דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » ניתוח מתיחת בטן עוזר ומעודד ירידה במשקל

ניתוח מתיחת בטן עוזר ומעודד ירידה במשקל

בארצות הברית, מעל 30% מהאוכלוסייה סובלת מהשמנת יתר, נתון שהכפיל את עצמו מאז שנות השמונים ואנו עדים למגמה דומה בכל העולם המערבי, כולל ישראל. כידוע, השמנת יתר נובעת מצריכה קלורית מתמידה שהיא יותר גבוה ממה שהגוף צריך או משתמש. ניתן לייחס את העלייה באחוזי השמנת היתר לזמינות והעלויות הנמוכות של מזון בעל תכולה קלורית גבוהה, אכילה של מנות "מוגדלות" ובגלל אורח החיים המודרניים הגורם להפחתה בכמות הפעילות הפיזית ורביצה במשך שעות מרובות ביום מול מסך הטלביזיה או המחשב.

הצורך בירידה במשקל

הבעיה בהשמנת יתר אינה מסתכמת במשקל הגוף בלבד. היא אחד הגורמים להפרעות נלוות אחרות כדוגמת סכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב, מחלות סרטניות, תסמונת דום נשימה בשינה ועוד.
לאור ממצאים אלו, הצורך להורדה במשקל ושמירה על משקל נמוך לאורך זמן הוא מובן מאליו. חלק מהפתרונות היעילים ביותר להשגת מטרה זו הם ניתוחי קיצור הקיבה למיניהם (טבעת, שרוול קיבה או מעקף קיבה), אך ניתוחים אלו שמורים בדרך כלל לאנשים עם השמנת יתר ניכרת (יחס משקל-גובה (BMI) מעל ל- 35-40).

 אודות ניתוח מתיחת בטן

ניתוח מתיחת בטן, הינו ניתוח שמטרתו לעצב את פלג הגוף המרכזי, להוריד עודף רקמה ומשקל באזור הבטן ולהדק את שרירי דופן הבטן הרפויים, שלרוב נוצרים כתוצאה מירידה במשקל או דיאטה לפני הניתוח.  עד כה, היו מעט דיווחים על קשר בין ניתוח מתיחת בטן לבין ירידה נוספת במשקל- לאחריו (בנוסף לרקמה שמוסרת במהלך הניתוח), אך רוב הדיווחים היו דיווחים קטנים יחסית.

הקשר בין ניתוח מתיחת בטן וירידה במשקל

לאחרונה בוצע מחקר חדש בכדי לענות על השאלה: האם ניתוח מתיחת בטן מעודד או גורם ירידת משקל נוספת?. במחקר  שבוצע ע״י קבוצת חוקרים מלוס אנ׳גל, נבדקו 60 מטופלות שעברו ניתוח מתיחת בטן. במהלך המחקר, בוצעה בדיקה של משקל המטופלת לפני הניתוח, משקל הרקמה שהוסרה בניתוח, ומשקלן לאחר הניתוח לאורך זמן.
הנבדקות היו במעקב לתקופה בין 15 ועד 54 חודשים.
תוצאות המחקר היו מפתיעות מאוד. רוב המטופלות (70% ), שמרו לאורך שנה על משקל נמוך מהמשקל בסוף הניתוח. זאת אומרת, שלאחר הניתוח, 70% מהנבדקות הורידו משקל בנוסף על המשקל שהוסר בניתוח והן שמרו על משקלם החדש לאורך זמן. לעומתן, שאר הנשים העלו את משקלם מעט לאחר הניתוח ושמרו עליו. בניתוח מעמיק יותר של התוצאות, בממוצע, הנשים שהורידו ממשקלן לאחר הניתוח היו שמנות יותר מהנשים שהעלו את משקלם לאחר הניתוח. כך שנשים שמדד ה-  BMI שלהן היה מעל 24.5, כלומר עודף משקל קל ומעלה, נהנו יותר ממתיחת הבטן כך שהן ירדו במשקלן יותר מהנשים שאין להן עודף משקל.
מהנתונים עולה גם תמונה ש 75% מהנשים דיווחו שלאחר הניתוח הן החלו להרגיש תחושת שובע מוקדמת ממה שהיה לפני הניתוח, וכך אכלו כמויות קטנות יותר של אוכל עד שחשו בשובע, בנוסף תחושת השובע נמשכה לאורך זמן יותר במשך היום יחסית למה שהיה לפני הניתוח. דבר זה נמשך לאורך שנה מהניתוח. תופעה זו ניתן לייחס לפעולה של הידוק שרירי דופן הבטן הגורמת למצב הדומה לסגירה של "מחוך" הדוק על הבטן.
דבר נוסף שעלה מהמחקר, הוא שמשקל כריתה גבוה יותר מכ 2.2 ק״ג במהלך מתיחת הבטן, העיד על ירידה יותר גדולה במשקל לאחר הניתוח ושמירה על המשקל בצורה אדוקה יותר.
ההערכה היא שככל הנראה, הירידה הנוספת במשקל לאחר הניתוח היא כתוצאה משינוי במערכת ההורמונלית של הגוף, בעיקר שינוי בהפרשת הורמון שנקרא ליפטין שהוא הורמון שמופרש בין היתר ע״י תאי שומן, שאחד מתפקידיו הוא איתות למוח להקניית תחושת שובע במהלך ולאחר אוכל.

לסיכום

מחקר זה מלמד שניתוח מתיחת בטן שמבוצע באנשים עם עודף ומשקל והשמנת יתר יכול לעודד ולגרום לירידה נוספת במשקל לאחר הניתוח (בנוסף לרקמה שהוסרה בניתוח) ולשמירה על משקל נמוך לאורך זמן.

לקריאה נוספת:
Weight reduction following abdominoplasty: a retrospective case review pilot study. Fuller et al.,  Plastic and  Reconstructive Surgery,  Feb. 2013, p: 238e-244e

ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ

לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885