי דם סמוכים או לדימום לא צפוי כתוצאה מעור רגיש במיוחד או מנטייה מוגברת לדימום. במקרה כזה ניתן להשתמש בחבישות ובעזרים נוספים על מנת להפסיק את הדימום ובמקרים קיצוניים אף יהיה צורך בעירוי דם – אם כי חשוב לזכור כי מדובר בתופעה נדירה יחסית בניתוחים מהסוג הזה.

שטפי דם – זוהי תופעה שבהחלט עלולה להתרחש בניתוחים מהסוג הזה, אך שטפי הדם צפויים לחלוף כעבור ימים או שבועות בודדים. אחרי הניתוח עלולות להופיע גם בצקות בעור, שגם הן צפויות לחלוף תוך זמן קצר בלי להותיר סימן.

צלקות – במצבים מסוימים, אחרי הניתוח עלולה להישאר צלקת לא אסתטית שעלולה גם להכאיב. כדי להימנע מכך חשוב כי המנתח יבצע תפירה מדויקת בכמה שכבות של העור אחרי הניתוח בצורה שמפחיתה את הסיכון לצלקות.

ירידה בתחושה באזור הניתוח – הסרה של חלקים מהעור לעיתים עלולה להביא גם לפגיעה בעצבים הרגישים באזור הזה, מה שעלול להביא לאובדן התחושה או לירידה ברגישות למגע באזור המטופל. חשוב להרגיע ולהדגיש שמדובר בשינוי זמני בלבד והמצב צפוי לחזור לקדמותו לאחר כמה חודשים. רק במקרים קיצוניים ונדירים התחושה אינה חוזרת לאזור המנותח.

הצטברות נוזלים בעור – סרומה זה מונח רפואי שמתאר מצב שבו נוזלים צלולים מצטברים באזור מסוים, כמו שלפוחיות קטנות שמופיעות על העור. כדי להפחית את הסיכון לסרומה לאחר הניתוח, חשוב כי המנתח יתפור היטב את האזור שבין שכבת השריר לשומן ויפעיל לחץ בעזרת תחבושות ייעודיות. אם מצטברים נוזלים רבים באזור, ניתן לטפל בבעיה גם באמצעות ניקוז שנחשב להליך די פשוט.

איך מפחיתים את הסיכון לזיהומים?

הידע והניסיון של הרופא המטפל משפיעים רבות על מידת ההצלחה של התהליך כולו ועל הסיכון לזיהומים ולסיכונים אחרים בפרט. לכן, כדי להפחית את הנזקים האפשריים בניתוח הסרת עודפי עור, יש לבחור במטפל אמין עם ניסיון עשיר בביצוע ההליך הזה.

הכנה לניתוח הסרת עודפי עור

ניתוח הסרת עודפי עור מתבצע במקרים רבים לאחר ניתוח בריאטרי ("קיצור קיבה") או הליכים אינטנסיביים לירידה במשקל. ניתוחים בריאטריים, על אף יעילותם הרבה בדיכוי התיאבון ובירידה במשקל, עלולים לגרום לבעיות בספיגה של ויטמינים ומינרליים חיוניים מהמזון ובכך להוביל לחסרים תזונתיים שעלולים להשפיע על תהליכים שונים בגוף.

כשממבצעים ניתוח הסרת עור עודף, חסרים תזונתיים עלולים לפגוע בתהליך הריפוי, לגרום לזיהומים ולהאריך את משך ההחלמה. לכן, הדבר החשוב ביותר שיש לבצע בתהליך ההכנה לניתוח הוא בדיקת דם לזיהוי חסרים תזונתיים – ונטילת תוספים במידה ומתגלים כאלה.

החסרים הקריטיים ביותר שעלולים להשפיע על הבריאות הכללית ועל ההחלמה מהניתוח כוללים בין היתר ויטמין B12, פולאט, תיאמין, ברזל, אבץ וויטמינים מסיסי שומן (A, D , E , K).

לפני הניתוח יש להיות בצום של לפחות שש שעות ולהקפיד לרחוץ את הגוף היטב בתחילת היום. יש להסיר תכשיטים, איפור, לק ושיניים תותבות וכן להימנע ממריחת תכשירי שיער, קרמים או ג'ל. אם אתם נוטלים תרופות מסוימות – חשוב לעדכן את הרופא המנתח לפני ההליך הכירורגי, אך ליטול אותן למרות הצום בבוקר אם אתם נדרשים לכך.

