דף הבית » מאמרים ומחקרים בתחום הכירורגיה הפלסטית » הסיבות הפיזיות והפסיכולוגיות לשקול ניתוח הגדלת חזה

הסיבות הפיזיות והפסיכולוגיות לשקול ניתוח הגדלת חזה

נתונים אודות סטטיסטיקות בעולם הניתוחים הפלסטיים נבחנים ומתפרסמים מדי שנה. אחד משלושת הניתוחים הפופולריים ביותר ואולי היחיד שממשיך וצועד בראש הפסגה בעקביות מדהימה כמעט, הוא ניתוח הגדלת חזה. ניתוח זה זוכה לביקורות מעורבות מצד הסובבים; רבים מפרגנים אבל רבים גם שופטים. איך זה שלמרות הכל, מדובר בניתוח שלא רק שנשאר תדיר בפסגה אלא ממשיך להעלות את המספרים שלו בקצב? הבאנו לכם קצת סטטיסטיקות שיבארו ויבהירו.

ניתוחי הגדלת חזה – התפלגות גילאים
ניתוח הגדלת חזה - התפלגות גילאים

האתר האמריקאי  statista.com הוא אתר שעוסק באיסוף נתונים ביותר מ 150 ענפים במשק האמריקאי. את הנתונים שהבאנו לכאן אודות התפלגות קבוצות הגיל של צרכניות ניתוחי הגדלה חזה באחוזים אספו מסקרים שערכו בעשרות קליניקות המטפלות יחדיו במאות אלפי מטופלות בשנה.

התבוננות בפופולריות הניתוחים בהתאם לקבוצות הגיל תעזור לנו להבין את הסיבות והמניעים שעומדים מאחורי הבחירה ההולכת וגדלה של נשים להיכנס לחדר הניתוחים ולהגדיל את החזה שלהן.

הנתונים במרכז הגרף הם צפויים ומובנים למדי אבל מה לגבי הנתונים בקצוות? ב 2017 עברו בארצות הברית כ 300 אלף נשים ניתוחי חזה. הרוב המוחלט של הניתוחים הם ניתוחי הגדלה. חישבו שאחוז אחד מתוך 300 אלף הוא כ30 אלף נשים. זאת אומרת שישנן עשרות אלפי נשים שעברו את גיל 65 וכמו כן עשרות אלפי ילדות שטרם עברו את גיל 18 שביצעו הגדלת חזה. איך זה יכול להיות? מיד נסביר.

שיקולים בריאותיים להגדלת שדיים

המניעים הבריאותיים המובהקים בקרב נשים שמבצעות ניתוח הגדלת חזה דווקא נפוצים יותר אצל בנות צעירות. בוודאי שמתחת לכל השיקולים יושבים מניעים פסיכולוגיים עמוקים שמשותפים לכל קבוצות הגיל אבל תחשבו שצריך סיבה ממש טובה כדי לשכנע רופא אחראי לבצע פרוצדורה כירורגית פלסטית על ילדה שעדיין לא סיימה את ההתפתחות שלה.

הגוף הוא מסתורין, זה דבר ידוע ולראייה מיני מומים שונים שאנשים נולדים איתם ללא הסבר. מומים כאלה קורים לא אחת באזור החזה. א-סימטריה קיצונית, הבדלי צורה ביזאריים שלא יכולים שלא למשוך גם את עינו של האדם המנומס ביותר, ועוד שלל פגמים מולדים. הדורות הקודמים לא נהנו מטכנולוגיה כל כך מפותחת ובאלה שלפניהם הדבר כלל לא היה קיים. הטכנולוגיה של היום מאפשרת פתרון בעיות כאלה כבר בגיל צעיר. אם ילדה צעירה שהולכת לבית הספר התיכון וסובלת מהצקות, הטרדות וחוסר ביטחון עצמי ירוד מגיעה למצב שהיא לא מוכנה ללכת לבית הספר, בוודאי שזו סיבה מספיק טובה לקחת אותה למנתח פלסטי ולתקן. לכן אפשר להגיד שהמכנה המשותף הבריאותי הרחב ביותר קורה דווקא בקבוצת הגיל הצעירה ביותר.

שיקולים פסיכולוגיים חברתיים

כאמור מיותר לציין שמתחת לכל השיקולים יושב מנגנון פסיכולוגי ברור שעיקרו: איך אני מרגישה עם הגוף שלי? אצל חלק מהנשים מתווספת לזה השאלה "איך אחרים רואים אותי"? אבל זה ממש לא מחייב. נשים רבות מונעות לבצע הגדלת חזה בעיקר מהתחושה של איך זה מרגיש להסתכל במראה. ניקח את קבוצת הגילאים 35-50 שמונה כמעט 40% מהמנותחות.

