דף הבית » ניתוחים » מתיחת ירכיים והצרת היקפים

מתיחת ירכיים והצרת היקפים

ניתוח לעיצוב ומתיחת ירכיים (thigh lift בלעז) הוא ניתוח שנועד להסרה של עודפי עור מיותרים מאזור הירכיים והידוק של העור הנותר. בעקבות שינויי הגיל העור מעבד מגמישותו והופך לרפוי יותר. שינויים אלו יחד עם כח הכבידה גורמים לכך שבחלק הפנימי של הירכיים נוצרים קפלי עור לא אסטטיים. בנוסף לבעיה האסטטית, קפלים אלו יכולים להוות גם בעיה בריאותית, כאשר הם משתפשפים זה בזה בעת הליכה או בזמן ישיבה ממושכת. קפלים אלו עלולים להוות מקור לכאבים ודלקות עור.

למי ניתוח עיצוב ומתיחת ירכיים מתאים?

עודפי רקמה ועור באזור הירכיים אופייניים באנשים שירדו במשקל בצורה משמעותית, בין באמצעות דיאטה או באופן ניתוחי. העור שנמתח בתקופה שבה האדם סבל ממשקל יתר מאבד את יכולתו להתכווץ חזרה לאחר הירידה במשקל, ומהווה בעיה אסתטית ובריאותית. ניתוחי מתיחת ירכיים והצרת היקפים מטפלים בבעיה זו .

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

ניתוח למתיחת ירכיים יכול להתבצע במספר צורות, בהתאם לכמות העור העודף בירכיים.

חתך במפשעה בלבד

אצל מטופלים שסובלים מעודפי העור שאינם גדולים ושמתרכזים בעיקר באזור פנים הירך יבוצע הניתוח באמצעות צלקת רוחבית באזור המפשעה בלבד.

מתיחת ירך פנימית

מטופלים שסובלים מעודפי העור גדולים יותר יעברו ניתוח שבו תתווסף על הצלקת הנ"ל גם צלקת אנכית בחלקה הפנימי של הירך. שיטת ניתוח זו מאפשרת עיצוב טוב והדוק יותר של הירך לכל אורכה. אלו ניתוחים מורכבים יותר ולרוב נמשכים זמן ארוך יותר בהשוואה לסוג הראשון.

שאיבת שומן ירכיים ומתיחת ירכיים

כאשר קיימים עודפי שומן גדולים במיוחד, יכול המנתח לשקול לבצע בשלב הראשון רק שאיבת שומן ירכיים שתסייע בהפחתת עומס רקמת השומן מהירך ובשלב מאוחר יותר, בד"כ כעבור כחצי שנה לבצע את ניתוח מתיחת הירכיים. זאת בכדי לשפר את בטיחות הניתוח ולהפחית סיכונים וסיבוכים הכרוכים בניתוח במצבים בהם יש עודף גדול של רקמת שומן.

איך להתכונן לניתוח עיצוב ירכיים?

ככלל, כל ניתוח מצריך מהמטופל לערוך בדיקות דם מתאימות, וכן נדרשות לעיתים בדיקות נוספות כדוגמת צילום חזה, אק"ג ועוד – בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל. על מנת לצמצם את הסיכון ולהגביר את הבטיחות, ישנם מצבים בהם נדרש המטופל לבצע בדיקת טרום הרדמה הנערכת על-ידי הרופא המרדים בבית החולים בו יתבצע הניתוח.

במידה וקיימים אצל המטופל מסמכי רפואיים כגון תיק רפואי שהוכן על ידי רופא המשפחה, תיעוד של אשפוזים קודמים או תיעוד של בדיקות רפואיות קודמות שביצע המטופל, רצוי להראות אותם לרופא המנתח ולרופא המרדים. הרופא המנתח ינחה את המטופל לגבי רכישה של בגד אלסטי לתקופת ההחלמה שלאחר הניתוח.

ביום הניתוח יש להיות בצום מאכילה ושתייה כשש שעות לפני תחילת הניתוח, בהתאם להנחיותיו של הרופא המרדים.

כיצד הניתוח מתבצע בפועל?

ניתוח להרמת ירכיים מבוצע לרוב בהרדמה כללית, אך במקרים מסוימים, במידה והמטופל מעוניין בכך, ובכפוף לקריטריונים רפואיים, ניתן לבצע אותו גם בהרדמה אזורית של פלג הגוף התחתון ובשילוב עם טשטוש.

