דף הבית » ניתוחים » הסרת עודפי עור

הסרת עודפי עור

עודפי עור ורקמה שאינם מתכווצים הן תופעות שכיחות לאחר ירידה משמעותית במשקל, עקב ניתוח בריאטרי להצרת קיבה, דיאטה חריפה או שינוי משמעותי באורח החיים ובפעילות הספורטיבית לעיתים מותירה עודפי עור.

עודף עור אינו רק בעיה אסטטית, אלא יכולות להיות לו השפעות בריאותיות כגון גורמים להזעת יתר, ריח גוף עז, פטרת כרונית, פצעי עור וכיבים עקשניים. הבעיות הרפואיות הנלוות לבעיית עודפי העור עלולות להתבטא בבושה ובמבוכה ממראה הגוף, ובעקבותיהן קושי ביצירת קשרים עם בני המין השני והימנעות מהגעה למצבים אינטימיים ואף לקושי ביצירת קשרים חברתיים.

מי צריך ניתוח להסרת עודפי עור?

לא כל מי שהוריד משקלו משמעותית סובל מעודפי עור, וקשה לנבא במדויק מי עלול לסבול מעודפי עור ובאיזו מידה. לעומת זאת, ככל שכמות המשקל העודף גדולה  והאחוז שלו ביחס למשקל הגוף הסופי גבוה יותר, כך גדול הסיכוי שיסבול מעודפי עור משמעותיים המצריכים טיפול. בנוסף, אצל צעירים, נמצא כי הסיכוי לירידה דראסטית במשקל ללא בעיית עודפי עור משמעותית גדולה יותר.

סוגי ניתוחים להסרת עודפי עור לאחר הרזיה

ניתוח "עלים" להסרת עודפי עור

ניתוח עלים הינו תחום חדש של ניתוחים פלסטיים, שנועד לתת מענה למקרים קשים של עודף עור לאחר ירידה במשקל. ניתוח זה, מתמקד בעיצוב הגוף ומסייע הן בשיפור מראהו ,תפקודו הפיזי והרגשתו של המטופל.

מתיחת גוף תחתון

מהו ניתוח מתיחת גוף תחתון?

מתיחת גוף תחתון הוא ניתוח המשלב בדרך כלל מספר שיטות, ובכללם הסרת עודפי עור, שאיבת שומן והידוק שרירים רפויים באזורי כגוף כמו הבטן, הישבן והירכיים.

למי הניתוח מתאים?

מתיחת פלג הגוף התחתון מיועדת לגברים ונשים המעוניינים להיפטר מעור רפוי ושרירים מדולדלים בבטן , ולעצב את פלג גופם התחתון.  ניתוח זה הינו טיפול משלים לאנשים שהורידו משקל רב, ונותרו עם עודפי עור ושרירי רפויים בסיום תהליך ההרזיה.  טיפול זה אינו חלק מתהליך ההרזיה עצמו, אינו פותר בעיה של משקל עודף, ואינו מיועד לאנשים בעלי משקל עודף.

אין הגבלת גיל לביצוע מתיחת גוף תחתון, וההחלטה מתקבלת בהתאם למצבו הכללי והרפואי של המטופל. השיקול היחיד הוא השגת יעד משקל הגוף הסופי.

מתיחת גוף תחתון היא טיפול מורכב שעשוי להתבצע במסגרת ניתוח אחד, או כסדרה של מספר ניתוחים.

מתיחת ירכיים והצרת הקפים

ניתוח לעיצוב ומתיחת ירכיים (thigh lift בלעז) הוא ניתוח שנועד להסרה של עודפי עור מיותרים מאזור הירכיים והידוק של העור הנותר. בעקבות שינויי הגיל העור מעבד מגמישותו והופך לרפוי יותר. שינויים אלו יחד עם כח הכבידה גורמים לכך שבחלק הפנימי של הירכיים נוצרים קפלי עור לא אסטטיים.

למי הניתוח מתאים?