העיתונאית האמריקאית אליזבת דייל מהHuffPost, יצאה לשאול מאות נשים אודות הגורמים שהניעו אותן בבחירה בתהליך. היא מספרת שהגורם הנפוץ ביותר בקרב הקבוצה הזאת הוא צניחה או ריקון השד לאחר הלידה. אישה שנהנתה במשך חיים שלמים ומלאים משד חטוב ועומד במידה C לפתע מוצאת את עצמה עם חזה מדולדל וצנוח שהיא לא מזהה. מדובר במצב שאין איך לתאר אותו מלבד: מבאס. נשים כאלה הן כבר מבושלות ופחות משנה להן מה תגיד הסביבה. הן פשוט רוצות לחזור לגוף שהן מכירות ואוהבות.

ומה לגבי כמעט שני אחוזים של נשים מעל גיל 65 שבוחרות לבצע ניתוחי הגדלת חזה בגילן? שתי מילים שמסבירות הכל: כוח המשיכה. הגיל עושה את שלו אבל האמריקאיות לא מתרגשות. הן בוחרות להמשיך לחיות בסבבה ולקרוא תיגר על גזרות הטבע.

רוצה להצליח בעולם הזה

הקבוצה הגדולה ביותר שמונה מעל 45% המהוות כמעט 150 אלף מנותחות, היא קבוצת הגילאים 19 עד 34. בטווח הגילאים הזה אדם למעשה מניח את התשתיות למרבית חייו ועסוק בבנייה שלהם.

בגילאים האלה פלונית אלמונית שלנו תעשה תואר באוניברסיטה, תטייל בעולם, תאגד ותקבע את קבוצת החברים שכנראה ילוו אותה עד סוף חייה, תתבסס מקצועית וכמובן תצא למסע ההשמה לתפקיד חייה: בעלה ואבי ילדיה. אלו הן שנים שהן קריטיות מבחינת יכולת התפקוד שלה. אם מדובר בבחורה שאפתנית שמתעסקת במקסום הפוטנציאל שלה ככלי צמיחה, בוודאי שהעלאת הביטחון העצמי ומקסום דימוי הגוף הם כיוון אלמנטרי לפנות אליו. ואכן זה מה שקורה בפועל.

רבות מאתנו הנחנו בחזה קטן מסתובבת עם "שאריות" של זיכרונות רחוקים של הקנטות ושל תחושת נחיתות שנלווית לצפייה בכל החברות שלך קונות חזיות ומקבלות תשומת לב מהבנים, בעוד שהחזה שלך עוד קטן מכדי היכולת להתאים עבורו חזייה. הפסיכולוגיה מראה בעקביות שעיקר בעיות חוסר ביטחון המעכבות אדם בבגרותו נעוצות בחוויות מילדותו. הבחירה האם להגדיל את החזה או לא היא בחירה אינדיווידואלית שרק אדם אחד יודע להחליט אם היא נכונה או לא והיא בעלת החזה. אבל אם כבר אנחנו חיים בתקופה שהטכנולוגיה מציעה פתרונות פשוטים לבעיות מורכבות וכלל לא פשוטות, כל מה שנותר עבורנו הוא לפרגן ולשמוח, בשבילה ובשבילנו – צעד קטן לאדם, צעד גדול למפלס הביטחון העצמי של האנושות.

ד"ר מייליק מסביר על ניתוח הגדלת שדיים

מקורות לכתבה:

מגזין הניתוחים האסתטיים של פורטל התוכן של אוניברסיטת אוקספורד >>
https://goo.gl/eeBPJW

הסיבות לבחירה בביצוע ניתוח הגדלת חזה על פי HuffPost Blog האמריקאי >>
https://goo.gl/oWMQJH

התפלגות ניתוחי חזה בארה"ב לפי גילאים עפ"י אתר 'סטטיסטה' >>

https://goo.gl/HXqa3Q

דו"ח הנתונים המלא של איגוד המנתחים הפלסטיים של ארה"ב לשנת 2016-2017 >> https://goo.gl/dYcxtS

 

ד”ר מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

יש לך עוד שאלות? צרי איתי קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ

לתיאום תור ו/או פגישת ייעוץ עם ד"ר מייליק 052-789-8885