הניתוח מתחיל בד"כ בשלב של שאיבת שומן מהאיזורים הדורשים עיצוב כזה. בהמשך מוסרים עודפי העור והרקמה והפצע הניתוחי נתפר באמצעות תפרים פנימיים הנמסים מעצמם כך שאין צורך בהוצאת תפרים הניתוח אורך כשעתיים עד שלוש שעות, בהתאם לכמות הרקמה שיש להסיר, ובסופו מתקבלות ירכיים מעוצבות, בעלות היקף צר יותר וללא עודפי עור.

בסוף הניתוח מולבש המנותח בבגד אלסטי מיוחד אותו יתבקש לרכוש לפני הניתוח. מטרתו של בגד זה היא הפחתה של הבצקת, שטפי הדם הקטנים המקומיים והנפיחות, המופיעים בד"כ בימים הראשונים שלאחר הניתוח. בגד זה, למרות חוסר הנוחות המסויימת שבלבישתו, מסייע גם בעיצוב התוצאה הסופית של הניתוח ומפחית כאב. לעתים, על פי שיקולים רפואיים, יש צורך השארת נקזים שיפנו הפרשת דם ונוזלים מאזור הניתוח.

מה קורה לאחר הניתוח?

כדי לוודא התעוררות איטית ובטוחה מההרדמה, שוהה המטופל כשעה עד שעתיים במחלקת ההתאוששות ולאחר מכן מועבר להשגחה בבית החולים שנמשכת עד יממה. השחרור מבית החולים הוא לרוב ביום שלאחר הניתוח. במידה והושארו נקזים בפצעי הניתוח, הם יוסרו לאחר יום עד כמה ימים, לאחר שהפרשת הנוזלים תפחת.

לאחר הניתוח תיתכן תחושת כאב באזור. המנתח הפלסטי יספק לכל מנותח מרשם למשככי כאבים מתאימים. ניתן להתקלח כיממה לאחר הניתוח במים פושרים ולחזור לפעילות מתונה כבר מספר ימים לאחר הניתוח. בימים שלאחר הניתוח הירכיים עלולות להיות נפוחות ורגישות. נפיחות זו יורדת בהדרגה בשבועיים שלאחר הניתוח. רצוי להמנע מפעולה מאומצת בחודשיים שלאחר הניתוח, אך אין מניעה מביצוע פעילות מתונה כגון הליכה או טיפוס מדרגות.

על המטופל לדעת שלאחר הניתוח עלולות להשאר צלקות באזור הניתוח, אך לרוב הן ממוקמות במיקום נסתר כגון במפשעות או בקפלי הישבן. במקרה שהיה צורך להסיר עור רב עלולות להשאר צלקות גם לאורך הירך הפנימית. העור באזור הצלקת עלול לעבור עיבוי או תהליכי ריפוי פצע מוגזמים, אך בדרך כלל הצלקות נרפאות כראוי. הן מתבהרות עם הזמן, ולרוב לאחר כחצי שנה עד שנה הן הופכות לשטוחות ודהויות.

המטופל יוזמן לביקורת בשבוע שלאחר הניתוח ולביקורות נוספות בהמשך בקליניקה של הרופא. אם התגלו אצל המטופל עוד לפני הביקורת סימנים מדאיגים – כמו הפרשה, דימום, נפיחות, חום מעל 38 מעלות, כאב עז, תחושה כללית רעה או כל סימן פתאומי ודרמטי אחר – יש לדווח עליהם באופן מיידי ובכל עת לד"ר מייליק.

איך ניתן להגדיל את בטיחות ההליך?

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח, יפרט הרופא המנתח את מהלך הניתוח, ההחלמה, התוצאה הצפויה וכן את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של הניתוח.

סיכונים אלו נדירים בדרך כלל ועלולים לכלול: זיהום, דימום, קושי בריפוי פצעי הניתוח, צלקות לא אופטימליות, הצטברות נוזלים, פתיחת התפרים, תחושת נימול בעור, בצקת חולפת באזור איברי המין ושינויים בצבע העור. כדי להפחית את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לספק למנתח הפלסטי את מקסימום האינפורמציה הרפואית על המטופלת – כך שהוא יידע לתת תשומת לב נכונה ונאותה לכל סיבוך אפשרי, על פי נתוניו הרפואיים.

יש לציין שעישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, ונהוג לבקש הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות עד חודש לפחות לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.

כל מטופל יקבל את הטלפון הנייד האישי של ד"ר מייליק, והוא מוזמן לפנות אליו 24/7, בכל שעה משעות היממה, עם כל סימן רפואי שמדאיג אותו, ומטריד אותו, הכל כדי להגדיל את בטיחות ההליך, סיכויי ההצלחה שלו ושביעות הרצון של המטופלים – עד למקסימום.