ניתוח לעיצוב ומתיחת ירכיים (thigh lift ) מטפל בהסרת עודפי עור מיותרים מאזור הירכיים והידוק של העור הנותר. עודפי עור לא אסטטים נוצרים באיזור הירכיים כתוצאה משינויי גיל ואבדן גמישות העור וכתוצאה של תהליך הרזיה משמעותי. לעודפי העור בירכיים יש השפעות מעבר לבעיה האסטטית. קפלי העור עלולים להוות בעיה בריאות וליצור שפשופים ומקור לכאבים ודלקות עור.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

ניתוח למתיחת ירכיים יכול להתבצע במספר צורות, בהתאם לכמות העור העודף בירכיים:

אצל מטופלים שסובלים מעודפי העור שאינם גדולים ושמתרכזים בעיקר באזור פנים הירך יבוצע הניתוח באמצעות צלקת רוחבית באזור המפשעה בלבד.

מטופלים שסובלים מעודפי העור גדולים יותר יעברו ניתוח שבו תתוסף על הצלקת הנ"ל גם צלקת אנכית בחלקה הפנימי של הירך. שיטת ניתוח זו מאפשרת עיצוב טוב והדוק יותר של הירך לכל אורכה. אלו ניתוחים מורכבים יותר ולרוב נמשכים זמן ארוך יותר בהשוואה לסוג הראשון.

כאשר קיימים עודפי שומן גדולים במיוחד, יכול המנתח לשקול לבצע בשלב הראשון רק שאיבת שומן שתסייע בהפחתת עומס רקמת השומן מהירך ובשלב מאוחר יותר, בד"כ כעבור כחצי שנה לבצע את ניתוח מתיחת הירכיים. זאת בכדי לשפר את בטיחות הניתוח ולהפחית סיכונים וסיבוכים הכרוכים בניתוח במצבים בהם יש עודף גדול של רקמת שומן.

מתיחת זרועות

בניתוח מתיחת זרועות אנחנו מעצבים את הזרועות על ידי הסרה של  עודפי עור מדולדלים, דואגים לעיצוב מבנה הזרוע, ולצמצום עודפי שומן בזרוע ובחזה הצדדי עליון.

למי ניתוח מתיחת זרועות  מתאים?

ניתוח לעיצוב זרועות מיועד לנשים וגברים שסובלים מדלדול של הזרועות, ואינם מרגישים בנוח עם המראה שלהם בשל כך.

עודפי רקמה ועור הגורמים לדלדול של הזרועות נגרמים לעתים לאחר ירידה קיצונית במשקל, בשל השפעות הגיל, או מסיבות תורשתיות.

אין הגבלת גיל לביצוע ניתוח להרמת זרועות, וההחלטה מתבצעת בהתאם למצבו הכללי והרפואי של המטופל.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

לניתוח מתיחת זרועות שני סוגים של חתכים, כאשר סוג החתך יקבע בהתאם למצבו של כל מטופל, ולמידת העיצוב שמעוניינים להשיג בזרוע.

במצבים בהם כמות עודפי הרקמה אינה גדולה במיוחד או במצבים בהם העודפים מרוכזים בעיקר בחלק הזרוע הקרוב לבית השחי , עיצוב הזרועות אפשרי באמצעות שילוב של שאיבת שומן מהזרוע וסילוק עודפי העור באמצעות צלקת הממוקמת בתוך בית השחי.

כאשר כמות עודפי העור גדולה יותר, הטיפול בעודפי הרקמה מבוצע באמצעות צלקת הנמשכת לאורך החלק הפנימי של הזרוע ובמידת הצורך נמשכת לצידי החזה העליון. גם בשיטה זו ייתכן שילוב של שאיבת שומן לעיצוב היקפי של הזרוע וצידי החזה.

עיצוב החזה והגב

למי הניתוח מתאים?

מתיחת פלג גוף עליון מיועדת לגברים ונשים המעוניינים להיפטר מעור רפוי ושרירים מדולדלים, ולעצב את פלג גופם העליון. זהו טיפול המשלב בדרך כלל מספר שיטות, ובכלל זה הסרת עודפי עור ושאיבת שומן באזורי הזרועות והחזה, הבטן העליונה והגב, .

