דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » טיפול להסרת עודפי עור באזור הבטן

טיפול להסרת עודפי עור באזור הבטן

על פי המכון הלאומי האמריקאי לבריאות, ניתוחי הרזייה, קרי ניתוחים בריאטריים לקיצור קיבה, הינם הטיפולים היעילים ביותר הקיימים כיום אשר באמצעותם משיגים ירידה משמעותית במשקל הגוף, בקרב אנשים הסובלים מהשמנה כרונית. על כן, לא בכדי הם הפכו במהלך העשור האחרון לפופולאריים עד מאוד, ועבור אלו אשר עוברים אותם כתוצאה מעודף משקל קיצוני, כזה אשר לעיתים מהווה סכנה לבריאותם, הם מהווים פתרון נוח ואידיאלי. נראה כי לאחר טיפול בריאטרי משתפר באופן משמעותי מצב בריאותו של המנותח, ומלבד ירידה משמעותית אשר מחזיקה מעמד לטווח הארוך, נרשם גם שיפור משמעותי בתחלואה הנלווית להשמנת היתר.

הסרת עודפי עור בבטן

אולם, לצד שביעות הרצון הגבוהה מתוצאות הניתוח הבריאטרי והירידה המהירה והמשמעותית במשקל, נותרים בגופם של המנותחים בדרך כלל, עודפי עור ניכרים, היוצרים מראה רפוי של העור. עודפי העור הנותרים, מייצרים מראה שאינו אסתטי, וכזה שאינו מאפשר למנותחים לשנות את מלתחתם, להתלבש בבגדים צמודים וקצרים כפי שהיו רוצים, ובדרך כלל עודפי העור משפיעים ומפריעים לתחושה הפיזית, לתנועתיות, קשיים בניידות ולקשיים רגשיים של המנותחים.

כיצד נוצרים עודפי העור לאחר ירידה במשקל?

עליה מאסיבית במשקל, גורמת למתיחה קיצונית של העור. כאשר העור נמתח בצורה משמעותית ונשאר מתוח לאורך זמן, נפגעים סיבי הקולגן והאלסטין, המצויים בשכבה הפנימית של העור, מהווים את אבני הבניין של גופנו, ואחראים על החוזק והגמישות של עורנו ומאבדים מהגמישות שלהם ואת יכולתם לסגת אחורה ולהתכווץ לממדי הגוף החדשים, כאשר מתרחשת ירידה במשקל.  העור, שאינו מתכווץ במהירות בה נעלם השומן כתוצאה מהירידה המשמעותית במשקל, נותר תלוי ורפוי, בעיקר במקומות בהם התרכז השומן לפני הירידה במשקל ובהם: הבטן, הירכיים החזה ועור הפנים והצוואר. ככל שהירידה במשקל הינה מאסיבית יותר, כך גם מראה העור העודף יהיה בולט ומשמעותי יותר. בנוסף לכך, מחקרים מעידים כי בקרב מטופלים שעברו ניתוחי הרזייה, כמות הקולגן בעורם נמוכה בהשוואה לעור בריא וצעיר, מה שתורם ל"נפילת" העור וקושי בהתכווצותו בהתאם לממדי הגוף החדשים לאחר הירידה במשקל.

בכל המקרים בהם מתרחשת במהלך החיים כתוצאה מסיבות שונות מתיחת יתר של העור בשלב העלייה במשקל והיווצרות קרעים בעור, קיים סיכוי שייוצרו עודפי עור, בהם הדרך היעילה ביותר לטפל היא באמצעות טיפול להסרת עודפי עור.

כיצד מתבצע ניתוח להסרת עודפי עור באזור הבטן?

באמצעות ניתוח להסרת עודפי עור באזור הבטן משיגים עור חלק ומתוח. ברוב המקרים נהוג לבצע ניתוח הסרת עודפי עור מהבטן, האחוריים ומותניים טרם ביצוע ניתוחים באזורים אחרים בהם ישנם עודפי עור כגון זרועות, צוואר ופנים.

הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה, כאשר לפני הניתוח משורטטים על גבי הגוף האזורים המתוכננים להסרה. המטופל עומד כשהרופא משרטט את האזורים, וזאת בכדי לקבל מצב אמתי ומדויק ככל שניתן, של כמויות העור אותן הוא מיועד להסיר.

במהלך הניתוח, הרופא יסיר את עודפי השומן שנותרו לאחר הירידה במשקל, יפסל וימתח את העור, יחזק את רקמות העור העמוקות ואת השרירים במידה והפכו רפויים גם הם, כתוצאה מצניחת העור והירידה במשקל.

הכנה אופטימאלית לניתוח ובחירת מנתח מומחה ובעל ניסיון בעיצוב הגוף לאחר ירידה משמעותית במשקל חשובה ביותר כדי להגיע לתוצאות מיטביות מניתוח הסרת עודפי עור מהבטן.

המנתח יבצע אבחון והערכה מדויקת של מצב המטופל, המאפיינים שלהם וצרכיהם, האם הגיעו כבר היעד שלהם, ומהם הרגלי חייהם, וזאת בכדי להפחית את סיכונים של הניתוח, למקסם תהליך החלמה ולייצר תוצאות חיוביות מההליך הטיפולי.

תהליך ההחלמה מהניתוח הינו סובייקטיבי ותלוי מטופל, כאשר בדרך כלל הוא נמשך כחודש. חלק מהמטופלים שבים לפעילות מתונה כבר לאחר שבועיים, ולחלקם יש צורך בזמן התאוששות רב יותר.

לסיכום

חשוב לציין כי עודפי עור קיימים גם במקרים נוספים, ולא בהכרח בקרב אלו אשר עברו ניתוחים בריאטריים, וירדו משמעותית במשקל. עודפי עור עשויים להיווצר גם בקרב נשים רזות אשר עלו הרבה במשקל גופן במהלך ההיריון, והשילו קילוגרמים רבים לאחר הלידה, גם בקרב אנשים אשר סובלים ממחלות מסוימות ולהם מרכיבים גנטיים אשר מהווים גורמים לתנודות תכופות וקיצוניות במשקל הגוף, כתוצאה מהתפתחות מוקדמת ומואצת בגיל העשרה ועוד. מאידך, לא כל האנשים שהורידו משקל משמעותי מגופם סובלים מעודפי עור, ולא פשוט לנבא באיזו מידה ומי יהיו אלו אשר יסבלו מעודפי עור.

ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ

לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885