דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » מתיחת בטן ושאיבת שומן בטן . האם מומלץ לשלב בין שני הטיפולים?

מתיחת בטן ושאיבת שומן בטן . האם מומלץ לשלב בין שני הטיפולים?

מתיחת בטן (abdominoplasty) הינה מבין הניתוחים האסתטיים השכיחים היום, לדוגמא בארה"ב ב-2007 בוצעו כ-150 אלף ניתוחים (1,2). שילוב שנוי במחלוקת של המתיחה הקלאסית הוא ה-lipoabdominoplasty המשלב שאיבת שומן בטני ולאחריו מתיחת בטן. החשש הוא מדיווחים של קרישי דם, תסחיפי שומן או בעיה וסקולרית לבטן עקב שאיבת שומן מרובה. מחקרים שונים ניסו לחלק את הבטן לאזורים בטוחים לשאיבה ולאזורים מסוכנים, אך תוצאות שונות הותירו את המחלוקת בעינה, בעיקר בנוגע לאנשים הנחשבים בסיכון גבוה: היסטוריה של עישון או ניתוח נרחב קודם בבטן שהותיר צלקת גדולה. לאנשים אלו יש סיכון מוגבר ידוע מראש לזיהום פצעי ניתוח והיפרדות שולי הפצע, וכן נמק עורי.

ד"ר מייליק על השילוב בין מתיחת בטן ושאיבת שומן :

מחקר בנושא שאיבות שומן בבטן

מחקר רטרוספקטיבי מהשנים 2004-2009 שכלל 161 חולים שנותחו במרפאה הקוסמטית באוניברסיטת ייל, ארה"ב, ניסה לבחון ולקבוע את אחוז הסיבוכים ב-lipoabdominoplsty לעומת הניתוח השמרני (3). 93 חולים עברו את הניתוח המשולב, ו-68 את המתיחה השמרנית, מתוכם חולים בסיכון גבוה: 27 מעשנים, 19 עם צלקות בטניות נרחבות (צלקות לפרוסקופיות או ניתוחים מתחת לקו הטבור, כגון ניתוח קיסרי או הסרת תוספתן, לא נחשבו בסיכון גבוה). הגיל הממוצע וה-BMI של המנותחים משתי הקבוצות היו דומים, והסיבוכים נקבעו ע"י: פקקת ורידים עמוקה (DVT), תסחיף ריאתי (PE), שטפי דם (המטומה), סרומה (צבר נוזלים ברקמות), נמק עורי, זיהום פתע, היפרדות שולי פצע, צורך בניתוח חוזר.

תוצאות המחקר

הראו אחוזים נמוכים יותר של סיבוכים במנותחים שעברו מתיחה משולבת בשאיבת שומן בבטן, כאשר ההבדל המשמעותי ביותר נמצא ביחס לסיבוכים של זרימת דם וצורך בניתוח חוזר (15.05% בניתוח משולב לעומת 30.88% בניתוח מתיחת בטן שמרני). בחולים בסיכון גבוה לא נמצאו הבדלים משמעותיים סטטיסטית מבחינת הסיבוכים.

לסיכום, ניתוח משולב lipoabdominoplasty לעומת ניתוח מתיחת בטן שמרני מערב פחות אזורים הנחשבים בעייתיים בבטן, יוצר פחות תפרי מתח ושומר טוב יותר על רשת כלי הדם והלימפה באזורי הניתוח. זהו ניתוח בטוח, גם לבעלי סיכון מוגבר, ובעל יעילות גבוהה יותר מניתוח שמרני.

רפרנס:
1. Friedland JA, Maffi TR. MOC-PS(SM) CME article: Abdominoplasty. Plast Reconstr Surg. 2008;121:1–11.
2. American Society of Plastic and Reconstructive Surgeons. National Clearinghouse of Plastic Surgery statistics. Available at: http://www.plasticsurgery.org/media/statistics/. Accessed September 1, 2008.
3. Samra, Salem M.D.; Sawh-Martinez, Rajendra B.S.; Barry, Oliver B.A.; Persing, John A. M.D. Complication Rates of Lipoabdominoplasty versus Traditional Abdominoplasty in High-Risk Patients. Plastic & Reconstr Surg, Issue: Volume 125(2), February 2010, pp 683-690

ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ

לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885