מתיחת גוף עליון היא טיפול משלים לאנשים שהשילו משקל רב, ונותרו עם עודפי עור ורקמת שומן בסיום תהליך ההרזיה. הטיפול אינו פותר בעיה של משקל עודף, ואינו מיועד לאנשים בעלי משקל עודף.

אין הגבלת גיל לביצוע מתיחת גוף עליון, וההחלטה מתקבלת בהתאם למצבו הכללי והרפואי של המטופל. השיקול היחיד הוא השגת יעד משקל הגוף הסופי.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

מתיחת גוף עליון היא טיפול מורכב. הטיפול עשוי להתבצע במסגרת ניתוח אחד, או כסדרה של מספר ניתוחים.

על מנת שהפעולה תצלח, יש לוודא כי המטופל נמצא במצב תזונתי טוב, וכי אינו סובל מחסרים תזונתיים כגון חוסר בברזל, חלבון, או ויטמינים אחרים, עקב הירידה המשמעותית במשקל. כמו כן, יש לברר כי המטופל אינו סובל ממחלות כרוניות שאינן מאוזנות כדוגמת סכרת או יתר לחץ דם.

הרמת שדיים וניתוחי חזה

למי הניתוח מתאים?

עם הגיל, ההריונות, ההנקה, הגרוויטציה, המחזורים החודשיים והשינויים במשקל, מבנה רקמת השד משתנה, גמישות העור פוחתת והם מאבדים מצורתם ומנפחם ומתקבל מראה חזה נפול.

מצב זה מביא לפגיעה בתדמית הגוף הנשי ונמצא בסתירה עם התחושה הפנימית של האישה המרגישה שלמה ונשית ומבקשת גם להיראות כך.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

ישנן כמה טכניקות ניתוחיות להרמת השדיים:

בנשים עם צניחת חזה קלה, ניתן לבצע הרמה באמצעות הגדלת השד עם שתלי סיליקון המוחדרים דרך חתך קטן וסמוי בקפל התת שדי.

ברוב המקרים, כאשר צניחת השד משמעותית יותר, ניתן לבצע את העיצוב והרמת השד באמצעות צלקת הקפית סביב העטרה של הפטמה ובחלק מהמקרים בתוספת צלקת אנכית מגבולה התחתון של העטרה ועד לקפל התת שדי.

כאשר השד התרוקן ועיצובו באמצעות הרמה בלבד לא יספיק, ניתן לשקול לבצע גם הגדלה של השדיים באמצעות משתלי סיליקון המוחדרים במהלך ניתוח הרמת השדיים.

טכניקת הניתוח נבחרת בהתאם למבנה השד, דרגת צניחת השד ושאיפת המטופלת.

מתיחת פנים וצואר

למי הניתוח מתאים?

עם השנים עור הפנים מאבד מן הגמישות והאלסטיות שלו ומופיעים בו קפלים וקמטי הבעה. חשיפה לשמש ועישון סיגריות תורמים גם הם לתהליך הזדקנות העור.

ניתוח מתיחת פנים (Rhytidectomy או Face Lift ) הוא ניתוח שנועד לתקן את נזקי הזמן ולהעניק לפנים מראה צעיר יותר.

טווח הגילאים האופטימלי לניתוח זה הוא בין 40 ל- 65 אך ניתן לבצעו גם מעל גיל 65 בתלות במצב הרפואי של המטופל.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

ניתוח מתיחת פנים יכול להתבצע במספר צורות, בהתאם למבנה של עצמות הפנים, מצב העור  לפני הניתוח וכן בהתאם לרצון המטופל וציפיותיו מתוצאות הניתוח.

הניתוח יכול להיות מוגבל לטיפול בפנים ובצואר בלבד, או לכלול גם תיקון עפעפיים, הרמת מצח או הרמת גבות. ניתן לשלב בניתוח גם שאיבת שומן, הזרקת שומן, שינויים בעצמות הלחיים והחדרת משתלים לאזור הסנטר.

קראו עוד על הכנה לניתוח להסרת עור עודף לאחר ירידת משקל