דף הבית » ניתוחים » מתיחת ירכיים והצרת היקפים

מתיחת ירכיים והצרת היקפים

ניתוח לעיצוב ומתיחת ירכיים (thigh lift בלעז) הוא ניתוח שנועד להסרה של עודפי עור מיותרים מאזור הירכיים והידוק של העור הנותר. בעקבות שינויי הגיל העור מעבד מגמישותו והופך לרפוי יותר. שינויים אלו יחד עם כח הכבידה גורמים לכך שבחלק הפנימי של הירכיים נוצרים קפלי עור לא אסטטיים. בנוסף לבעיה האסטטית, קפלים אלו יכולים להוות גם בעיה בריאותית, כאשר הם משתפשפים זה בזה בעת הליכה או בזמן ישיבה ממושכת. קפלים אלו עלולים להוות מקור לכאבים ודלקות עור.

המשמעות של עודפי עור באזור הירכיים

בעבור רוב האנשים, עודפי עור בירכיים נתפסים כבעיה אסתטית ותו לא. לכן, מי שלא מרגיש שמדובר בפגיעה משמעותית מדי במראה, יכול להתעלם ממנה ולחשוב שהיא לא תסכן את הבריאות. עם זאת, הניסיון שלנו בטיפול באנשים רבים שסובלים מהתופעה הזאת, מלמד שבמקרים רבים ההשפעה שלה לא מסתכמת רק בהיבט האסתטי.

עודפי עור בירכיים יוצרים חיכוך רב יותר של האזור הרגיש הזה בבגדים, דבר שעלול להגביר את הסיכון לזיהומי עור לא נעימים כמו שפשפת או פטרת בירכיים. בנוסף, הימצאות עודפי עור ושומן באזור בשיעורים משמעותיים מגבירה את הסיכון לצלוליט (צלוליטיס), בעיה אשר יוצרת אף היא מבוכה רבה אצל חלק מהאנשים. חשוב להבין כי עודפי עור גם עלולים לייצר אי נוחות כללית ומתמשכת שמלווה אותנו למשך תקופה ארוכה ללא הקלה – עד להתערבות הכירורגית הנדרשת.

למי ניתוח עיצוב ומתיחת ירכיים מתאים?

עודפי רקמה ועור באזור הירכיים אופייניים באנשים שירדו במשקל בצורה משמעותית, בין באמצעות דיאטה או באופן ניתוחי. העור שנמתח בתקופה שבה האדם סבל ממשקל יתר מאבד את יכולתו להתכווץ חזרה לאחר הירידה במשקל, ומהווה בעיה אסתטית ובריאותית. ניתוחי מתיחת ירכיים והצרת היקפים מטפלים בבעיה זו .

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

ניתוח למתיחת ירכיים יכול להתבצע במספר צורות, בהתאם לכמות העור העודף בירכיים.

חתך במפשעה בלבד

אצל מטופלים שסובלים מעודפי העור שאינם גדולים ושמתרכזים בעיקר באזור פנים הירך יבוצע הניתוח באמצעות צלקת רוחבית באזור המפשעה בלבד.

מתיחת ירך פנימית

מטופלים שסובלים מעודפי העור גדולים יותר יעברו ניתוח שבו תתווסף על הצלקת הנ"ל גם צלקת אנכית בחלקה הפנימי של הירך. שיטת ניתוח זו מאפשרת עיצוב טוב והדוק יותר של הירך לכל אורכה. אלו ניתוחים מורכבים יותר ולרוב נמשכים זמן ארוך יותר בהשוואה לסוג הראשון.

שאיבת שומן ירכיים ומתיחת ירכיים

כאשר קיימים עודפי שומן גדולים במיוחד, יכול המנתח לשקול לבצע בשלב הראשון רק שאיבת שומן ירכיים שתסייע בהפחתת עומס רקמת השומן מהירך ובשלב מאוחר יותר, בד"כ כעבור כחצי שנה לבצע את ניתוח מתיחת הירכיים. זאת בכדי לשפר את בטיחות הניתוח ולהפחית סיכונים וסיבוכים הכרוכים בניתוח במצבים בהם יש עודף גדול של רקמת שומן.

איך להתכונן לניתוח עיצוב ירכיים?