קראו עוד על הכנה לניתוח להסרת עור עודף לאחר ירידת משקל

החלמה וצלקות

שאלות ותשובות על ניתוח להסרת עודפי עור

האם הניתוח תורם גם להצרת היקפים?

ניתוח להסרת עודפי עור אמנם אינו כולל שאיבת שומן (אם כי ניתן לשלב אותו עם שאיבת שומן במידת הצורך), אך במקרים רבים הוא אכן יכול לגרום לשינויים פיזיולוגיים שכוללים גם הצרה של ההיקפים וירידה במידות. חשוב להבין כי העור בבטן מחובר גם לעודפי עור באזור המותניים ובצידי הגוף. לכן הסרה של עור מיותר באזורים האלו יכול להוביל להצרה שלהם ולצמצום ניכר של היקף הגוף.

במקרים מסוימים, נשים שעוברות ניתוח להסרת עודפי עור יכולות לרדת ממידה 44 למידה 36 ללא דיאטה או פעולות מאומצות אחרות. עם זאת, חשוב לזכור כי עדיין אין תחליף בהקשר הזה להקפדה על תזונה מאוזנת ולפעילות גופנית כדי לשמור על משקל תקין.

מהם בדיוק "ניתוחי 360?"

בשנים האחרונות התפתח טרנד בעולם הניתוחים הפלסטיים של הסרת עודפי העור מאזורים רבים בגוף בעקבות ירידה משמעותית במשקל. בניתוחים מהסוג הזה, כפי שהשם מרמז, מסירים עודפי עור מכל האזורים שבהם ניתן לטפל על מנת להשיג מראה אסתטי ומהודק יותר לכל חלקי הגוף. ניתוחים כאלו עשויים לשלב הסרת עודפי עור מאזור הבטן, המותניים, שיפולי הגב ומאזורים נוספים במידת הצורך.

האם מומלץ לנשים לבצע את הניתוח אם הן מתכננות לידות נוספות בעתיד?

ניתוח להסרת עודפי העור אחרי היריון בהחלט יכול להחזיר את מצב העור באזור הבטן לקדמותו ולהשיג לאישה מראה צעיר ואסתטי יותר אחרי השינויים הקיצוניים שגורמת התקופה המטלטלת והמרגשת של ההיריון והלידה. עם זאת, חשוב לזכור כי כאשר מבצעים ניתוח להסרת עודפי עור והאישה נכנסת להיריון נוסף, העור יכול להימתח בחזרה ויהיה צורך בניתוח שני בעתיד כדי להסיר עודפים נוספים.

לכן, ההמלצה היא להמתין עם הניתוח הזה עד לסיום תקופת ההיריונות – אם כי בהחלט ניתן בכל זאת לבצע את הטיפול גם לפני היריונות נוספים אם האישה מעוניינת בכך.

כמה זמן נמשך ניתוח הסרת עודפי עור ואיך בדיוק הוא מתנהל?

ניתוח כזה מבוצע תחת הרדמה מלאה. משך הטיפול משתנה בהתאם לצורך הכירורגי ולאזורים שבהם מתמקדים, אם כי משך ניתוח ממוצע יכול לנוע בין שעתיים עד לארבע או אפילו חמש שעות.

למה לצפות אחרי שמתעוררים מהניתוח?

אחרי שההרדמה תתפוגג אתם צפויים להתעורר ולהרגיש מעט מטושטשים או לחילופין מלאי אנרגיה כתוצאה מהתגובה לתרופות. בשלב הזה, אזור הניתוח יהיה מכוסה בחגורת בטן וייתכן כי בעור יהיו נקזים להסרת הפרשות והדם מהאזור המטופל. עם זאת, ישנם מקרים שבהם ניתן לחסוך את השימוש בנקזים האלו ואת הסרתם בשלב מאוחר יותר.

כשחומרי ההרדמה יתפוגגו לגמרי, ייתכן כי יופיעו כאבים מקומיים באזור הניתוח. כדאי לעדכן את הצוות במקום על כל כאב או אי נוחות שמופיעים ולהיעזר במשככי כאבים להפחתת התחושות הלא נעימות.

לאחר הניתוח יש ללבוש חגורת בטן לתקופה של כשבועיים, בהתאם להנחיית הרופא. חגורת הבטן מסייעת למצק את העור ולשפר את המראה שלו בתום ההליך. בזמן הזה יש להימנע מפעילות מאומצת, להשתדל שלא לשכב על הבטן ולעקוב אחרי הנחיות הצוות הרפואי במלואן.