דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » ניתוחי עיצוב הגוף והשפעתם על איכות החיים

ניתוחי עיצוב הגוף והשפעתם על איכות החיים

כמות ניתוחי עיצוב הגוף לאחר הרזיה בעלייה מתמדת בשנים האחרונות. קבוצת ניתוחים אלו כוללים ניתוחים של מתיחת בטן, מתיחת ירכיים, מתיחת זרועות, מתיחת פנים, הגדלה ורמת שדיים, שאיבת שומן מאזורים שונים בגוף וכו'… המהות הכוללת של ניתוחים אלו הינה סילוק של עודפי העור שמופיעים לאחר ירידה ניכרת במשקל, בעיקר, לאחר ניתוחי ירידה במשקל למניהם (טבעת, שרוול קיבה או מעקף קיבה).

מדווח שבארצות הברית, כרבע מאלו שעברו ניתוח לירידה במשקל עוברים ניתוחים לעיצוב הגוף – אחד או יותר.

ישנם מספר מחקרים בעולם שמנסים להראות את ההשפעות של ניתוחים אלו על החיים של המטופל.
אחד המחקרים האחרונים שבדק מבחינה איכותית (לא כמותית) את ההשפעה של הניתוחים האלו, דן בחמישה תחומים מהחיים שמעניינים את המטופל (מראה, בריאות, מיניות, נפש, חיים חברתיים). המחקר בוצע ע"י חמישה כירוגיים פלסטים מארצות הברית וקנדה שמתמחים בניתוחי עיצוב הגוף לאחר ירידה במשקל. הן ראיינו 43 מטופלים ובדקו את השפעת הניתוחים האלו על חיי המטופל בכל אחד מהתחומים שהוזכרו למעלה.

השפעות ניתוחים לסילוק עודפי העור לאחר הרזיה על מטופלים

 1. מראה: המראה של עודפי עור בגוף היה הגורם העיקרי שבגללו המטופלים ביקשו את ניתוחי עיצוב הגוף. המטופלים תארו את עודפי העור כקמטים, מדלדלים ובתיאורים קשים יותר כמו "מגעיל" או "דוחה". חלק ניכר מהם דיווחו שעם עודפי העור הם נראו מבוגרים יותר מגילם האמיתי. חלקם תיארו את הקושי בהסתרת עודפי העור בלבוש, דבר שהשפיע על בחירת פרטי הלבוש בצורה שתסתיר את עודפי הוער.
  לאחר ניתוח עיצוב הגוף, המטופלים דיווחו על שביעות רצון וסיפוק מהתוצאה, והחלו לתאר את מצב עורם כ"מעוצב", "חלק" או "שטוח". הנשים תיארו את המראה שלהם לאחר הניתוח כ-"נשי" יותר.
  הדאגה העיקרית אחרי הניתוחים האלו, היה היקף הצלקות הגדול בד"כ, אך למרות זאת, הם אמרו שעדיף להם צלקות על עודפי העור האלו.
 2. בריאות: רוב המטופלים דיווחו על קושי בפעילות פיזית ושמירה על בריאות בשל עודפי העור. בעיקר סבל מבעיה של פטרת, פריחה והזעת יתר בקפלי העור בזמן פעילות גופנית. חלקם אף תיארו את הקושי בבחירת סוג הפעילות הפיזית בשל עודפי העור.
  לאחר הניתוח, החולים דיווחו על שיפור ניכר במצב הפיזי והבריאותי, שהוקל עליהם בביצוע פעילות ספורטיבית, וכך עלה הסיכוי שלהם לשמרו על משקלם ועל אורח חיים בריא יותר. חלקם אף הגדילו ואמרו שכעת הם מוכנים לנסות פעילויות ספורטיביות שבעבר לא חשבו עליהם.
 3. מיניות: רוב המטופלים במחקר דיווחו על פגיעה קשה בחיי המין שלהם בגלל עודפי העור, שלפעמים אף כיסו על איברי המין. רובם היו מודעים בצורה קיצונית למראה שלהם וניסו להסתיר את עודפי העור, כך שביקשו להשאיר אורות כבויים או להישאר בבגדים בזמן קיום יחסי המין.
  לאחר ניתוחי עיצוב הגוף, האנשים דיווחו על שיפור בחיי המין שלהם, למרות האזורים שכעת אין בהם תחושה בשל הניתוח (ניתוחי עיצוב הגוף יכולים לגרום לאובדן תחושת מגע באזורים המנותחים). הם דיווחו שלאחר הניתוח הם מרגישים בטוחים יותר בקיום יחסים אינטימיים עם בני זוגם.
 4. נפש: המטפלים במחקר תיארו קושי נפשי רב לאחר ניתוחי הירידה במשקל. הם תיארו שלאחר הניתוח הם נעשו מודאגים יותר, עם דימוי עצמי ירוד בשל עודפי המשקל. חלקם אף אמרו שמצבם הנפשי לאחר הירידה במשקל היה קשה יותר ממה שהיה כשהיו בעודף משקל.
  ניתוחי עיצוב הגוף שיפרו את תחושת המטופלים במידה ניכרת, והם דיווחו שלאחר עיצוב הגוף עם מרגישים בטוחים יותר, ומסתכלים בחיוב על מראה בגוף שלהם, וכך שכעת הם יכולים להרגיש "נורמליים".
 5. חיים חברתיים: הרבה מהמטופלים אמרו שמראה הגוף שלהם הגביל אותם בצורה ניכרת מבחינה חברתית, כך שהם נמנעו לצאת לפעילויות חברתיות והרגישו בודדים.
  רובם תיארו שלאחר ניתוחי עיצוב הגוף, התחושה שלהם השתפרה, והם החלו להשתתף בפעילויות חברתיות מגוונות יותר.
  המחקר שתואר למעלה, מתאר בצורה טובה ואיכותית את ההשפעה החיובית של הניתוחים של עיצוב הגוף לאחר ירידה ניכרת במשקל.

היות ואחת המטרות של הירידה במשקל הינה שיפור באיכות החיים של המטופלים, עודפי העור יכולים לגרום לתוצאה הפוכה מבחינה זו, וירידה באיכות החיים של החולה. לכן, ניתוחים לעיצוב הגוף מהווים חלק מתהליך שיפור המראה ואת איכות החיים של מטופלים אלו.

לפרטים מלאים על ניתוח הסרת עודפי עור לחצו על הקישור 

לקריאה נוספת:
Satisfaction and Quality-of-Life Issues in Body Contouring Surgery Patients: a Qualitive Study, Anne Klassen et al., Obesity Surgery, 2012, Issue 22, 1 April, p. 1527-1534

ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ

לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885