על המטופל לערוך בדיקות דם מתאימות, ובהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל, בדיקות נוספות כדוגמת צילום חזה, אק"ג ועוד. ישנם מצבים בהם נדרש המטופל לבצע בדיקת טרום הרדמה הנערכת על-ידי הרופא המרדים בבית החולים בו יתבצע הניתוח.

במידה וקיימים אצל המטופל מסמכי רפואיים כגון תיק רפואי שהוכן על ידי רופא המשפחה, תיעוד של אשפוזים קודמים או תיעוד של בדיקות רפואיות קודמות שביצע המטופל, רצוי להראות אותם לרופא המנתח ולרופא המרדים. הרופא המנתח ינחה את המטופל לגבי רכישה של בגד אלסטי לתקופת ההחלמה שלאחר הניתוח.

ביום הניתוח יש להיות בצום מאכילה ושתייה כשש שעות לפני תחילת הניתוח, בהתאם להנחיותיו של הרופא המרדים.

כיצד הניתוח מתבצע בפועל?

ניתוח להרמת ירכיים מבוצע לרוב בהרדמה כללית, אך במקרים מסוימים, במידה והמטופל מעוניין בכך, ובכפוף לקריטריונים רפואיים, ניתן לבצע אותו גם בהרדמה אזורית של פלג הגוף התחתון ובשילוב עם טשטוש.

הניתוח מתחיל בד"כ בשלב של שאיבת שומן מהאיזורים הדורשים עיצוב כזה. בהמשך מוסרים עודפי העור והרקמה והפצע הניתוחי נתפר באמצעות תפרים פנימיים הנמסים מעצמם כך שאין צורך בהוצאת תפרים הניתוח אורך כשעתיים עד שלוש שעות, בהתאם לכמות הרקמה שיש להסיר, ובסופו מתקבלות ירכיים מעוצבות, בעלות היקף צר יותר וללא עודפי עור.

בסוף הניתוח מולבש המנותח בבגד אלסטי מיוחד אותו יתבקש לרכוש לפני הניתוח. מטרתו של בגד זה היא הפחתה של הבצקת, שטפי הדם הקטנים המקומיים והנפיחות, המופיעים בד"כ בימים הראשונים שלאחר הניתוח. בגד זה, למרות חוסר הנוחות המסויימת שבלבישתו, מסייע גם בעיצוב התוצאה הסופית של הניתוח ומפחית כאב. לעתים, על פי שיקולים רפואיים, יש צורך השארת נקזים שיפנו הפרשת דם ונוזלים מאזור הניתוח.

מה קורה לאחר הניתוח?

מיד לאחר ניתוח מתיחת ירכיים יועבר המטופל למחלקת התאוששות. לרוב, לאחר כשעתיים, המטופל עובר להשגחה בביה"ח שנמשכת עד יממה. השחרור מבית החולים הוא לרוב ביום שלאחר הניתוח. במידה והושארו נקזים בפצעי הניתוח, הם יוסרו לאחר יום עד כמה ימים, לאחר שהפרשת הנוזלים תפחת.

לאחר הניתוח תיתכן תחושת כאב באזור. המנתח הפלסטי יספק לכל מנותח מרשם למשככי כאבים מתאימים. ניתן להתקלח כיממה לאחר הניתוח במים פושרים ולחזור לפעילות מתונה כבר מספר ימים לאחר הניתוח. בימים שלאחר הניתוח הירכיים עלולות להיות נפוחות ורגישות. נפיחות זו יורדת בהדרגה בשבועיים שלאחר הניתוח. רצוי להמנע מפעולה מאומצת בחודשיים שלאחר הניתוח, אך אין מניעה מביצוע פעילות מתונה כגון הליכה או טיפוס מדרגות.

על המטופל לדעת שלאחר הניתוח עלולות להשאר צלקות באזור הניתוח, אך לרוב הן ממוקמות במיקום נסתר כגון במפשעות או בקפלי הישבן. במקרה שהיה צורך להסיר עור רב עלולות להשאר צלקות גם לאורך הירך הפנימית. העור באזור הצלקת עלול לעבור עיבוי או תהליכי ריפוי פצע מוגזמים, אך בדרך כלל הצלקות נרפאות כראוי. הן מתבהרות עם הזמן, ולרוב לאחר כחצי שנה עד שנה הן הופכות לשטוחות ודהויות.

המטופל יוזמן לביקורת בשבוע שלאחר הניתוח ולביקורות נוספות בהמשך בקליניקה. אם התגלו אצל המטופל עוד לפני הביקורת סימנים מדאיגים – כמו הפרשה, דימום, נפיחות, חום מעל 38 מעלות, כאב עז, תחושה כללית רעה או כל סימן פתאומי ודרמטי אחר – יש לדווח עליהם באופן מיידי ובכל עת לד"ר מייליק.

הסיכונים בניתוח מתיחת ירכיים

כל הליך כירורגי – רפואי או אסתטי, טומן בחובו סיכונים ברמה כזו או אחרת. מידת הסיכון וביטוייו האפשריים משתנים מאדם לאדם ותלויים במצב הרפואי הייחודי שלו, במיומנות של הרופא המטפל וגם בדברים שאינם בשליטתנו. בשלב הייעוץ חשוב להבין מהרופא המטפל בדיוק אילו סיכונים ניצבים בפניכם. אלו הסיבוכים הנפוצים שבהם שחשוב להכיר:

זיהומים בקטריאליים

זהו סיכון שקיים בכל הליך פולשני והוא נובע מחדירת חיידקים אל העור או למערכות פנימיות אחרות בגוף. זהו סיכון נדיר אך חשוב לקחת אותו בחשבון. כדי להימנע ממנו ייתכן כי ננחה אתכם ליטול אנטיביוטיקה בתקופת ההתאוששות מהניתוח למשך כמה ימים.

דימום שאינו פוסק

ההליך הכירורגי עלול לגרום לדימום שבאופן טבעי ילך ויפחת בהדרגה ככל שהגוף יחלים. עם זאת, במקרים מסוימים ונדירים הדימום לא מפסיק ואף מתגבר. במצב כזה יש צורך בנקזים שיסלקו את הדם או אפילו בתרופות לשיפור הקרישה. אם הדימום לא פוסק ואף מתגבר – יש לעדכן בהקדם את צוות המרפאה או לפנות ליחידה לרפואה דחופה (מיון) בבית החולים.

ירידה בתחושה באזור הניתוח

זוהי תופעה שעלולה להתרחש בחלק מהניתוחים אך ברובם המכריע של המקרים היא זמנית וצפויה לחלוף תוך כמה חודשים. חשוב שלא להילחץ מהתופעה ולחכות שתחלוף מעצמה ללא התערבות רפואית נוספת.

נמק על העור

כשאספקת הדם לאזורים מסוימים נפגעת, עלול להיווצר בהם נמק. גם התופעה הזאת אינה שכיחה והסיכון להופעתה גובר אצל אנשים שמעשנים מכיוון שהפעולה המזיקה הזאת פוגעת בזרימת הדם התקינה בתקופת השיקום מהניתוח.

צלקת לא אסתטית

במהלך הניתוח, הרופא יעשה את המרב כדי להימנע מלהותיר צלקת בולטת. עם זאת, ישנם אנשים שהעור שלהם רגיש יותר מאחרים והם עלולים להיוותר עם צלקת משמעותית באזור הטיפול. ברוב המקרים, מראה הצלקת ישתפר בהדרגה, אך במצבים מסוימים היא עלולה להישאר באזור ולא לחלוף.

כאבים משמעותיים

אחרי הניתוח, רוב המטופלים מדווחים כי אינם מרגישים כלל כאבים או שחשים כאבים מקומיים שניתן לטפל בהם בעזרת משככי כאבים ללא מרשם רופא. עם זאת, במקרים מסוימים אכן עלולים להופיע כאבים משמעותיים שמצריכים טיפול תרופתי משמעותי יותר – ואין דרך לצפות מראש מי עלול לסבול מהם.

בצקת ברגל

זהו סיבוך נדיר מאוד שהסיכוי להופעתו עומד על אחד לאלפי ניתוחים לערך. אם הוא מופיע, ניתן לטפל בבעיה באמצעות פתרונות חיצוניים כמו גרב אלסטית המשפרת את זרימת הדם וכן טיפולים מהרפואה המשלימה.

צלקות לאחר ניתוח מתיחת ירכיים